حقوق بشر

از اسپری فلفل تا تکذیب فروش بلیت؛ گزارشی از ممانعت از حضور زنان تماشاگر در ورزشگاه

شب گذشته سخنان علیرضا جهانبخش، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در اخبار صدا و سیما حذف شد. آقای جهانبخش در مصاحبه ای پس از پایان بازی در خصوص حضور تماشاگران زن در ورزشگاه ها ابراز امیدواری کرده بود. امری که در اخبار صدا و سیما با سانسور مواجه شده و حذف شد.

خبرگزاری هرانا – روز گذشته علیرغم فروش بلیت به زنان علاقه‌مند به تماشای دیدار تیم ملی فوتبال مردان ایران و لبنان از ورود آنان به ورزشگاه جلوگیری شد. همزمان به منظور پراکنده کردن زنان تجمع کننده پشت درهای ورزشگاه از اسپری فلفل استفاده شد. از سوی دیگر در حالی که فدراسیون فوتبال ایران طی بیانیه‌ای مدعی «جعلی» بودن بلیت‌های فروخته شده به زنان شده است، رئیس اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی، در خصوص جلوگیری از ورود زنان به استادیوم، مسئولیت تمام تصمیمات اخذ شده را متوجه تهران دانست.

همزمان به منظور پراکنده کردن زنان تجمع کننده پشت درهای ورزشگاه از اسپری فلفل استفاده شد. علی اکبر هاشمی جواهری، رئیس اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی ضمن سلب مسئولیت از وقایع رخ داده در این باره گفت: «همانطور که مستحضرید در این گونه مسابقات برای تعداد حضور تماشاگر و بقیه مسائل از تهران هماهنگ می‌شود. علیرغم اینکه اخبار مختلفی در رابطه با حضور تماشاگران و یا بدون حضور تماشاگران یا تعداد حاضران در ورزشگاه و مسائل مختلف منتشر شد، ما مجری تصمیماتی بودیم که از تهران گرفته شد. ما و شورای تامین استان همه گوش به فرمان و مجری دستوراتی بودیم که از تهران آمد، در آخرین لحظه‌ها قرار شد به این شکل برگزار شود.»

او همچنین در خصوص دلیل عدم حضور زنان در ورزشگاه در اظهاراتی که واکنش انتقادی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت افزود: با توجه به اینکه مشهد به عنوان پایگاه فرهنگی جهان اسلام و تشیع است، بنابراین بعضی از مسائل باید از قبل پیش‌بینی می‌شد.

متعاقبا امروز ‌فدراسیون فوتبال ایران طی بیانیه‌ای بدون اشاره به کاربرد اسپری فلفل علیه زنان در بیرون ورزشگاه، مدعی شد که بلیت‌های فروخته‌شده «جعلی» بوده و جاعلان بلیت «مسببان اصلی این حوادث» هستند. در این بیانیه ادعا شده است:«بر اساس بانک اطلاعاتی سامانه بلیت‌فروشی، مجموعا تنها ۹ نفر از بانوان در این سامانه اقدام به خرید بلیت در بخش جایگاه آقایان کرده بودند که حداکثر طی ۴۸ ساعت وجوه دریافت شده به این اشخاص بازگردانده خواهد شد.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «هیچ کدام از مسئولان فدراسیون فوتبال از بانوان علاقه‌مند به فوتبال جهت خرید بلیت تماشای این مسابقه در شهر مقدس مشهد دعوت به عمل نیاورده و حتی تلاش‌هایی که جهت حضور بانوان در ورزشگاه صورت گرفت با هدف ارائه بلیت رایگان و مشروط بر فراهم‌سازی شرایط و زیرساخت‌های مناسب بود که محقق نشد.»

فاطمه رحمانی، نماینده شهرستان مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز با حاشیه خواندن ممانعت از ورود زنان تماشاگر به ورزشگاه و استفاده از اسپری فلفل، وزارت ورزش و جوانان را مسئول دانسته و در صفحه خود در شبکه های اجتماعی نوشت: «حواشی پیش آمده برای حضور تماشاچیان و به طو رویژه بانوان در بازی ایران و لبنان، ناشی از عدم تصمیم قاطع وزارت ورزش است. بارها گفته شده است ایجاد زیرساخت‌های لازم و بسترهای فرهنگی از الزامات حضور بانوان در ورزشگاه است که با درایت و برنامه ریزی دنبال نشده است. وزرات ورزش دراین زمینه باید پاسخگو باشد.»

شب گذشته سخنان علیرضا جهانبخش، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در اخبار صدا و سیما حذف شد. آقای جهانبخش در مصاحبه ای پس از پایان بازی در خصوص حضور تماشاگران زن در ورزشگاه ها ابراز امیدواری کرده بود. امری که در اخبار صدا و سیما با سانسور مواجه شده و حذف شد.

گفتنی است پیشتر علم الهدی، امام جمعه و نماینده علی خامنه‌ای در مشهد با اشاره به اینکه میدان فوتبال جای هیجان است گفته بود “بروز هیجان توسط زنان حرام است و مردان را تحریک می‌کند”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا