اجتماعی

شب سیاه ایران به‌جای جشنِ روشنایی

مواد محترقــه، نارنجـــک دست‌ساز، فشفشه‌های رنگارنگ باعث شده که صدای انفجار و آژیر آمبولانس‌ها از همه جای شهر به گوش برسد، انگار که نبردی خونین در خیابان‌‌ها و کوچه‌های شهر در حال انجام است.

آرمان ملی: آمار نیز تا لحظه تنظیم این گزارش، این موضوع را تایید می‌کند و همان‌طور که سخنگوی اورژانس کشور اعلام کرده، تهران بیش‌ترین زخمی در جشن چهارشنبه آخر سال را داشته است. ۱۳ فوتی، ۵٠ نفر دچار قطع عضو، ١۶۶ نفر دچار آسیب به چشم و ۳۴۵ نفر دچار سوختگی شدند! فقط در یک ماه به وسیله ترقه‌های چینی و دست‌ساز. آماری که حتی در زمان وقوع جنگ‌ نیز نگران کننده است، چه برسد به یک جشن ملی، که سال‌هاست ماهیت خود را از دست داده است. همان‌طور که مجتبی خالدی گفته است: از یکم بهمن تا ساعت ١٩روز ٢۴ اسفند، ۸۱۴ نفر دچار مصدومیت شدند و متاسفانه ۱۳ تن جان خود را از دست دادند. ۶۳۷ نفر پس از درمان ترخیص شدند و ۱۴۲ نفر بستری شدند و ۲۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند. بیش‌ترین افراد آسیب دیده در استان تهران با ٩٣ مصدوم، آذربایجان شرقی با ٨١ و قزوین با ٣٩ مصدوم هستند. سردار حمید هداوند جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از دستگیری ۴۹ هنجار شکن و مصدومیت چهار مامور پلیس بر اثر اصابت ترقه‌های دست ساز خبر داد. همچنین براساس اعلام اورژانس تهران هنجارشکنان به سه آمبولانس آسیب زده‌اند و یک آمبولانس از عملیات خارج شده است. در آمار سنی بیشتر مصدومان، نوجوانان ۱۱ تا ۲۰ ساله هستند. همان سنی که بیش‌ترین هیجان را دارد، اما در سال‌های گذشته که شب چهارشنبه سوری، به یک شب فاجعه آفرین، به‌دور از سنت‌های قاشق زنی و پریدن از روی آتش و مهمانی‌های خانوادگی، در این شب نارنجک‌هایی با قدرت تخریب بالا و دینامیت، آینده‌شان و دیگران را دچار تغییر می‌‌کند.

نارنجک یا دینامیت معدن!

طبق آمار نیز ماننــد سال‌های گذشتـــه، بیش‌ترین مجروحان و مصدومان چهارشنبه آخر سال، به‌دلیل نارنجک‌های دست‌ساز بوده‌اند، اما کشف نارنجک ریموت‌دار و ترقه‌های عجیــب با قدرت تخریب بالا در حال تبدیل به یک امـــر نگران کننده است. بنا به گفته پلیس ۲۳۲ نفر از عرضه کنندگان مواد محترقه دستگیر شدند. نارنجک‌های ریموت‌دار نیز که از راه دور عمل می‌کنند، یکی از کشفیات جدید پلیس در این شب بوده، یعنی این نارنجک‌ها با یک قطعه سیمی که در آن به‌کار رفته به ریموت وصل شده و فرد می‌تواند این نارنجک‌ها را در فاصله دورتری از خود منفجر کند که خطری برای خود فرد نداشته باشد، اما با توجه به میزان چاشنی کار گذاشته می‌تواند برای سایر شهروندان آسیب ایجاد کند! این موضوع ما را به یاد فیلم‌های قدیمی می‌اندازد که دینایت از راه دور و توسط یک چاشنی در معادن منفجر می‌شد. آن‌طور که پلیس اعلام کرده: «قیمت این نوع نارنجک حدود ۱۵۰ هزار تومان و ریموت‌دار آن را حدود ۳۵۰ هزار تومان می‌فروختند قدرت تخریب هم به میزان چاشنی بستگی دارد.» اما شب گذشته زمانی‌که صدای ترقه‌ها و انفجارها فروکش کرد، این رفتگران هستند، که بقایای این وسایل شادی که بیشتر به مهمات جنگی شباهت دارد را از سطح خیابان‌ها جمع می‌کنند، تا سال بعد که باید دوباره در انتظار افزایش آمار کشته‌ها و قطع عضو‌ها نسبت به امسال با افزایش واردات بیشتر انواع نارنجک‌های عجیب باشیم.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا