زحمتکشان

تعویق ۲ ماه حقوق کارگران صنایع ریخته گری ایران

کارگران شرکت صنایع ریخته‌گری ایران از تعویق ۲ ماه حقوق و بیمه ۳۹۰ نفر از کارگران این کارخانه به سبب کمبود منابع مالی خبر داند…

صنایع ریخته‌گری ایران که یکی از شرکتهای معتبر در صنعت ریخته‌گری ایران است به دلیل کمبود نقدینگی و مشکلات تهیه مواد اولیه تولید، توان پرداخت به موقع حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی کارخانه را ندارد.

او با بیان اینکه معوقات حقوقی کارگران مربوط به مرداد و مهر ماه سال جاری است افزود: علاوه بر ۲ ماه حقوق، بخشی قابل توجهی از حق بیمه کارگران نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده بطوری که این کارگاه حدود ۲ میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است.

این کارگر اضافه کرد: این واحد تولید قطعات چدنی علاوه بر بدهی به تامین اجتماعی بدهی‌های دیگری نیز به سایر ادارات مانند اداره دارایی، برق و گاز دارد که در این موارد ادارات مذکور با طرح شکایت بابت طلب خود، حسابهای مالی کارخانه و اعضای هیئت مدیره را مسدود کرده‌اند.

این کارگر در ادامه تعداد کارگران دائمی کارخانه صنایع ریخته گری ایران را ۵۳ نفر ذکر کرد و افزود: ۲۷۷ کارگر قرار داد موقت و ۶۰ کارگر پیمانکاری در این کارخانه اشتغال دارند.

او در ادامه در خصوص مشکلات صنایع ریخته‌گری ایران گفت: بخش زیادی از مشکلات این کارخانه مربوط به کمبود نقدینگی است که این مشکل نیز به دلیل عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان از طرف کارخانه‌های خودرو ساز به وجود آمده است و باعث کاهش شدید ظرفیت تولید در این واحد صنعتی شده است.

این کارگر در ادامه درباره توان تولید این واحد ریخته‌گری افزود: با وجود آنکه ظرفیت تولید در این کارخانه ماهانه بیش از ۲ هزار تن است و این کارخانه پیش از بحران حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن تولید داشته اما در ۶ ماه نخست سال جاری (۹۲) تولید به ماهی ۷۰۰ تن رسیده است.

او با بیان اینکه عدم حمایت دولت از واحد‌های ریخته‌گری و قطعه‌سازی این صنعت را با بحران شدید روبرو کرده است افزود: بالارفتن قیمت حامل‌های انرژی، قوانین مالی دست و پاگیر، بهره‌های بالای بانکی، کمبود نقدینگی و عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان از طرف کارخانه‌های خودرو باعث افزایش مشکلات تولید و اشتغال شده است.

به گفته این کارگر، اگر مسئولان دولتی همچون گذشته برنامه ای جدی برای رفع مشکلات صنعت ریخته‌گری و قطعه سازی نداشته باشند این صنعت در خطر نابودی قرار خواهد گرفت و در این میان بیشترین ضرر و زیان را کارگران متحمل خواهند شد.

مشکلات زنجیره ای

مدیر عامل کارخانه صنایع ریخته‌گری ایران در گفتگو با ایلنا، ضمن تایید تعویق ۲ ماه حقوق کارگران شاغل در این واحد صنعتی، اظهار کرد: مشکلات مالی اکثر واحد‌های تولید کننده قطعات خودرو مربوط به مشکلات مالی کارخانه خودرو ساز است و رکود بازار خودروسازان تاثیر مستقیمی در ایجاد رکود در بازار کار شرکتهای قطه ساز ایجاد می‌کند.

«محمدحسین شاه حسینی» با بیان اینکه این واحد به تبع رکود بازار کار شرکت‌های خودرو ساز بزرگ دچار مشکلات نقدینگی است، گفت: مجموعه تولید کنندگان خودرو که قطعه سازان نیز در این چرخه نقش اصلی را دارند به صورت زنجیره‌ای نیازمند تامین منابع مالی یکدیگرند.

مدیرعامل صنایع ریخته‌گری ایران در ادامه اظهار داشت: این کارخانه بدهی‌های زیادی را نیز به برخی ادارات همانند سازمان تامین اجتماعی، دارایی و اداره برق دارد که در این خصوص تامین اجتماعی قرار است این معوقات را بصورت اقساطی پرداخت کند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا