بین‌المللی

گوترش: ۹۵ درصد مردم افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در نشست درخواست کمک مالی برای افغانستان اعلام کرد که ۹۵ درصد از مردم افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند.

دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه اظهار داشت ۹ میلیون نفر در افغانستان در خطر قحطی به سر می برند. یونیسف تخمین می زند که حدود یک میلیون کودک افغان که به شدت از سو تغذیه رنج می برند، در خطر مرگ قرار دارند و کمک فوری نیز به آنها نخواهد رسید.

وی افزود: به دلیل جنگ در اوکراین،  قیمت غذا در جهان به شدت درحال افزایش است. این برای افغانها  که سعی دارند به خانواده های خود غذا برسانند و همچنین عملیات های امدادی ما یک فاجعه است.

دبیر کل سازمان ملل تصریح کرد مردم درحال فروش کودکان و اعضای بدن خود برای تامین غذای خانوادهایشان هستند. اقتصاد افغانستان به صورت کامل سقوط کرده است و نقدینگی بسیار کمی وجود دارد. بیش از ۸۰ درصد از جمعیت افغانستان بدهکار هستند.

دبیرکل سازمان ملل هشدار داد: کارگران  در بخش خدمات حیاتی از جمله مدارس و بیمارستان ها ماههاست حقوق دریافت نکرده اند. کسب و کارها نمی توانند فعالیت کنند. درآمدها از بین رفته و کشاورزان نمی توانند بذر یا کود بخرند. برنامه توسعه سازمان ملل هشدار داده است که اگر ما اقدامی انجام ندهیم،  تا اواسط سال جاری ۹۷ درصد افغان ها زیر خط فقر زندگی خواهند کرد.

گوترش تاکید کرد: جامعه بین‌المللی باید راهی پیدا کند تا تصمیم قطع حمایت توسعه ای به این کشور و مسدود کردن نزدیک به ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور بر مردم افغانستان تاثیر نگذارد. کشورهای ثروتمند و قدرتمند نمی توانند عواقب تصمیمات خود را بر آسیب پذیرترین قشر نادیده بگیرند. اولین گام در هر واکنش انسانی معنادار برای افغانستان باید جلوگیری از سقوط آزاد اقتصاد افغانستان باشد.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به تصمیم مقامات طالبان در ممنوع کردن آموزش دختران بالای کلاس ششم گفت: من عمیقا از تعلیق شدن تحصیل دختران بالای کلاس ششم عمیقا متاسفم. این یک نقض حقوق برابر دختران است که به کل کشور آسیب می رساند و دختران را بیشتر در معرض خشونت، فقر و استثمار قرار می دهد. هیچ توجیهی برای چنین تبعیضی وجود ندارد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا