دیدگاه‌ها

برای واشنگتن جنگ هرگز پایان نمی‌یابد

نویسنده: دیانا جانسون/برگردان: ایرج زارع

هدف جنگی ایالات متحد، نجات اوکراین نیست، بلکه نابودی روسیه است. و این زمان می‌بَرَد. خطر این است که روس‌ها نتوانند به این جنگ پایان دهند و امریکایی‌ها همۀ تلاش خود را برای ادامۀ آن انجام خواهند داد.

پژواک‌های مبهم

پوتین «عملیات» روسیه در فوریۀ ۲۰۲۲ در اوکراین را برای توقف نسل‌کشی در لوگانسک و دونتسک توجیه کرد. این امر یادآور دکترین مسئولیت حفاظت بود که از سوی ایالات متحد امریکا ترویج می‌شد و به‌ویژه هدف آن بمباران یوگسلاوی توسط ایالات متحد و ناتو بود که ظاهراً برای جلوگیری از «نسل‌کشی» در کوزوو صورت می‌گرفت. در واقع، وضعیت حقوقی و مهم‌تر از همه انسانی در دونباس بسیار وخیم‌تر از وضعیتی بود که در کوزوو وجود داشت. با این حال در غرب، هر گونه تلاش برای مقایسۀ دونباس با کوزوو به‌عنوان یک «معادل نادرست» مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

اما جنگ در کوزوو مسائل بیشتری را دربرمی‌گیرد تا حملۀ روسیه به دونباس. و این یک دلیل است.

مهم‌تر از همه، جنگ در کوزوو نشان داد که ناتو دیگر یک اتحادیۀ دفاعی نیست. در عوض، تحت فرماندهی ایالات متحد، به یک نیروی تهاجمی تبدیل شده بود که می‌توانست برای بمباران، حمله یا نابودی هر کشوری که می‌خواست، دست به‌کار شود. همیشه بهانه‌ای می‌توانست اختراع شود: خطر نسل‌کشی، نقض حقوق بشر، رهبری که «مردم خودش را به کشتن» تهدید می‌کند. هر دروغ دراماتیکی می‌توانست به‌کار برده شود. با گسترش شاخک‌های ناتو، هیچ‌کس در امان نبود. لیبی نمونۀ دوم را ارائه کرد.

همچنین انتظار می‌رفت که هدف اعلام‌شدۀ پوتین برای «نازی‌زدایی» در غرب طنین‌انداز شود. اما به هر حال، این واقعیت را نشان می‌دهد که «نازی» در شرق و غرب دقیقاً به یک معنا نیست. در کشورهای غربی، آلمان یا ایالات متحد، «نازی» به‌طور عمده به‌معنای ضد یهود آمده است. نژادپرستی نازی در مورد یهودیان، کولی‌ها و شاید هم‌جنس‌گرایان صدق می‌کند.

اما برای نازی‌های اوکراینی، نژادپرستی در مورد روس‌ها به‌کار برده می‌شود. نژادپرستی گردان آزوف که از سوی امریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها مسلح شده‌اند و آموزش دیده‌اند و در نیروهای امنیتی اوکراین ادغام شده‌اند، مشابه نازی‌هاست. روس‌ها در بخش «آسیایی» به‌دلیل فتوحات مغول‌ها در قرون وسطی، نژادی مختلط‌ هستند، در حالی که اوکراینی‌ها سفیدپوستان خالص اروپایی‌اند.

برخی از این متعصبان ادعا می‌کنند که مأموریت آن‌ها نابودی روسیه است. در افغانستان و جاهای دیگر، ایالات متحد از متعصبان اسلامی پشتیبانی کرد و در کوزوو از مافیایی‌ها حمایت نمود. چه کسی اهمیت می‌دهد اگر برخی فکر کنند که در کنار ما (امریکایی‌ها) علیه اسلاوها می‌جنگند؟

هدف‌های جنگی متضاد

برای رهبران روسیه، «عملیات» نظامی آن‌ها با هدف جلوگیری از تهاجم غرب است که از آن می‌ترسند. آن‌ها همچنین می‌خواهند دربارۀ بی‌طرفی اوکراین مذاکره کنند. برای امریکایی‌ها که استراتژیست آن‌ها، زبیگنیو برژینسکی از کشاندن روس‌ها به تلۀ افغانستان (با دادن نام «ویتنام» روس‌ها به آن) به خود می‌بالید، این یک پیروزی روانی در جنگ بی‌پایان آن‌هاست. جهان غرب به‌طور بی‌سابقه‌ای در تنفر از پوتین متحد شده است. تبلیغات و سانسور حتی از سطح جنگ جهانی هم فراتر رفته است. به‌طور مطمئن روس‌ها می‌خواهند که این «عملیات» به‌زودی پایان یابد، زیرا از بسیاری جهات برای آن‌ها گران تمام می‌شود. امریکایی‌ها هر گونه تلاش برای جلوگیری از آن را رد کردند و هر کاری که ممکن بود برای تحریک آن انجام دادند و از ادامۀ آن هر چه بتوانند بهره خواهند برد.

ولودیمیر زلنسکی از کنگرۀ امریکا خواسته است که به اوکراین کمک نظامی بیشتری بدهد. کمک، موجب ادامۀ جنگ خواهد شد. آنتونی بلینکن به رادیو تلویزیون عمومی ایالات متحد (NPR) گفت که پاسخ ایالات متحد این است که «روسیه را از فناوری‌هایی که برای مدرن‌سازی‌اش به آن‌ها نیاز دارد، برای مدرن‌سازی صنایع کلیدی: دفاع و هوافضا، بخش فناوری پیشرفته و اکتشاف انرژی محروم کنیم.»

هدف جنگی ایالات متحد، نجات اوکراین نیست، بلکه نابودی روسیه است. و این زمان می‌بَرَد. خطر این است که روس‌ها نتوانند به این جنگ پایان دهند و امریکایی‌ها همۀ تلاش خود را برای ادامۀ آن انجام خواهند داد.

نویسنده: دیانا جانسون (Diana Johnston)

منبع: (Rebelión)

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا