بین‌المللی

گزارشگر ویژه سازمان ملل جامعه بین‌الملل را مسوول ایجاد آپارتاید در اراضی اشغالی دانست

گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، اشغالگرای‌ها در این اراضی را «آپارتاید» رژیم اسرائیل عنوان و از جامعه بین‌الملل که آن را مسوول ایجاد چنین رژیمی می‌داند، انتقاد کرد.

به گزارش امروز (شنبه) ایرنا از خبرگزاری قطر از مبدا ژنو، «مایکل لینک»، رژیم «آپارتاید اسرائیل» در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم کرد. لینک در خصوص وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین از جامعه بین‌المللی انتقاد کرد که به اذعان او برای چندین دهه به اسرائیل اجازه داده شده تا سیستمی سیاسی را در این اراضی ایجاد کند که از آن به عنوان آپارتاید توصیف می‌شود.

لینک در گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو از سازمان‌های حقوق بشری مانند عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشری که پیشتر از اصطلاح آپارتاید در توصیف اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط اسرائیل استفاده کرده بودند خواست تا فهرستی از اقدام‌های پاسخگویی برای پایان دادن کامل به اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین اتخاذ کنند.

وی در گزارش خود تصریح کرد: امروز در اراضی فلسطینی که از سال ۱۹۶۷ توسط رژیم اسرائیل اشغال شده یک نظام حقوقی و سیاسی دوگانه به شدت تبعیض آمیز وجود دارد که به ۷۰۰ هزار اسرائیلی یهودی امتیاز می‌دهد؛ شهرک نشینانی که با اشغال غیرقانونی در شرق بیت المقدس و کرانه باختری در ۳۰۰ شهرک سکونت دارند.

لینک معتقد است که در این منطقه جغرافیایی بیش از ۳ میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند که با دیوارها، ایست‌های بازرسی، خیابان‌ها و حضور نظامیان تحت حاکمیت ظالمانه تبعیض و بی‌آنکه راهی برای ایجاد یک کشور واقعی فلسطینی داشته باشند از هم جدا شده اند؛ این حق آن‌هاست.

وی خاطرنشان کرده که دو میلیون فلسطینی دیگر در غزه که از آن به عنوان یک «زندان باز» توصیف می‌شود، بدون دسترسی کافی به برق، آب یا بهداشت، با اقتصاد در حال فروپاشی و ناتوانی در سفر آزادانه به مابقی سرزمین‌های فلسطینی یا حتی جهان خارج آن سکونت دارند.

گزارشگر سازمان ملل همچنین تاکید کرده که جامعه بین‌الملل مسوولیت زیادی در قبال وضعیت کنونی سرزمین‌های اشغالی فلسطین دارد و از بیش از ۴۰ سال پیش تاکنون شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل در صدها قطعنامه، غیرقانونی بودن الحاق سرزمین‌های اشغالی به اسرائیل را اعلام کرده‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا