بین‌المللی

دعوت چین از نمایندگان آمریکا و طالبان برای نشست همسایگان افغانستان

وزارت امور خارجه چین با اعلام زمان دقیق نشست همسایگان افغانستان، گفت از وزیر خارجه موقت طالبان هم برای شرکت در این نشست دعوت شده است و نماینده آمریکا هم حاضر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری افق، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری، تاریخ دقیق نشست همسایگان افغانستان در چین را مشخص کرده و گفته‌ است که قرار است دور سوم نشست همسایگان افغانستان در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه این هفته برگزار شود.

وزارت خارجه چین همچنین گفته‌ است که «انتظار داریم این نشست سبب حمایت بیش‌تر جامعه جهانی از افغانستان شود» و افزود که جامعه بین‌المللی باید از آمریکا بخواهد که مسئولیت اصلی بازسازی اقتصاد افغانستان را به صورت واقعی به دوش بکشد.

به باور سخنگوی وزیر خارجه چین، وضعیت افغانستان اکنون در حال گذار از هرج‌ و مرج به نظم است و مردم افغانستان با چالش‌های متعدد داخلی و خارجی روبه‌رو هستند که نیاز به حمایت و کمک بیش‌تر را برجسته می‌کند.

وانگ ونبین همچنین گفته‌ است که چین و همسایه‌های افغانستان تلاش می‌کنند تا یک ساختار سیاسی باز و فراگیر در افغانستان ایجاد شود. به گفته وانگ ونبین، مبارزه با تروریسم و انتخاب سیاست‌های معتدل و مدبرانه داخلی و خارجی از سوی افغانستان از انتظارات چین است.

قرار است نمایندگان پاکستان، ایران، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در سومین دور نشست همسایگان افغانستان شرکت کنند که دور اول آن در پاکستان و دور دوم آن در ایران برگزار شده‌ بود.

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه‌شنبه همچنین گفت که نماینده آمریکا در این نشست حاضر خواهد شد و ریاست جلسه با وانگ یی، وزیر خارجه چین خواهد بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا