جوانان

بازگشایی اجباری مدارس فرصت یا خطر؟

روز سه‌شنبه ۹ فروردین حجت الله الماسی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و سرپرست دفتر وزارتی، دستورالعمل حضوری شدن مدارس از چهاردهم فروردین را به ادارات کل آمورش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد. والدین کودکان دبستانی نگران‌اند که پس از سفرهای داخلی و خارجی نوروزی و دید و بازدیدها با توجه به اینکه کودکان قادر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیستند، پیک جدید بیماری کرونا دوباره اوج گیرد و این بار کودکان که واکسن دریافت نکرده‌اند طعمه کرونا شوند….

در این ارتباط دبیر بورد ریه اطفال در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همچنان خطر شدت گرفتن بیماری وجود دارد از نظر پزشکی بازگشایی حضوری مدارس خطر دارد و اگر مسائل بهداشتی به درستی رعایت نشود، با تبعات بروز پیک هفتم کرونا مواجه خواهیم شد. این در حالی است که روز گذشته تعداد فوتی‌های روزانه کرونا که در هفته‌های گذشته به کمتر از ۲۰ نفر رسیده بود دوباره خیز گرفت و به ۵۳ فوتی رسید. همچنین تعداد مبتلایان که تا هفته گذشته حدود ۱۰۰۰ نفر بود روز گذشته به بیش از ۳۵۰۰ مبتلا رسید. دلیل افزایش تعداد مبتلایان، فوتی‌ها و شهرهای قرمز و نارنجی دید و بازدیدهای نوروزی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که زنگ خطری برای سلامت جامعه است. بازگشایی حضوری و الزامی مدارس در حالی صورت گرفت که آموزش و پرورش هیچ برنامه‌ای برای تأمین ماسک، شوینده‌های بهداشتی و امکان رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی را برای دانش آموزان فراهم نکرده است.

خیز دوباره کرونا
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۳ هزار و ۵۱۹ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متأسفانه در این بازه زمانی ۵۳ بیمار مبتلا به این بیماری نیز جان خود را از دست دادند.
به گزارش خبر آنلاین، ۱۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۵۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۵۰ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۱۷۱ هزار و ۱۶۵ نفر رسید. متأسفانه ۵۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۰ هزار و ۳۶۸ نفر رسید. خوشبختانه تاکنون ۶ میلیون ۸۹۰ هزار و ۷۶۸ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. یک هزار و ۵۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۳۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۵۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۹۵ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس آمار اعلامی وزارت بهداشت، در روز گذشته – ۱۴ فروردین‌ماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۲۷۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی‌شده بودند که ۲۱۵ نفر از آنها نیز بستری شدند.
هشدار درباره بازگشایی
حضوری مدارس
دکتر سید احمد طباطبایی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره بازگشایی اجباری و حضوری مدارس گفت: بهتر بود پیش از این‌که برای بازگشایی حضوری مدارس تصمیم‌ گرفته شود پیگیری‌ها و بررسی‌ها در این زمینه انجام می‌شد، حتماً این تصمیم توجیهات مختلفی دارد. اگر از دیدگاه پزشکی به مسئله نگاه کنیم باید بگوییم همچنان خطر ابتلا و افزایش بیماری کرونا وجود دارد. او در پاسخ به این سؤال همشهری آنلاین که آیا ممکن است با پیک هفتم بیماری مواج شویم، بیان کرد: الآن در برخی کشورهای دنیا خطر شکل‌گیری سویه‌های جدید ویروس کرونا وجود دارد و ممکن است گریبان گیر ما هم بشود. با توجه به میزان بالای سفرهای نوروزی هم در داخل کشور هم خارج از کشور ممکن است گرفتار فرم جدید بیماری شویم، به هر حال این احتمال وجود دارد. اما اگر به روند این بیماری در این ۲ سال نگاه کنیم که ابتدا سویه‌های جدید در کشورهای دیگر شکل می‌گرفت و به اوج می‌رسید و چند ماه بعد ما گرفتار می‌شدیم پس این توقع راداریم که احتمالاً در اواخر فروردین یا اردیبهشت مجدداً با پیک بیماری مواجه شویم. دبیر بورد ریه اطفال در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تعطیلات نوروز توضیح داد: علاوه بر روند شکل‌گیری سویه جدید کرونا در جهان، ما با مسائل داخلی هم روبه‌رو هستیم و باید کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی را هم در نظر بگیریم. در تعطیلات نوروز سفرهای زیادی انجام‌شده است، دید و بازدیدهای عید را داشتیم، مراکز خرید و تفریحی فعال بودند و افراد بدون رعایت فاصله مناسب با یکدیگر در تماس بوده‌اند درواقع ویروس کرونا در تعطیلات نوروز به فراموشی سپرده‌شده بود. در این مدت، افراد کرانه امنی را تصور می‌کردند که شاید با فروکش کردن پیک ششم می‌توانند پروتکل‌ها را رعایت نکنند ولی ۱۳ فروردین وزارت بهداشت اعلام کرد تعداد شهرهای قرمز افزایش‌یافته و همین اتفاق هشداری برای جامعه است.

ساختار آموزش به‌گونه‌ای نیست که بتوان مسائل بهداشتی را رعایت کرد
این فوق تخصص ریه کودکان بابیان این‌که بازگشایی اجباری مدارس از نظر پزشکی خطرناک است، گفت: همچنان خطر شدت گرفتن بیماری وجود دارد و بچه‌ها هم مستثنا نیستند از نظر پزشکی بازگشایی حضوری مدارس خطرناک است. گفته می‌شود در بسیاری از کشورها بچه‌ها مدرسه می‌روند اما در برخی از مدارس امکان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی وجود ندارد مثل مدرسه‌ای که ۴۰۰ دانش‌آموز دارد و در کلاس ۲۵ تا ۳۰ نفر حضور دارند، چگونه ممکن است مسائل بهداشتی رعایت شود؟ یا بهداشت سرویس بهداشتی مدارس را چگونه رعایت می‌کنند؟ شست‌وشوی دست، ماسک زدن و آلودگی ارتباط افراد با یکدیگر ازجمله مواردی است که باید در مدارس رعایت شود اما همان‌طور که گفتم در بسیاری از مدارس امکان رعایت این نکات وجود ندارد. دکتر طباطبایی توضیح داد: درواقع باید بگویم ساختار آموزش و پرورش به‌گونه‌ای نیست که بتوان مسائل بهداشتی را رعایت کرد. قبل از این‌که بازگشایی اجباری برای مدارس مطرح شود، این حق را به مدیران مدارس داده بودند که حضور دانش‌آموزان را در کلاس‌ها با توجه به ظرفیت و امکان مدرسه مدیریت کنند اما الآن حضور همه دانش‌آموزان اجباری شده که اگر مسائل بهداشتی به درستی رعایت نشود، حتماً تبعاتی خواهد داشت.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا