اخبار

رکود تورمی کمرشکن و مزمن: ارزش ۴۵ هزار تومان یارانه، به ارزش دو کیلوگرم ماست

جامعهٔ استبدادزدهٔ ما هر روز مسئله‌ها و رویدادهایی گوناگون و تأمل‌پذیر را شاهد است. در حالی کە به گفته رسانه‌های رسمی ارزش یارانه پرداختی دولت به مردم ایران از یک “سطل ماست دو کیلویی” کمتر است، ابراهیم رئیسی گفتە: «اگر ارزش پول ملی بالا نرود هر چه حقوق را افزایش دهیم در عمل نتیجه نخواهد داشت.»….

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران روز ١٢ فروردین (١ آوریل) در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی با اشارە به کاهش ارزش ریال گفتە “امروز ارزش یارانه به ٧ هزار تومان رسیده است”. او در ادامه گفت: «اگر ارزش پول ملی بالا نرود هر چه حقوق را افزایش دهیم در عمل نتیجه نخواهد داشت.

به گزارش دویچه وله، رئیسی به میزان صادرات نفت ایران هم اشاره کرد و گفت: «کشور در وضعیتی بود که برخی آقایان در جلسات می‌گفتند، اگر کسی بتواند ۲۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد او را وزیر نفت می‌کنیم اما امروز شرایط فروش نفت به قبل از تحریم‌ها رسیده و پول فروش نفت نیز به کشور بازمی‌گردد.»

او در مورد مذاکرات بازگشت به برجام هم گفته کە زندگی مردم و اقتصاد ایران را به برجام و مذاکره گره نمی‌زند

این گفتە‌های رئیسی در حالی است کە به گفته مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در اسفند ۱۴۰۰ به بیشتر از ۴۰ درصد رسید.

اگرچه نرخ تورم اعلامی توسط نهادهای جمهوری اسلامی همواره با تردید کارشناسان و اقتصاددانان مستقل روبرو شده، اما همین آمار گویای وضعیت وخیم اقتصادی در ایران است.

در تاریخ جمهوری اسلامی تنها سه بار نرخ تورم سالانه، بالای ۴۰ درصد اعلام شدە است.

با پول یارانه می‌شود چه کار کرد؟

در سال‌های گذشته اخبار زیادی مبنی بر حذف یارانه پردرآمدها و تخصیص آن به دهک‌های کم درآمد منتشر شدە است اما تا کنون این برنامه‌ها اجرایی نشدەاند.

وزیر رفاه ایران روز ۴ فروردین، از افزایش یارانه‌های سه دهک ابتدایی خبر داد. اما میزان این افزایش مشخص نبود و هیچ جزییات دقیقی نیز در این باره منتشر نشد.

یک روز بعدتر یکی از نمایندگان مجلس از تقسیم‌بندی جدید یارانه بگیرها به ١٠دهک خبر داد. براین اساس قرار است یارانه سه دهک پر درآمد حذف و به جای آن دهک‌های پایین، یارانه سه برابری دریافت کنند.

در حال حاضر هر فرد در هریک از ۷ دهک درآمدی به شکل ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دریافت می‌کند.

به گزارش رسانه‌های ایران قیمت دو کیلوگرم ماست پر چرب در بازار تهران بالاتر از پنجاه هزار تومان است.

یک خانواده ۴ نفره، ماهانه ۱۸۲ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند. در حالی کە بە گفته رئیس شورای تامین‌کنندگان دام ایران هر کیلو گوشت گوسفند ١٣٠ هزار تومان است.

یارانه‌ها و زندگی زیر خط فقر

از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شد کە در اواخر دهه ۱۳۸۰ به مرحله اجرا رسید.

وزارت امور اقتصاد و دارایی دولت حسن روحانی در سال ١٣٩٣ با انتشار گزارشی خبر از شکست فاز نخست این طرح و ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر داد.

مسئولین دولتی و نهادهای نظارتی و اجرایی در حال حاضر آمارهای متفاوتی از فقر در ایران منتشر می‌کنند.

طبق گزارشی از وزارت کار ایران در سال ١٣٩٩ بیش از یک سوم جمعیت ایران در “فقر مطلق” زندگی کردەاند.

حمیدرضا امام قلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در این بارە گفته بود “نیمی از جمعیت ایران در فقر به سر می‌برند”.

همچنین روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در دی ماه ١۴٠٠ گفت: «ما الان ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر داریم.»

او هم چنین با اشاره به نرخ بالای تورم در ایران گفتە بود: «همیشه تورم از یارانه جلو می‌زند و ما نمی‌توانیم با یارانه مستقیم جلوی افسارگسیختگی تورم را بگیریم».
شعارهای توخالی‌ چه از نوع شعارهای “مبارزه با فساد” و “عدالت‌پروری”‌های دروغین دولت ابراهیم رئیسی و چه از نوع “اقتصاد مقاومتی” که چند سالی است علی خامنه‌ای مطرح می‌کند، از تشدید فشارهای اقتصادی، فقر و محرومیت بر مردم مانع نشده‌اند و نتوانسته‌اند رشته‌های درهم‌گره‌خوردهٔ مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور را بگشایند و از قرار درآینده هم نخواهند توانست.

مردم میهن ما از ادامهٔ نظام اقتصادی- سیاسی کنونی و حاکمیت سرمایه داران و لایه های فوقانب بورژوازی مالی-تجاری در سیاست گذاری و سیطرۀ روحانیت تاریک‌اندیش و ارگان های نظامی و امنیتی سرکوبگر‌ منزجرند. مردم شعارها و ادعاهای سران کشور را در پرتو گذران واقعی زندگی روزمره‌شان می‌سنجند و بر آن اساس جز آینده‌ای تیره در چشم‌انداز نمی‌بینند. ریشه‌ اعتراض‌های خاموشی‌ناپذیر زحمتکشان را نیز باید از این منظر ارزیابی کرد. فریاد اعتراض به‌حق توده‌های میلیونی در تاریخ میهن ما برای آزادی، صلح، پیشرفت و عدالت اجتماعی را باید به‌تجربه دریافت و به آن گوش داد. روی سخن زحمتکشان که گاه چون دریایی عمیق و خاموش به‌نظر می‌رسند اما توفانی سهمگین در دل دارد با نیروهایی است که از اتحاد برای مبارزه‌ای مشترک در شرایط کنونی شانه خالی می‌کنند. مردم رنج‌کشیده نتایج تفرقه و جدایی را به‌چشم خود دیده‌اند. نمی‌توان به اصلاحاتی ساختاری و دموکراتیک از درون حکومت ضد مردمی و ضد ملی کنونی چشم امید داشت. تغییرات ساختاری بی‌تردید باید با اهرم نیرومند جنبش توده‌ای سازمان‌یافته زحمتکشان اِعمال گردد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا