بین‌المللی

حضور ناوهواپیمابر آمریکایی در «دریای زرد» همزمان با احتمال آزمایش موشکی دور برد کره شمالی

“نیروی نظامی آمریکا در آسیا” اعلام کرد، ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» رزمایش نظامی در «دریای زرد» انجام داده که همزمان با افزایش عملیات توپخانه نیروی دفاع هوایی در پایگاه هوایی «اوسان» بوده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، تنش ها در شبه جزیره کره به دلیل گمانه زنی های احتمال انجام بزرگترین آزمایش موشک بالستیک قاره پیما در کره شمالی در حالی افزایش یافته که این کشور اخیرا تهدید کرده بود مهلت قانونی خودخواسته ای را که در سال ۲۰۱۷ درباره آزمایش های موشکی اجرا می کرد متوقف می‌کند.

در نمایش قدرت هوایی در حریم هوایی بین الملل، فرماندهی هند-اقیانوسیه آمریکا جت های جنگنده از “گروه ضربت یو اس اس آبراهام لینکلن» به همراه دیگر هواپیماهای نیروی هوایی پایگاه های منطقه‌ای را بسیج کرد.

بخش نیروهای آمریکایی در کره (USFK) نیز گفت در پاسخ به آزمایش های اخیر موشکی کره شمالی، توپخانه دفاع هوایی اش در پایگاه هوایی «اوسان» عملیات و رزمایش های  نظامی خود را افزایش داده است.

بخش نیروهای آمریکایی در کره (USFK) در ادامه افزود: «افزایش چشمگیر آزمایش های موشکی کره شمالی صلح و ثبات و امنیت منطقه شمال شرقی آسیا را تضعیف می کند. با وجود اینکه چنین عملیاتی به شکل معمول انجام می شده است اما با اقدامات اخیر کره شمالی ما هم عملیات خود را فشرده تر و بیشتر می‌کنیم.»

جمعه گذشته واشنگتن و سئول در بیانیه ای مشترک اعلام کردند، کره شمالی در ۲ آزمایش اخیر موشکی خود از موشک های دور برد قاره پیما استفاده کرده است. «پیونگ یانگ» نیز با رد این ادعا گفت این  آزمایش‌ها برای آماده سازی پرتاب های ماهواره ای بوده است.

سیستم موشکی «هواسونگ -۱۷» که در رژه ارتشی سال ۲۰۲۰ رونمایی شد، در اکتبر ۲۰۲۱ در نمایشگاه دفاعی دوباره ظاهر شد.

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: این کشور از نزدیک اقدامات کره شمالی را دنبال و رصد می‌کند و در وضعیت خوب و قوی آماده باش با ارتش آمریکاست.

در بیانیه فرماندهی هند-اقیانوسیه آمریکا آمده است، اجرای آزمایش موشک های قاره پیمای کره شمالی نقض آشکار چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و تهدیدی برای امنیت کشورهای همسایه منطقه و جامعه بین‌الملل است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا