حقوق بشر

گزارش ماهانه؛ نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر اسفند ۱۴۰۰

آنچه در پی می‌آید گزارش ماهانه و اجمالی از وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی اسفند ماه ۱۴۰۰ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده است، این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب بی نقص وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

خبرگزاری هرانا – لازم به یادآوری است بخش آمار این تشکل به‌صورت سالانه گزارش مفصل‌‌تر خود را به اشکال آماری و تحلیلی از وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر می‌کند.

خلاصه آنچه گذشت:

اخبار نقض حقوق بشر در اسفند ماه ۱۴۰۰ با قریب به ۴۸ مورد اعدام، محکومیت‌های متعدد، احضارها، نقض گسترده حقوق زندانیان، نقض پایدار آزادی بیان، تجمعات کارگران بخصوص در زمینه معوقات مزدی و موارد دیگری که در استان‌های مختلف رخ داد، همراه بود. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی گردآوری شده که صحت آن‌ها به احراز رسیده است.

اعدام

اسفند ماه با قریب به ۴۸ مورد اعدام همچنان بازگو کننده نقض حق حیات در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران است. بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد. از مهمترین رویداد ها در این باره می‌توان به اجرای حکم ۸ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اشاره کرد. ۵ تن از آنها پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و ۳ تن دیگر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند.

در ماه سپری شده، حکم اعدام علی حیدر دهقانی در زندان خرم آباد، ۸ زندانی در زندان عادل آباد شیراز، ۸ زندانی در زندانهای رجایی شهر، دستگرد اصفهان و زندان عادل آباد شیراز و نظام علی میرزایی در زندان میاندوآب به اجرا درآمد.

افزون بر این، حاتم ازدمیر شهروند تبعه کشور ترکیه در خوی از بابت اتهام “بغی”، فیروز موسی لو در ارومیه از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” و یک زندانی متهم به قتل در فارس به اعدام محکوم شدند.

بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

آزادی اندیشه و بیان

در اسفند ماه، بسان گذشته بازداشت متهمان بصورت متعدد گزارش شد که از میان این گزارشات میتوان به بازداشت زرتشت احمدی راغب، پردیس ربیعی در تهران، ۵ شهروند در رشت اشاره کرد.

همچنین، روز جمعه ۲۰ اسفندماه در جریان مراسم یادبود صمد شعبانی، شاعر و نویسنده در کرج که با حضور تعدادی از شهروندان و فعالان مدنی و کارگری برگزار شده بود، با ورود نیروهای پلیس امنیت کرج، دستکم ۲۰ تن بازداشت شدند.

در ماه سپری شده محکومیت های متعددی صورت گرفت که از این تعداد می توان به علی و مریم کاظمی هر کدام به تحمل یک سال حبس، محمد حسین انصاری فر به یک سال حبس، امین ایرانی زاده و شیرزاد شوقی قاسملو مجموعا به ۵ سال و شش ماه، حمزه درویش به ۲ سال و ۱ ماه حبس، هستی امیری به یک سال حبس، آرزو رحیم خانی و همسرش رامین بیرانوند مجموعا به دو سال حبس، محمد مرادی به ١۵ سال تبعید به یکی از شهرهای استان زنجان و هیراد پیربداقی به ۴ سال و ۸ ماه حبس، دو سال محرومیت از عضویت در گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور اشاره کرد.

طبق قانون، قاضی نباید کسی را احضار یا جلب کند، مگر آن که دلایل کافی داشته باشد. اگرچه ممکن است کسی که در مظان اتهام قرار گرفته است، پس از پایان دادرسی، تبرئه شود، اما همین زدن برچسب اتهام به دیگری باید دلیل داشته باشد. قاضی در صورت سهل‌انگاری در این مورد، خود مشمول محکومیت انتظامی می‌شود. اما در این حیطه معیارهای مراجع قضایی ایران متناقض با موازین حقوق بشری است.

از این قرار، ۴١ شهروند به اطلاعات مریوان، مریم کریم بیگی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات، مازیار سیدنژاد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و ۴ شهروند به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در سنندج احضار شدند.

در ضمن، محمدهادی عرفانیان کاسب جهت اجرای حکم به شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین فراخوانده شد.

گفتنی است، سردار آلانی، علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده و امیرعباس آزرم وند جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان منتقل شدند.

در ماهی که گذشت، جمال یوسفی و حسین ابراهیم حمزه در دادگاه انقلاب مهاباد، آرام مرادیان در شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج، ویدا ربانی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین و ماندانا صادقی، کوروش کرم پور و سیدحسن موسوی در شعبه ۴ دادگاه ۱ کیفری اهواز محاکمه شدند.

گفتنی است، مدیر مسئول پایگاه خبری معماری‌نیوز و اسکان‌نیوز به اتهام نشر اکاذیب، توسط هیات منصفه دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد.

افزون بر این، پیمان پورداد، مجتبی نایری، محمد ابوالحسنی، محمود علی نقی و مصطفی خسروی در دوران حبس با گشایش پرونده ای جدید مواجه شدند. جلسه بازپرسی پاین شهروندان در هفته جاری در دادسرای اوین برگزار شد.

زندان

در ماهی که گذشت، یک زندانی محکوم به اعدام در زندان لاکان رشت، پس از درگیری با یک زندانی دیگر، از طریق بریدن رگ دست اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

همچنین، دو افسر نگهبان شاغل در زندان تهران بزرگ، با استفاده از الکل دستان یک زندانی را در این زندان سوزاندند. علیرغم شکایت زندانی به مسئولان زندان، این اقدام خشونت آمیز ماموران زندان تنها با تغییر محل پست آنان پاسخ داده شد.

گقتنی است، یک شهروند بازداشتی در زندان مراغه، توسط مسئولان این زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و برای چند ساعت به صورت تنبیهی، ایستاده با دستبند به نرده های مقابل بند بسته شد.

در ضمن، صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط یکی از زندانیان متهم به جرائم عمومی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

همینطور،  یاسمن آریانی فعال مدنی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم دوران محکومیت خود را در زندان کچویی کرج سپری می‌کند روز چهارشنبه ۴ اسفند ماه، توسط تعدادی از زندانیان جرائم عمومی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

به جز این، جواد لعل محمدی، فعال مدنی علریرغم گذشت بیش از ۵ ماه از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد نگهداری میشود.

به علاوه، عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی دوران محکومیت خود را در اتاق ۱ عمومی بند ۶-۱ در کنار زندانیان متهم به جرائم خشن بدون رعایت اصل تفکیک جرائم سپری میکند.

در ماهی که گذشت، هرانا گزارشی از مشکلات زندان تهران بزرگ منتشر کرد.

گفتنی است، روز پنج‌شنبه ۵ اسفندماه سهیلا حجاب، زندانی سیاسی در پی وخامت حال از بند زنان کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه به بیمارستان منتقل شد.

یکی از خطرخیزترین کانون‌های شیوع ویروس کرونا زندان‌ها هستند. قشر زندانیان کمتر مورد توجه افکار عمومی و مسئولین قرار می گیرند.

از این قرار، ابتلای عماد شرقی، رضا قلندری، محمد تقوی و مصطفی عبدی در زندان اوین به کرونا تایید شد.

برخی زندانیان در دوران بازداشت و یا حبس خود در کنار مشکلات هر روزه زندان به ناچار برای شنیده شدن دادخواهی‌شان دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

در اسفند ماه، یوسف مهراد در زندان اراک، حمزه درویش در زندان لاکان رشت، علی موسی نژاد فرکوش در زندان رجایی شهر کرج، زرتشت احمدی راغب درزندان اوین، لقمان عبدالله زاده در زندان کامیاران، شکیلا منفرد در زندان قرچک ورامین و ابراهیم صدیق همدانی در زندان مریوان در اعتصاب غذا به سر بردند.

حق درمان و رسیدگی پزشکی همواره از مهم‌ترین موارد نقض حقوق زندانیان در ایران به شمار می‌رود.

از این قرار، علی موسی نژاد فرکوش و آرشام رضایی در زندان رجایی شهر کرج، خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز، مصطفی عبدی در زندان تهران بزرگ، نائب عسکری در زندان ارومیه و شکیلا منفرد در زندان قرچک ورامین از دریافت خدمات درمانی محروم بودند.

با وجود خطرهای موجود، محرومیت زندانیان عقیدتی و سیاسی از اعزام به مرخصی به وفور گزارش شده است که از مهمترین آنها میتوان به آرشام (محمود) رضایی در زندان رجایی شهر کرج، مصطفی عبدی در زندان تهران بزرگ و خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز اشاره کرد.

اقلیت های ملی و مذهبی

اتنیک ها در اسفند ماه نیز زیر فشار فزاینده بازداشت‌ها و احضارها بودند.

در این ماه، زاهد حیات زهی و عبدالغفار اربابی در راسک، شهاب (شوانه) علیزاده در مهاباد، سوران محمودی در کرمانشاه و کاظم هوت در چابهار بازداشت شدند.

همینطور، هوشنگ نقی زاده به پلیس اطلاعات و امنیت ارومیه و ایرج شیرزاد به اداره اطلاعات اردبیل احضار شدند.

اعمال فشار و تهدید اقلیت‌های مذهبی در این ماه نیز ادامه داشت.

در ماهی که سپری شد، حکم حبس و ضبط تلفن همراه شیوا خلیلی، شهروند بهائی ساکن بابل، توسط دادگاه تجدید نظر استان مازندران تایید شد. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب بابل به یک سال حبس تعزیری و همچنین ضبط گوشی تلفن همراه تحت عنوان “آلت جرم” محکوم شده بود.

همچنین، زاهد آسکانی شرف روحانی اهل سنت، توسط اداره اطلاعات شهرستان مهرستان احضار و ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفت.

در ضمن، صدیقه اقدسی، بهروز فرزندی و قاسم معصومی، شهروندان بهائی ساکن شیراز روز دوشنبه ۱۶ اسفندماه جهت تحمل دوران محکومیت بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند.

حقوق کودک

برای برخی از نوجوانان، هنگامی که رشد و بلوغ طبیعی آنها با وقایع ناراحت کننده ای همراه شود، ممکن است برای آنها بسیار سخت و تحمل ناپذیر باشد. احساسات بسیار قوی همراه با ترس، استرس، سردرگمی، عدم اطمینان، فشار برای موفقیت و همچنین بدست آوردن توانایی فکر کردن در مورد اتفاقات به روش جدید برتوانایی حل مسئله و نحوه تصمیم گیری نوجوانان تاثیر می گذارد، و گاهی این فشارها ذهن خام و بی تجربه ی کودک را به سمت خودکشی برای رهایی از موقعیت مذکور سوق می دهد. سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.

در ماهی که گذشت، یک مرد از اهالی روستای شیرینو واقع در استان بوشهر، دو فرزند پسر و دختر ۴ و ۷ ساله خود را به قتل رساند.

همچنین،  یک مرد در شیراز دوقلوهای۱۱ ساله، فرزند ۱۹ ساله و همسر خود را به دلیل آنچه که مشکلات مالی عنوان شده به قتل رسانده و در نهایت خودکشی کرد.

گفتنی است، یک دختر نوجوان ۱۳ ساله در مشهد، با پریدن از طبقه یازدهم یک برج مسکونی دست به خودکشی زد و جان باخت.

لازم به ذکر است، یک نوجوان ۱۷ ساله قربانی کودک همسری در شهرستان بمپور واقع در استان سیستان و بلوچستان دست به خودسوزی زد.

به جز این، یک نوزاد ۱ روزه که در ناحیه قلعه واقع در شهرستان قروه رها شده بود، توسط نیروهای فوریت‌ پزشکی این شهرستان به بیمارستان منتقل شد.

زنان

در ماهی که گذشت، مردی در شیراز که متهم است تحت عنوان مسافرکش زنان را ربوده و با تهدید اسلحه آن ها را مورد آزار جنسی قرار داده است، توسط نیروی انتظامی بازداشت شد.

همینطور، یک مرد در لاهیجان که متهم به اسیدپاشی بر روی دو زن و یک کودک است، توسط پلیس بازداشت شد.

کارگران و اصناف

در ماهی که سپری شد ۷۱ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار در اقصی نقاط کشور دچار حادثه شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

در اسفند ماه، عدم رعایت ایمنی کار ۴۸ کارگر را مصدوم و ۲۳ تن دیگر را به کام مرگ کشاند.

از اخبار مرتبط در این حوزه می توان به مصدومیت ۳ کارگر در قم و رودبار، مرگ و مصدومیت ۷ کارگر در رشت، اردبیل و اراک، مرگ و مصدومیت ۸ کارگر در قشم، جوانرود، زنجان و کامیاران، مرگ دو کارگر در اصفهان و ارومیه، مرگ و مصدومیت ۲ کارگر در کرج، مرگ و مصدومیت ۱۵ کارگردر زاهدان، اصفهان و دماوند، مصدومیت ۱۰ کارگر در تهران و اهواز و مرگ دردناک یک کارگر در مواد مذاب اشاره کرد.

لازم به ذکر است، روز شنبه ۲۱ اسفندماه، دستکم ۶ تن از فعالان صنفی معلمان با اسامی محمود بهشتی لنگرودی، محمود صدیقی پور، حسن نظریان، امیرحسین آقاجان پور، مسعود فرهیخته و بهرام بخشی پور در جریان برگزاری تجمعی در حمایت از عزیز قاسم زاده در رودسر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد بدون اخذ تعهد و سپردن وثیقه آزاد شدند.

همینطور، رسول بداقی و حمید قندی دو تن از اعضای کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، به دادگاه انقلاب تهران، پنج تن از فعالان صنفی استان خوزستان به دادسرای انقلاب اهواز و محمد عالیشوندی و فتح الله غلامی، دو تن از اعضای کانون صنفی معلمان استان فارس به دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان فراشبند احضار شدند.

همچنین، روز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه، جلسه بازپرسی مریم زیرک، اسماعیل فرهنگ منش و علی اله بخش از اعضای کانون صنفی فرهنگیان قزوین در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر برگزار شد. آنها پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

به علاوه، کارگران شرکت ایران کاوه سایپا، کارگران شهرداری کوت عبدالله، کارگران پروژه‌ای نفت شاغل در شرکت ایده‌سازان صدف و کارگران پروژه‌ای نفت شاغل در شرکت جهانپارس از ادامه فعالیت خود ممانعت کرده و دست به اعتصاب زدند.

اگر چه که کارگر و کار انجام شده توسط او، دارای منزلت و جایگاه بسیار بالایست، ولی متاسفانه این جایگاه مورد توجه مسئولین، کارگزاران و کارفرمایان قرار نمی گیرد و در بسیاری از مواقع، این قشر ضعیف جامعه موفق به اخذ معوقات مزدی و رسیدن به مطالبات حداقلی خود نمی شوند، و یا بدون دلایل موجه از کار اخراج و یا تعدیل می‌شوند. به همین خاطر در بسیاری از موارد برای تحقق خواسته های خود ایجاد تجمعات اعتراضی را برمی گزینند.

در اسفند ماه، دستکم ۲۳۴ تجمع اعتراضی برگزار شد که از مهمترین آنها میتوان به تجمع اعتراضی آتش‌نشانان تهران، کارگران شهرداری یاسوج، کارگران شاغل در شرکت‌های تابعه دستگاه‌های دولتی در تهران، کارگران معدن زغال‌سنگ البرز شرقی، کارگران شهرداری خرم آباد، صیادان شهرستان جاسک، کارگران فضای سبز شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری، کارگران واحد ترانسپورت سنگین شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، کارگران شهرداری شوش، کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت ‌تپه، کارگران فصلی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اشاره کرد.

افزون بر این، پرستاران و نیروهای کادر بهداشت و درمان، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهرهای مختلف کشور، قصابان معترض در بروجرد، بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف کشور، معلمان حق التدریسی و کارکنان سازمان جهاد کشاورزی در شهرهای مختلف کشور دست به تجمع اعتراضی زدند.

در این ماه معوقات مزدی متعدد بسان گذشته در جریان بود. از جمله اخبار در این حیطه میتوان به معوقات کارگران شهرداری لوشان، کارگران پروژه تجاری فرمانیه تهران، کارگران شهرداری سده، کارگران شهرداری سی سخت، کارگران پروژه راهسازی باند دوم محور کوار به فیروز آباد، کارگران نگهبان شاغل در معدن زغال سنگ سنگرود و کارگران شرکت فولاد بوتیای ایرانیان اشاره کرد.

بهداشت و محیط زیست

در این ماه، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از مصدومیت یک محیط بان در جریان درگیری با شکارچیان غیر مجاز در پناهگاه حیات وحش موته واقع در استان اصفهان، خبر داد.

از سویی دیگر، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران از حمله یک قلاده خرس به یک قرق‌بان خبر داد. به گفته وی، درپی محدودیت‌هایی که در تامین نیرو وجود دارد بالاجبار نیروهای قرق‌بان را به تنهایی به مناطق پرخطر زیستگاه حیات وحش اعزام کنیم. قرق‌بان مذکور از ناحیه دو دست، پا و شکم به شدت دچار مصدومیت شده است.

حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. هرانا در این حوزه گزارشاتی از هفته اول، دوم، سوم و چهارم با هدف آگاهی سازی گردآوری کرده است.

خشونت نظامی و قضایی و امنیت شهروندان

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

از این قرار، در ماهی که سپری شد، پوریا عبدالرحمانی‌نژاد، پژمان عبدی، منصور عبدی کاوه خسروی، سعید خسروی و مختار شاهمرادی در نوسود، کیوان قادری در مناطق مرزی سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی شدند.

به علاوه، یک کولبر اهل شهرستان ثلاث باباجانی در پی سقوط از خودرو در مناطق مرزی نوسود به شدت مصدوم شد.

همینطور، یک شهروند در شهرستان بانه، در پی تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی کشته شد.

در ماهی که گذشت، یک شهروند اهل شهرستان دورود در پی تیراندازی بی ضابطه نیروی انتظامی در جاده بروجرد جان خود را از دست داد. گفته میشود که تیراندازی به این جوان به دلیل سرعت بالای خودرو به ظن همراه داشتن کالای قاچاق صورت گرفته است.

با وجود گذشت ۳۲ سال از جنگ ۸ ساله بین ایران و عراق، هنوز مین های به جا مانده از آن دوران، در مناطق مرزی غرب، جنوب غرب و شمال غرب ایران شامل استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان، جان شهروندان را تهدید می کنند.

از این قرار، یک کولبر اهل شهرستان سردشت، سه کولبر دیگر نیز در مرز “هنگه‌ژال” بانه بر اثر انفجار مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق، دچار مصدومیت شدند.

گفتنی است، هشت متهم در اصفهان، با دستور دادستان و برخلاف اصل حفظ کرامت انسانی، توسط نیروی انتظامی در خیابان های این شهر گردانده شدند. در سال‌های اخیر نیروهای انتظامی هر از گاهی اقدام به چرخاندن متهمان در سطح شهر می‌کنند. اقدامی که مغایر با مقاوله نامه های حقوق بشری، قوانین داخلی و نقض کرامت انسانی است.

۱گزارشاتی که توجهات زیادی به خود جلب کرد

در این بخش سعی شده به گزارش‌هایی از نقض حقوق بشر در اسفند ماه که با حساسیت و توجه بیشتری از سوی افکار عمومی مواجه شدند، اشاره شود. بدیهی است که این توجه بیشتر، الزاماً به معنی شاخص بودن این دسته از گزارش‌ها به لحاظ حجم نقض حقوق بشر در ایران نیست.

از مهم‌ترین اخبار که در این ماه بازتاب بسیار گسترده‌ای در کشور داشت می توان به تفتیش منزل شهناز اکملی و احضار مریم کریم بیگی به دادسرای اوین، تشکیل پرونده قضایی و وضعیت پرابهام حسین رونقی در بازداشت، محکومیت سه زندانی سنی مذهب در زاهدان به اعدام، محکومیت هیراد پیربداقی به ۴ سال و ۸ ماه حبس، اعتراض و تجمع سراسری معلمان، بازداشت سها مرتضایی، علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، الهام صالحی و سمانه مرادی در جریان برگزاری مراسم یادبود صمد شعبانی، شاعر و نویسنده در کرج و بازداشت مهرداد محمدنژاد، زندانی سیاسی سابق اشاره کرد.

۲گزارشاتی که علی‌رغم اهمیت با بی‌توجهی روبرو شدند

در مقابل بخش قبل، بسیاری از گزارش‌های حقوق بشری، اساساً با کم توجهی و بعضاً بی‌توجهی رسانه‌ها و افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که به هر ترتیب تشکیل‌دهنده‌ی قسمتی از افکار عمومی هستند روبه‌رو شدند. گفتنی است این نوع کم‌توجهی‌های بعضاً غیر تعمدی یا بعضاً تبعیضات هدفمند، زمینه بیشتری از تداوم و گسترش نقض حقوق بشر را فراهم می‌آورد.

از مهم‌ترین خبرها که در این ماه با بی توجهی رسانه ها و مردم روبرو شدند، ضرب و شتم یک شهروند بازداشتی در زندان مراغه، خودکشی یک زندانی محکوم به اعدام در زندان لاکان رشت، مرگ دردناک یک کارگر در مواد مذاب و سوزاندن دستهای یک زندانی توسط دو افسر نگهبان زندان تهران بزرگ اشاره کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا