بین‌المللی

زلنسکی از آمادگی برای بی‌طرفی اوکراین خبر داد

در حالی که روسیه چند ماه پیش از کی‌یف خواسته بود موضع بی‌طرفانه‌ای در مناقشات بین مسکو و غرب اتخاذ کند، اما «ولودیمر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین این درخواست را رد کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ زلنسکی اما شامگاه یکشنبه و بعد از نابود شدن بیشتر زیرساخت‌های نظامی اوکراین در عملیات نظامی ویژه روسیه، مدعی شد کی‌یف آماده است درباره اتخاذ وضعیت بی‌طرف به عنوان بخشی از توافق صلح با روسیه بحث کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، زلنسکی اما گفت که چنین توافقی باید توسط طرف‌های ثالث تضمین شود و به همه‌پرسی گذاشته شود.

زلنسکی در یک تماس ویدیویی ۹۰ دقیقه‌ای با خبرنگاران ادعا کرد که تهاجم روسیه باعث ویرانی شهرهای روسی زبان در اوکراین شده است و آسیب آن بدتر از جنگ‌های روسیه در چچن است.

وی اظهار داشت: «تضمین‌های امنیتی و بی‌طرفی، وضعیت غیرهسته‌ای کشور ما چیزی است که برای آنها آماده‌ایم. این مهمترین نکته است».

زلنسکی گفت که اوکراین از بحث در مورد برخی دیگر از خواسته‌های روسیه مانند غیرنظامی کردن این کشور خودداری کرده است.

پیش از این، سخنگوی کاخ کرملین با درخواست از آمریکا برای توضیح درباره ارتباط پسر رئیس جمهور این کشور با آزمایش‌های بیولوژیک در اوکراین، گفت دوره صمیمانه روابط روسیه و ناتو به پایان رسیده است.

در ۲۴ فوریه، روسیه در پاسخ به درخواست کمک از سوی جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک (جدایی‌طلبان شرق اوکراین)، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد که «غیر نظامی‌سازی و نازی‌زدایی» از اهداف کلیدی این عملیات است. مسکو بارها تاکید کرده که هیچ برنامه‌ای برای اشغال اوکراین ندارد و تاکید می‌کند که نیروهای مسلح روسیه فقط زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهند. ایالات متحده و متحدانش، از جمله ژاپن، با اعمال تحریم‌های جامع علیه روسیه به اقدام مسکو واکنش نشان دادند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا