گوناگون

رویای سوخته خودکفایی گندم

مصرف سالانه گندم ایران حدود ۱۱.۵ میلیون تن است که با توجه به پیش‌بینی برداشت حداکثر ۹ میلیون تن گندم در سال ۱۴۰۱، دولت برای امسال باید حداقل ۲.۵ میلیون تن گندم وارد کند….

بیش از پنج سال قبل، آخرین جشن خودکفایی گندم در ایران برگزار شد تا پس از تحمیل هزینه‌های گزافی که رویای خودکفایی گندم برای ایران به همراه داشت، هر سال بخشی از منابع ارزی به تامین گندم موردنیاز اختصاص یابد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، از پیش‌بینی برداشت حدود ۹ میلیون تن گندم از مزارع ایران در سال ۱۴۰۱ خبر داد. با توجه به نیاز سالانه حدودا ۱۱.۵ میلیون تنی گندم ایران، امسال باید حدود ۲.۵میلیون تن گندم از طریق واردات تامین شود؛ اما گندمی که در سال ۱۴۰۱ از محل واردات تامین شود، به مراتب گران‌تر از گذشته خواهد بود؛ زیرا با توجه به سهم حداقل ۳۰ درصدی روسیه و اوکراین در بازار جهانی گندم هم‌زمان با آغاز جنگ، قیمت جهانی این محصول در بازارها رو به افزایش گذاشته؛ موضوعی که امنیت غذایی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

با توجه به افزایش هزینه گندم وارداتی از یک سو و سیاست‌های دولت در خصوص ارز ترجیحی کالاهای اساسی، می‌توان انتظار داشت که در سال ۱۴۰۱ قیمت نان بیشتر افزایش یابد. البته دامنه این مسئله تنها به نان محدود نیست و کالاهای خوراکی دیگر با پایه آرد نیز همین روند را در پیش خواهند داشت. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده قدرت خرید مردم برای تامین نان بیشتر تحت‌فشار قرار گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا