جوانان

صعود نرخ بیکاری فارغ التحصیلان

«بر اساس آمارهای ارایه شده در شورای عالی اشتغال، نرخ بیکاری جوانان ۲۶درصد است/ این نرخ بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری کل کشور است/ تفاوت نرخ بیکاری در استان‌های کشور بالغ بر ۱۳ درصد است.» …

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نرخ بیکاری تحصیل کرده‌ها در کشور در حال افزایش است، گفت: هم اکنون نرخ بیکاری در برخی از شهر‌ها به بالای ۴۰ درصد رسیده است.

«علی ربیعی» در مراسم افتتاحیه «سومین نمایشگاه کار» که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: بر اساس آمارهای ارایه شده در شورای عالی اشتغال، نرخ بیکاری جوانان ۲۶ درصد است.

ربیعی با اشاره به نرخ ۱۲/۲درصدی بیکاری کل کشور، افزود: امروز نرخ بیکاری جوانان بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری کل کشور است.

وی همچنین از نرخ ۳۸ درصدی مشارکت اقتصادی کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر تفاوت نرخ بیکاری در استان‌های کشور بالغ بر ۱۳ درصد است که این مسئله بیانگر عمق شکاف منطقه‌ای در کشور است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه هم اکنون رتبه جهانی ایران در خصوص شاخص‌های سهولت کسب و کار و رشد سرمایه گذاری به ترتیب ۱۴۴ و ۱۶۶ است؛ افزود: رتبه‌های یاد شده گویای نرخ بیکاری بالا و سهل نبودن کسب و کار در ایران است.

وی در ادامه این مراسم با بیان اینکه دانشگاه و کار باید عزت آفرین باشند، از دانشجویان به عنوان کارگران فکری یاد کرد که در شرایط کنونی نیاز داریم تا دانشگاه‌ها و نظم آموزشی کشور رویکرد خود را نسبت به فرهنگ کار و کارآفرینی تغییر دهند.

ربیعی بابیان این که مراکز داشنگاهی باید تربیت کننده نیروهای ماهر و نظریه‌پرداز باشند گفت: از کیفت کنونی نظام آموزشی انتقاد کرد و افزود: دانشگاه‌ها امروز در مقاطع ارشد و دکتری نتوانستند به تحقق اهداف مورد نظر کمک کنند.

این مقام دولتی افزود: رشته‌های دانشگاهی باید مطالعه و بر اساس نیازهای کشور تهیه و تدیوین شوند و دراین راستا ضروری است که حتما مانند سایر کشور‌ها الگویی ویژه برای صنعتی شدن کشور طراحی کنیم.

ربیعی با انتقاد از پایین بودن میزان بهره‌وری در کشور گفت: متاسفانه امروز میزان ۲۰ میلیون نیروی انسانی ما باوجود انجام هشت ساعت کار روزانه تنها در حدود ۱۰ دقیقه بهره‌وری دارد.

وی افزود: به عنوان مثال طبق تحقیقات انجام شده امروزه اکثر کارکنان شاغل در موسسات دولتی در طول ساعات کاری روزانه به موضوعاتی غیر کاری و سازمانی توجه می‌کنند.

وزی تعاون کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه امروز دولت تدبیر و امید فرصتی برای آزمون و خطا ندارد گفت: باید با افزایش ساعات مفید کار زمینه ارتقا و افزایش میزان بهره‌وری را در محیط‌های کار فراهم کنیم.

وی بابیان اینکه بحران نقدینگی باید هرچه زود‌تر حل شود گفت: امروز تفکر نگهداری پول در پستو‌ها دیگر یک اندیشه کهن است و باید به جای آن از تجریه بنگاه‌ها و کارآفرینان موفق الگو برداری کنیم و برای آن‌ها ارزش قائل شویم.

به ربیعی با اشاره به تجربه موفق کشور هند در زمینه سرمایه گذاری در صنعت فناوری اطلاعاعات IT گفت: اگر درست عمل کنیم تنها با ایجاد ۲ میلیون فرصت شغلی در این صنعت مواجه خواهیم بود.

«سومین نمایشگاه کار» با حضور بیش از ۴۰ شرکت دولتی و خصوصی فعالیت خود را از امروز در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردو به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا