گوناگون

جنگ اوکراین؛ روسیه دیگر در برابر صادرات گاز به اروپا دلار و یورو قبول نمی‌کند

رئیس جمهور روسیه می‌گوید کشورهای “غیردوست” باید واردات گاز را با روبل تسویه حساب کنند. معاون شورای امنیت روسیه در باره فاجعه هسته‌ای و ادامه “اقدامات خصمانه” آمریکا هشدار داد. لهستان ۴۵ دیپلمات‌ روس را اخراج می‌کند. در حالی که نزدیک به یک ماه از آغاز جنگ در اوکراین می‌گذرد، گزارش‌ها حاکی از توقف یا پیشرفت کند نیروهای روسی در جبهه‌های جنگ است. …

به گزارش یورو نیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور دیگر برای صادرات گاز به اتحادیه اروپا دلار و یورو قبول نمی‌کند. رئیس جمهوری روسیه یک هفته به مقام‌های روس برای جایگزینی نظام جدید دریافت پول گاز با روبل روسیه فرصت داده است.

رئیس جمهوری روسیه در جلسه هیات دولت با تاکید بر اینکه این تصمیم واکنشی به بلوکه شدن حساب‌های روسیه در غرب بوده، درباره این برنامه گفت: «تصمیم گرفتم برای گذار به پرداخت با روبل برای گاز صادراتی به کشورهای متخاصم و واحد پولی آن‌ها مجموعه‌ای از اقدامات را اجرایی کنم.»

این در حالی است که ماریوس کامینسکی وزیر کشور لهستان اعلام کرد این کشور یک شبکه ۴۵ نفری از جاسوسان روسیه را که در پوشش کارمند دیپلماتیک در این کشور فعالیت می‌کردند شناسایی کرده و این افراد باید فورا خاک لهستان را ترک کنند.

سفیر روسیه در ورشو که روز چهارشنبه به وزارت امور خارجه لهستان فراخوانده شده بود با تائید این خبر گفت ۴۵ دیپلمات این کشور باید حداکثر تا ۵ روز دیگر خاک کشور میزبان را ترک کنند. با این وجود،وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد از زمان آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین»  دو کشور دو مرتبه اسرای جنگی را مبادله کرده اند. هیچ جزئیاتی درباره زمان، مکان، چگونگی و شمار اسرای مبادله شده منتشر نشده است.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند بامداد چهارشنبه ارتش روسیه منطقه  نیوکی در کی‌یف را گلوله باران کرده اند. در جریان این حمله که در نزدیکی محل استقرار کاروان نظامیان روسیه روی داد، تنها چهار نفر به‌صورت «سطحی» زخمی شدند.

روسیه نظامیان و شبه‌نظامیان اوکراینی را به استقرار و اختفا در مناطق مسکونی متهم می‌کند.

معاون نخست وزیر روسیه روز دوشنبه به دولت‌های غربی هشدار داد در صورت تحریم نفت و گاز این کشور باعث فروپاشی بازار انرژی خواهند شد.

ایالات متحده آمریکا واردات گاز از روسیه را متوقف کرده و بریتانیا هم برنامه‌ای برای توقف واردات تا پایان سال جاری دارد. کمیسیون اروپا برنامه‌ای را برای کاهش ۲/۳ واردات نفت و گاز روسیه تصویب کرده است. با وجود تلاش‌ها برای تحریم نفت و گاز روسیه، هند و چین پیشاپیش مخالفت خود را با چنین طرحی اعلام کرده‌اند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه ایالات متحده آمریکا را به کارشکنی در مذاکرات پیچیده میان روسیه و اوکراین متهم کرد.

آقای لاوروف گفت مذاکرات با طرف اوکراینی پیشاپیش و به‌ویژه به‌دلیل تغییر مداوم مواضع کی‌یف پیچیده است و ایالات متحده می‌خواهد با استفاده از تحریم‌ها سیادت خود بر نظم جهانی را حفظ کند.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی در جمع دانشجویان افزود: «همکاران آمریکایی ما مذاکره کنندگان اوکراینی را بازیچه خود کرده‌اند و آن‌ها را هدایت می‌کنند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا