حقوق بشرزنان

آزادی نازنین و انوشه

حالا نازنین زاغری گران‌ترین زندانی است که آزاد شده. دولت بریتانیا برای آزادی او و انوشه آشوری ۵۳۰ میلیون دلار پرداخت کرد… خبرگزاری‌های فارس و تسنیم به صراحت به رابطه او و واریز بدهی بریتانیا به ایران اشاره کردند اما حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه، تاکید داشت آزادی به گفته او «۲ محکوم امنیتی» با نگاه انسانی محقق شده است.


نازنین زاغری امروز حدود ساعت ۱۴:۱۵ دقیقه به تیم انگلیسی تحویل داده شد. قبل از آن، ۵۳۰ میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران به حساب ایران واریز شد.

نازنین زاغری،‌ کارمند بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ در پایان سفری به ایران در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شده بود. بازداشت او همراه بود با پخش برنامه‌ها و «مستند»هایی از صداوسیما که او را متهم به جاسوسی می‌کردند. سال گذشته، دوران محکومیت او تمام شد اما باز پرونده تازه‌ای برای او باز شد و او به یک سال دیگر محکوم شد.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم به صراحت به رابطه او و واریز بدهی بریتانیا به ایران اشاره کردند اما حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه، تاکید داشت آزادی به گفته او «۲ محکوم امنیتی» با نگاه انسانی محقق شده است. به گفته او ارتباطی میان آزادی دو محکوم امنیتی و بازپرداخت بدهی انگلیس به ایران وجود ندارد و اخباری که مبنی بر گرفتن پول و آزاد کردن این افراد منتشر می‌شود اخباری نادرست و نادقیق است.

اگر وزیر امورخارجه ایران نمی‌دانست برای چه ۵۳۰ میلیون دلار گرفته، وزیر خارجه می‌دانست برای چه این مقدار را داده است و گفت این کشور «بدهی تاریخی‌» خود به ایران را تسویه کرده و آزادی دو زندانی دوتابیعتی در ایران را تایید کرد. او افزود از این اموال تنها برای خرید کالا‌های بشردوستانه استفاده خواهد شد./روزآروز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا