اخبار

شمار جنگزدگان اوکراینی در لهستان به ۲،۴ میلیون نفر رسید

همزمان با اعلام آمادگی روسیه برای آتش‌بس موقت در ماریوپل، اوکراین از تدارک مسکو برای رفراندوم در خرسون خبر داد. احتمال دیدار وزرای خارجه روسیه و اوکراین، تاثیر جنگ در اقتصاد جهان: تورم افسارگسیخته و گرانی های سرسام آور و همچنین بهای نفت سیر نزولی چشمگیری داشت….


از آغاز حمله روسیه به اوکراین تا کنون نزدیک به ۲،۴ میلیون نفر از اوکراین به لهستان گریخته‌اند. به گفته مقامات اداره مرزبانی لهستان تنها در روز چهارشنبه (۳۰ مارس / ۱۰ فروردین) ۲۵ هزار پناهجوی تازه‌وارد در این کشور ثبت شده‌اند. این رقم ۱۴ درصد بیشتر از شمار کسانی است که روز پیش از آن وارد لهستان شده بودند. مرز مشترک اوکراین و لهستان به بیش از ۵۰۰ کیلومتر بالغ می‌شود.
وزیر خارجه ترکیه که پیشتر از حصول توافق هایی میان کی یف و مسکو در چارچوب مذاکرات اخیر در استانبول خبر داده بود گفت که وزرای خارجه روسیه و اوکراین ظرف هفته‌های آینده ممکن است با هم دیدار می کنند. “مولود چاووش اوغلو” روز پنجشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سراسری “آ خبر” ترکیه که به طور مستقیم و زنده از صفحه توئیتر وزیر خارجه ترکیه هم پخش می شد، گفت: وزرای خارجه روسیه و اوکراین ممکن است ظرف دو هفته آینده با هم دیدار کنند. چاووش اوغلو همچنین با تاکید بر اینکه اعزام نیروهای ترکیه به اوکراین صحت ندارد، گفت: اوکراین خواستار امنیت است و برای سیاست بی‌طرفانه آمادگی دارد.
به گزارش دویچه وله، برغم تورم ایجاد شده در جنگ، بنا بر ارزیابی بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) اقتصاد روسیه در سال جاری میلادی به میزان ۱۰ درصد پسرفت خواهد داشت.با این وجود، این نهاد همچنین پیش‌بینی کرده که تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال ۲۰۲۲ حتی تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.
بانک اروپایی بازسازی و توسعه همچنین اعلام کرد که حمله روسیه به اوکراین “بزرگ‌ترین شوک ۵۰ سال اخیر برای تأمین نیاز‌ها” را به دنبال داشته است. این بانک پیش از حمله روسیه به اوکراین پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصادی روسیه در سال جاری بر ۳ درصد و رشد اقتصادی اوکراین بر ۳،۵ درصد بالغ خواهد شد.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ادعا کرده است:  از ذخایر نفتی استراتژیکی ایالات متحده استفاده کند تا بهای بالای سوخت را مهار کند. ظاهرا او قصد دارد دستور استفاده روزانه یک میلیون بشکه از این ذخایر را بدهد.انتظار می‌رود کاخ سفید این خبر را رسما روز پنجشنبه ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) اعلام کند.
کاخ سفید پیشاپیش خبر داده بود که بایدن قصد دارد، اقدامات دولت خود در راستای مقابله با بهای بالای بنزین در آمریکا را اعلام کند. اما ، مشخص نیست که استفاده از ذخایر نفتی دقیقا چه مدت طول خواهد کشید،احتمال داده می شود که این کار به مدت چندین ماه صورت گیرد.
به گفته ستاد فرماندهی اوکراین روسیه سرگرم تدارکات برای انجام رفراندوم در خرسون است تا یک “جمهوری خلق” در این کلانشهر بنیانگذاری کند.
ستاد فرماندهی اوکراین در این راستا افزود، ارتش روسیه که خرسون را تحت تصرف خود درآورده، با این اقدام می‌کوشد مناطق جنوب اوکراین را با “دستگاه‌های اداری مدنی‌نظامی” کنترل کند؛ شیوه‌ای که در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین به اجرا گذاشته شده است.
شهر خرسون که در حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، از اهمیت استراتژیک زیادی برخوردار است.
کی‌یف سفیران خود در کشورهای گرجستان و مراکش را به اوکراین فراخواند.
ولودیمیر زلسنکی، در پیامی ویدیویی تصریح کرد که آنان در چارچوب وظایف و مأموریت خود نتوانسته‌اند موافقت این کشورها به پشتیبانی از اوکراین در جنگ را جلب کنند.
زلنسکی در پیام خود خطاب به سفیران تصریح کرد: «علیرغم تمام احترامی که قائل هستم باید بگویم، وقتی این کشورها [گرجستان و مراکش] نه به اوکراین کمک تسلیحاتی می‌کنند، نه تحریمی علیه روسیه وضع می‌کنند و نه فعالیت‌های شرکت‌های روسی را محدود می‌کنند، آنوقت بهتر است در پی شغل دیگری برای خود باشید.»
او افزود در روزهای آینده در انتظار نتایجی مشخص در این راستا از سوی نمایندگان اوکراین در کشورهای آمریکای لاتین، خاورمیانه، جنوب شرق آسیا و آفریقا است.
وزارت دفاع روسیه از آمادگی کشورش برای برقرار آتش‌بس موقت در ماریوپل در هماهنگی با سازمان ملل و سازمان صلیب سرخ خبر داد.
طبق اعلام روسیه این آتش‌بس روز پنجشنبه ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) از ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی (۹ صبح به وقت اروپای مرکزی) به اجرا گذاشته می‌شود و از این طریق خروج غیرنظامیان از این شهر از طریق کریدورهای عبور امن ممکن می‌گردد.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه همچنین آماده است: «برای اینکه این اقدام بشردوستانه با موفقیت انجام شود، پیشنهاد می‌کنیم این کار با هماهنگی نمایندگان کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل و همچنین کمیته صلیب سرخ جهانی صورت گیرد.»
خبرگزاری اینترفاکس گزارش داد اوکراین تا ساعت ۶ صبح پنجشنبه فرصت دارد، موافقت خود با این آتش‌بس موقت را اعلام کرده و سازمان ملل و صلیب سرخ را به صورت کتبی در جریان قرار دهد.
بامداد پنجشنبه ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) بهای نفت در بازارهای جهانی به طور چشمگیری افت کرد.
بهای هر بشکه نفت اینترمدیت وست تگزاس با کاهش بیش از ۵ درصد به ۱۰۲ دلار و ۲۰ سنت و بهای هر بشکه نفت دریای شمال با کاهشی چهار درصدی به ۱۰۸ دلار و ۶۵ سنت رسید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا