حقوق بشر

اخراج کاوه حسن‌پور از اعضای هیئت مدیره هه‌نگاو به محض ورود به خاک ترکیه توسط نیروهای امنیتی

یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به محض ورود به خاک ترکیه در فرودگاه ازمیر به مدت کوتاهی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و متعاقب اعلام مکتوب طی پروازی به مونیخ بازگردانده شد.

روز دوشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۱ (۲۱ مارس ۲۰۲۲)، کاوه حسن‌پور از اعضای هیئت مدیره سازمان حقوق بشری هه‌نگاو که تبعه نروژ می‌باشد، پس از ۱۰ سال جهت دیدار با خانواده‌اش به ترکیه سفر کرده بود پس از ورود به فرودگاه ازمیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز سه‌شنبه از طریق یک پرواز اجباری به آلمان بازگردانده‌ شد.

کاوه حسن‌پور در این خصوص اظهار داشت: ” به محض ورود به فرودگاه ازمیر و ورود به گیت چک پاسپورت، مامور مربوطه اعلام داشت ورود شما به ترکیه با مانع قانونی روبرو است و در حین همین گفتگو چند مامور دستگاه امنیتی ترکیه (میت) من را به اتاقی منتقل و چندین ساعت مورد بازجویی قرار دادند که من در جواب گفته‌ام جواب هیچ یک از سوالات شما را بدون داشتن وکیل نخواهم داد”.

حسن‌پور همچنین ابراز داشت :” این نیروها به من گفتند که شما به علت فعالیت‌هایتان در لیست مخالفین دولت ترکیه قرار دارید و برای همین نمی‌توانید وارد این کشور شوید و روز سه‌شنبه ضمن اخراج رسمی من را اجبار سوار پرواز مونیخ/آلمان کردند”.

در همین راستا طی چند ماه گذشته هه‌نگاو مطلع شده که دستگاه اطلاعاتی ترکیه (میت) تعدادی از فعالین مدنی و روزنامه‌نگاران کُرد را که اکنون در ترکیه پناهجو هستند، احضار و مورد بازجویی قرار داده بود. عمده سئوالات ماموران امنیتی با تمرکز بر فعالیت‌های هه‌نگاو در خصوص شناسایی همکاران هه‌نگاو بوده است.

از سوی دیگر دو ماه پیش نیز اداره اطلاعات مهاباد شماری از نزدیکان کاوه حسن‌پور را احضار و آنها را وادار کرده بود تا آدرس وی و نیز محل فعالیت‌های هه‌نگاو را که بصورت رسمی در کشور نروژ به ثبت رسیده است، اعلام کنند. در همین زمینه و همان زمان، هه‌نگاو پلیس نروژ را نسبت به این امر مطلع کرده است.

کاوه حسن‌پور روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سابق روز یک‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸ (۶ دسامبر ۲۰۰۹)، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در مهاباد بازداشت و پس از ۲۷ روز نگهداری در سلول‌های انفرادی سپاه و شکنجه شدن به زندان مهاباد منتقل و اواخر اسفند همان سال با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی موقتاً آزاد شد.وی در سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰)، توسط دادگاه انقلاب مهاباد با ریاست قاضی خدایاری به اتهام “عضویت در احزاب کُردستانی اپوزسیون حکومت” به تحمل ۱۸ ماه حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۳ سال و ۶ ماه حبس افزایش یافت.

کاوه حسن‌پور به دلیل این محکومیت سال ۲۰۱۰ و به دلیل فشار نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

شایان ذکر است دستگاه‌های امنیتی دولت ترکیه از زمان پوشش مرگ و شکنجه تعدادی از کولبران توسط نیروی مرزبانی ترکیه و نیز گزارشاتی در خصوص دیپورت غیرقانونی چند فعال سیاسی پناهجو به ایران توسط هه‌نگاو مبادرت به تحت نظارت قراردادن و بعضاً تهدید همکاران هه‌نگاو کرده‌اند.

هه‌نگاو ضمن محکومیت اخراج و دیپورت اجباری یکی از اعضای هیئت مدیره خود توسط ترکیه، مجددا نسبت به امنیت همکاران خود ابراز نگرانی می‌کند. طی چندسال گذشته همکاران هه‌نگاو در خارج از ایران با تهدید جانی مواجه بوده و خانواده‌‌هایشان بصورت مکرر مورد تهدید، احضار و فشار نهادهای امنیتی در داخل کشور قرار داشته‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا