اخبار

برجام؛ شرط واشنگتن برای تهران

منابع آمریکایی شرط لغو تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌‌های تروریستی سپاه پاسداران را جدیدترین مانع بر سر راه دست‌یابی به توافق میان واشینگتن و تهران عنوان کردند….

گزارش های انتشاریافته حکایت از آن دارد که ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ضمن اعلام این که توافق برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، «نه قریب الوقوع و نه قطعی است»، افزود که واشینگتن به طور همزمان برای سناریوهایی چه با بازگشت به اجرای کامل توافق هسته‌ای یا بدون آن، آماده می‌شود.

او گفت: واشینگتن آماده اتخاذ «تصمیمات دشوار» برای بازگرداندن برنامه هسته‌ای ایران به محدودیت‌های برجامی است.

در حالی که شرط لغو تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌‌های  سپاه پاسداران جدیدترین مانع بر سر راه دست‌یابی به توافق میان واشینگتن و تهران ارزیابی شده است متحدان آمریکا از جمله اسرائیل می‌خواهند سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا ابقا شود.

دیپلمات‌ها به «وال‌استریت ژورنال» گفتند که سرنوشت مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ اکنون به حساس‌ترین موضوع از لحاظ سیاسی، یعنی موضوع خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا گره خورده است.

«وال‌استریت ژورنال» نوشت، این موضوع مخالفت با توافق هسته‌ای را هم در واشینگتن و هم در میان متحدان آمریکا در خاورمیانه از جمله اسرائیل تشدید می‌‌کند.

با این حال مقامات ارشد دولت آمریکا می‌گویند که عدم دستیابی به سازش سریع با ایران می‌تواند باعث شکست مذاکراتی شود که در طول یک سال تقریباً هر اختلاف دیگری را حل کرده است.

ایالات متحده سپاه پاسداران را به کشتن صدها آمریکایی متهم کرده و نیروی قدس را تامین‌کننده سلاح و پشتیبانی کننده مالی نیروهای نیابتی در سراسر منطقه دانسته و مورد تحریم قرار داده است.

تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه سپاه پاسداران با قرار دادن آن در فهرست سازمان‌های تروریستی از سال ۲۰۱۷ سال‌ها است که به دلیل برنامه‌های موشکی بالستیک دارد.

به نوشته «وال‌استریت ژورنال» آنهایی که از سازش حمایت می‌کنند، استدلال می‌کنند که نامگذاری سپاه به عنوان سازمان تروریستی همچنان شرکت‌های خارجی را از معامله با شرکت‌های ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران دور نگه می‌دارد و از مزایای اقتصادی هر توافق هسته‌ای برای ایران می‌کاهد. مخالفان استدلال می‌کنند که فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی یک عامل بازدارنده ضروری است.

مقامات دولت بایدن گفته‌اند که اگر ایران به تسلیحات هسته‌ای دست یابد، تهدید سپاه پاسداران و سایر نهادهای مرتبط قرار گرفته در فهرست سازمان‌های تروریستی بسیار شدیدتر خواهد بود.

وال‌استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های درگیر در مذاکرات وین چنین نوشت که اگر ایران به مهار تجاوزات منطقه‌ای خود متعهد شود و از هدف قراردادن آمریکایی‌ها خودداری کند، واشینگتن سپاه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خود خارج می‌کند و اگر ایران همچنان به توافق پایبند نشود، امکان بازگرداندن آن به این فهرست وجود دارد.

به گفته این روزنامه مشکل این جاست که ایران حاضر به مذاکره مستقیم با واشینگتن نیست، و بن بستی ایجاد کرده که به گفته مقامات ارشد آمریکایی می‌تواند توافق را به خطر بیندازد.

«راب مالی» نماینده ایالات متحده آمریکا در امور ایران قصد دارد امشب (سه شنبه) در جلسه غیرعلنی کنگره، گزارشی از مذاکرات وین ارائه دهد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره آمریکا در این خصوص گزارش کرد، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در صدد است امروز ساعت ۱۴:۱۵ به وقت محلی (۲۲:۴۵ سه‌شنبه به وقت تهران ) به ریاست «باب منندز» جلسه‌ای را در خصوص روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران برگزار کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که «راب مالی» نماینده واشنگتن در امور ایران و «برت مک گورک»، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا نیز قصد دارند در این جلسه غیرعلنی در خصوص ایران گزارش ارائه دهند.

این جلسه در حالی برگزار می‌شود که برخی از نمایندگان کنگره در تلاش هستند از هر اقدامی برای ممانعت از توافق دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با ایران جلوگیری کنند.

از طرف دیگر، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد دیروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران گفت که توافق در وین نه قطعی و نه قریب‌الوقوع است.

به گزارش صدا و سیما، امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین برای بازگشت آمریکا به برجام گفت: “ما به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم. در اندک موضوعات بسیار مهم باقیمانده، ابتکاراتی را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه کرده ایم. اکنون این طرف آمریکایی است که باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد.”

او گفته است که “ما در رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم” و افزوده است که مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در وین و نماینده اتحادیه اروپا در این گفتگوها در تماس “مستقیم و مستمر” هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا