بین‌المللی

شورای امنیت: دبیرستان‌های دخترانه افغانستان بی‌درنگ بازگشایی شوند

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای با ابراز نگرانی شدید از تصمیم طالبان حاکم بر افغانستان در ممانعت از تحصیل دختران دبیرستانی از این گروه خواست تا بی درنگ مدارس را برای این گروه از دانش آموزان بازگشایی کند.

به گزارش رویترز، طالبان چند روز پیش با نقض وعده دایر ماندن دبیرستان های دخترانه اعلام کرد مادامی که برنامه ای مطابق با شریعت اسلامی برای بازگشایی این مدارس تهیه نشده، این اماکن بسته خواهند ماند.

شورای امنیت از دِبورا لیونز نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان خواست تا با مقام های مسئول افغانستانی ذی صلاح در تماس بوده و شورا را از روند پیشرفت امور مطلع سازد.

در همین حال ؛ « میشل باشله » کمیساریای عالی حقوق بشر در بیانیه ای اظهار داشت ناتوانی مقامات طالبان در افغانستان در پایبندی به تعهدات خود مبنی بر بازگشایی مدارس برای دختران کلاس ششم به بالا، به رغم تعهدات مکرر در قبال آموزش دختران، بسیار مخرب است.

باشله توضیح داد که محرومیت از تحصیل، حقوق بشر زنان و دختران را نقض می‌کند و فراتر از حق برابر آنها برای تحصیل، زنان و دختران را بیشتر در معرض خشونت، فقر و استثمار قرار می‌دهد.

پیش از این، « آنتونیو گوترش » دبیرکل سازمان ملل متحد از مقامات طالبان خواسته بود که مدارس را فورا برای همه دانش‌آموزان باز کنند.

دبیر کل سازمان ملل گفت که از اقدام طالبان در به عقب انداختن بازگشت دختران دبیرستانی به کلاس های درس عمیقا متأسف است و اقدام طالبان، برغم تعهدات مکرر آن، بسیار دلسرد کننده است  و به افغانستان صدمه زیادی می رساند.

وی معتقد است محرومیت از تحصیل نه تنها حقوق برابر زنان و دختران در تحصیل را نقض می‌کند، بلکه آینده این کشور را نیز با توجه به نقش عظیم زنان و دختران افغان به خطر می‌اندازد.

براساس تعهدات پیشین و اعلامیه‌های رسمی طالبان قرار بود تمامی مدارس دخترانه در افغانستان از روز چهارشنبه هفته گذشته بازگشایی شوند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا