اخبار

اوکراین خواهان مذاکره فوری با روسیه برای پایان جنگ شد

ولودیمیر زلنسکی،  روز شنبه خواستار گفتگوهای صلح جامع با مسکو برای توقف تهاجم این کشور شد و هشدار داد که در غیر این صورت، «چند نسل» طول خواهد کشید تا خسارات متحمل شده در این جنگ رهایی یابد…..

به گزارش یورو نیوز، زلنسکی روز شنبه ۱۹ مارس در یک پیام ویدیویی خواستار آغاز گفتگوهای معنادار با مسکو شد تا مذاکرات صلح هرچه سریعتر آغاز شود. او در بخشی از صبحت‌های خود خطاب به مقام‌های روس گفت: «می‌خواهم همه به صحبت‌های من گوش کنند. به خصوص افرادی که در مسکو حضور دارند؛ اکنون زمان ملاقات فرارسیده است، زمان صحبت است….در غیر این صورت خسارات روسیه به حدی خواهد بود که چندین نسل طول خواهد کشید تا بهبودی برای این کشور حاصل شود.»

با ادامه جنگ در اوکراین تلفات گسترده‌ای در میان هر دو طرف مشاهده شده است. روسیه روز ۲ مارس اعتراف کرد که نزدیک ۵۰۰ سرباز این کشور در طول حمله به اوکراین کشته شده‌اند اما پس از آن این کشور این آمار را به روز نکرده است.  هیچ منبع مستقلی برآورد دقیقی نسبت به تلفات این جنگ ندارد.

اظهارات  زلنسکی در حالی مطرح می‌شود که ولادمیر پوتین متعهد شده حمله این کشور به اوکراین تا زمان رسیدن به موفقیت کامل ادامه داشته باشد. او روز جمعه و در هشتمین سالگرد ملحق کریمه به روسیه در میان ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور که در استادیوم لوژنیکی در مسکو پرچم‌های روسیه را به اهتزاز در می‌آوردند قول داد که این کشور تمام برنامه‌های خود در نبرد با اوکراین را با موفقیت به پایان خواهد رساند.

زلنسکی در اظهارات خود به سخنرانی پوتین هم اشاره کرد و گفت: «گزارش شده که حدود ۲۰۰ هزار نفر در راهپیمای‌های مسکو شرکت کردند. ۱۰۰ هزار نفر در خیابان‌ها و ۹۵ هزار نفر هم در استادیوم حضور داشتند. حدودا همین تعداد نظامی روس در حمله به اوکراین شرکت داشته‌اند.

زلنسکی در بخشی از سخنرانی روز شنبه خود به این موضوع اشاره کرد و تاکید کرد که هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد افرادی که در روز چهارشنبه در سالن تئاتر ماریوپول پناه گرفته و جان خود را از دست دادند وجود ندارد.

وزارت دفاع روسیه صبح روز شنبه ۱۹ مارس اعلام کرد با استفاده از موشک‌های مافوق صوت یک انبار تسلیحات زیرزمینی را در غرب اوکراین منهدم کرده است. منابع روسی گفتند موشک‌های مافوق صوت بسیار مدرن و سریع هستند و قادرند سامانه‌های پدافند هوایی را دور بزنند.
وادیم دنیسنکو، مشاور وزارت کشور اوکراین گفته است نیروهای اوکراین و روسیه برای تصرف کارخانه فولاد ماریوپل که یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولاد اروپا محسوب می‌شود درگیر شدند. به گفته دنیسنکو اوکراین این غول اقتصادی را از دست داده است.
سفیر اوکراین در برلین ضمن انتقاد از دولت آلمان گفت:: «در حال حاضر آلمان نمی‌داند چه باید بکند. ما هفت سال هزاران ساعت در قالب نرماندی مذاکره کرده‌ایم و دور یک میز نشسته‌ایم و این احساس باقی می‌ماند که آلمانی‌ها هنوز اصلا ما را درک نمی‌کنند و نمی‌دانند که پوتین حداقل بعد از الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ برنامه‌هایی برای  اوکراین  داشت.»
آناتولی کورتی‌اف، معاون شهردار زاپروژیا اعلام کرد که تا اوایل صبح دوشنبه ۲۱ مارس به مدت ۳۸ ساعت مقررات منع رفت و آمد اعلام می‌شود. کورتی‌اف از شهروندان خواسته است از خانه‌های خود بیرون نروند.
ارتش اوکراین اعلام کرد در جریان محاصره شهر بندری ماریوپل توسط روسیه، اوکراین به طور موقت دسترسی به دریای آزوف را از دست داده است. منابع محلی می‌گویند درگیری‌ها در ماریوپل شدت گرفته و سربازان روسیه قصد دارند این شهر را به طور کامل تصرف کنند. ماریوپل بندر تجاری مهم اوکراین در دریای آزوف است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا