اجتماعی

هزار کاج خشکیده کاشمر

کاجستان های جنگل کاشمر که قدمت آنها به دهه ۳۰ می رسد به دلیل بی آبی خشک شده و از بین رفته اند. به دلیل ناتوانی در نگهداری مطلوب از آن بالغ‌ بر ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ اصله درخت بر اثر گرما و تنش‌های آبی خشک شده است.

رویداد۲۴ جنگل‌های پیرامون امامزاده سیدمرتضی کاشمر یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های این شهر محسوب می‌شود. حدود ۱۰۰ هکتار کاجستان جنگل سیدمرتضی که از سالیان گذشته و از حدود دهه ۱۳۳۰ برای ما به یادگار مانده اما مدتی است صحبت‌ها و اعتراضاتی از سوی فعالان محیط‌ زیستی در خصوص اینکه بسیاری از درختان کاجستان به دلیل بی‌آبی خشک و از بین رفته‌اند، به گوش می‌رسد.

با پیگیری‌هایی که در خصوص کاجستان ۵۰ هکتاری صورت گرفت، مشخص شد حفظ، حراست و نگهداری آن ابتدا با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوده اما به دلیل ناتوانی در نگهداری مطلوب از آن بالغ‌ بر ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ اصله درخت بر اثر گرما و تنش‌های آبی در همان سال‌ها خشک می‌شود.

از این‌ رو مجموعه منابع‌ طبیعی در سال ۱۳۹۳ حدود ۳۵ هکتار آن را به شهرداری و ۱۵ هکتار دیگر را به سازمان اوقاف واگذار می‌کند.

تاکنون بیش از هزار اصله درخت کاج در قسمت واگذار شده به اوقاف طی چند سال اخیر به دلیل کوتاهی‌هایی که در آبیاری صورت گرفته، خشک شده‌اند و باقی نیز در حال خشک شدن هستند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا