گوناگون

آیا اوکراین به خواست های روسیه پاسخ خواهد داد؟

مذاکره کننده ارشد روسیه براین باورند که  : اوکراین آماده پاسخگویی به خواسته‌های اصلی روسیه در مذاکرات است.او افزود موضع روسیه در مورد دونباس و کریمه بدون تغییر باقی می‌ماند….

مذاکره کننده ارشد روسیه این سخنان را در حالی گفت که پیشتر هر دو طرف ضمن اعلام برخی “نشانه‌های مثبت” نسبت به نتایج مذاکرات با تردید اظهار نظر کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفته است در مذاکرات میان نمایندگان این کشور با اوکراین هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. اما ولادیمیر مدینسکی، رئیس هیئت مذاکره کننده می‌گوید: «اگر اوکراین به وعده‌های خود پایبند باشد، خطر ساخت پایگاه ناتو در اوکراین منتفی است.»

میخایلو پودولیاک، مذاکره‌کننده ارشد اوکراین و مشاور رئیس‌جمهور این کشور نیز گفت نسبت به این دور از مذاکرات در استانبول “خوشبین” است. اما او بر این نیز تاکید کرد که قبل از برگزاری همه‌پرسی در مورد توافق صلح با روسیه، ارتش روسیه باید به مواضع ۲۳ فوریه عقب نشینی کند. این در حالی است که  رویترز در گزارش خود می نویسد:”درگیری در خیابان‌های شهر پوپاسنا در شرق اوکراین شدت گرفته است. سرهی هایدای، فرماندار منطقه لوهانسک گفته نیروهای روسیه در تلاش برای پیشروی در این منطقه هستند و جنگ در آنجا احتمالا شدت بیشتری خواهد گرفت، چون ارتش روسیه می‌خواهد خود را به مرز لوهانسک برساند.”

سخنگوی وزارت دفاع اوکراین گفته است نیروهای روسیه سعی می‌کنند واحدهای اوکراینی را در شرق کشور محاصره کنند. آنها همچنین تلاش می‌کنند ماریوپل و دیگر شهرهای شرق اوکراین را تصرف کنند. به گفته او هیچ نشانه‌ای از عقب نشینی قابل ملاحظه نیروهای روسیه از مناطق اطراف کی‌یف یا چرنیهف وجود ندارد.

با این وجود، آندریاس کاینات، رئیس تیم بحران برای پذیرش پناهجویان در براندنبورگ از کاهش قابل توجه تعداد پناهجویانی که از اوکراین راهی آلمان می‌شوند خبر داد. او گفت: «ما از آخر هفته گذشته متوجه شده‌ایم که قطارهای ویژه پناهجویان از لهستان بسیار کم سرنشین هستند».

به گفته او در ابتدا برنامه ریزی شده بود که روزانه شش قطار ویژه برای پناهندگان اوکراینی که از لهستان به شهر کوتبوس در شرق آلمان می‌آیند سازماندهی شود. اما اکنون به نظر می‌رسد که تنها دو قطار ویژه برای آوردن پناهجویان از برسلاو در لهستان به کوتبوس کافی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا