گوناگون

جنگ در اوکراین؛ آرامش نسبی در کی‌یف، وضعیت دشوار در جنوب

بنا بر گزارش‌ها وضعیت در کی‌یف تا حدودی بهبود پیدا کرده و یک دیپلمات اوکراینی از افزایش توان دفاع ضدهوایی خبر می‌دهد. رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید در مقابل، اوضاع  در جنوب و منطقه دونباس “به غایت دشوار” است….

.

به گزارش دویچه وله، ۳۷ روز پس از آغاز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اوضاع در پایتخت این کشور اندکی آرام شده اما این نگرانی وجود دارد که به زودی حمله‌های هوایی به کی‌یف آغاز شود.
در پی دور جدید مذاکره میان هیئت‌های روسی و اوکراینی که سه‌شنبه ۲۹ مارس در استانبول برگزار شد، روسیه اعلام کرد فعالیت‌های نظامی خود در شمال اوکراین و اطراف کی‌یف را کاهش می‌دهد.
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت روسیه فقط تعداد کمی از نیروهای خود را از اطراف کی‌یف دور کرده و جابه‌جایی نیروهای روسی در اطراف پایتخت اوکراین یک تغییر موقعیت است و عقب‌نشینی واقعی نیست.
در همین حال فرماندهی نظامی منطقه کی‌یف در بیانیه‌ای که جمعه اول آوریل منتشر شد اعلام کرد “به لطف پایداری استوار و عملیات قهرمانانه نیروهای ما” اوضاع در اطراف پایتخت رو به بهبود است.
دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید وعده عقب‌نشینی روسیه از اطراف کی‌یف باورپذیر نیست و نظامیان روسی تنها در حال تغییر آرایش جنگی برای افزایش فشار بر پایتخت و برخی دیگر از شهرهای اوکراین هستند.
ینس استولتنبرگ همچنین به تمرکز نیروهای روسی در منطقه دونباس اشاره کرده و گفته روسیه درصدد است به زودی حمله شدیدی به این منطقه را آغاز کند.گمان می‌رود روسیه پس از ناکامی در ادامه محاصره کی‌یف و تسخیر این شهر قصد دارد با بمباران‌های شدید هوایی مقاومت در پایتخت اوکراین را در هم بشکند.سرگی کورسونسکی، سفیر اوکراین در ژاپن در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرده که این کشور به زودی قادر باشد از حریم هوایی خود بهتر حفاظت کند.
این دیپلمات اوکراینی می‌گوید این کشور برای این منظور منتظر دریافت پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی از ایالات متحده آمریکا و بریتانیا است.

اوضاع دشوار جنوب اوکراین

با این حال وضعیت برخی مناطق و تمرکز نیروهای روسی در آنها موجب نگرانی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شده است. او اعلام کرده اوضاع در جنوب این کشور و منطقه دونباس “به غایت دشوار” است.
زلنسکی در یک پیام ویدئویی که نیمه شب پنج‌شنبه منتشر شد گفته افزون بر این روسیه نیروهای نظامی خود در اطراف بندر محاصره‌شده ماریوپل را هم تقویت کرده است.
او می‌گوید اوکراین هنوز نبردهای سختی در پیش دارد و این کشور برای به دست آوردن آنچه می‌خواهد باید راه بسیار دشواری را بپیماید.
روسیه وعده داده بود از صبح جمعه یک کریدور امن برای خروج غیرنظامیان از بندر محاصره شده ماریوپل در نظر بگیرد اما هنوز منابع مستقل راه‌اندازی چنین مسیری را تائید نکرده‌اند.
دولت اوکراین روز پنج‌شنبه چهل دستگاه اتوبوس را برای انتقال غیرنظامیان ساکن ماریوپل به سمت این شهر اعزام کرده بود. منابع اوکراینی می‌گویند این اتوبوس‌ها در شهر بردیانسک که در کنترل نیروهای روسی قرار دارد متوقف شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا