اخبار

چرا طلبه ها مورد حمله قرار می گیرند؟ واکنش‌ها، ابهام‌ها، گمانه‌زنی‌ها

هنوز بسیاری از جزئیات حمله به سه طلبه در مشهد روشن نشده است. اما مقام‌های محلی و دادستانی می‌گویند ضارب “تفکرات دیگری” دارد. روزنامه کیهان نوشته از حادثه مشهد بوی یک توطئه و “تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی” به مشام می‌رسد.در همان حال ۱۹۶ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه علنی امروز چهارشنبه، ۱۷ فروردین، در بیانیه‌ای ضمن محکومیت حمله به سه روحانی در حرم رضوی، از دستگاه‌های امنیتی و قضایی خواستند ریشه‌ها و عوامل پشت صحنه این حادثه را برای مردم تبیین کنند….

روابط عمومی آستان قدس رضوی سه‌شنبه ۱۶ فروردین اعلام کرد که حدود ساعت ۱۴ فردی با سلاح سرد (چاقو) به سه طلبه حوزه علمیه در صحن حرم رضوی حمله‌ور شد و آنها را مورد اصابت قرار داد. ضارب دستگیر شد و مصدومان به بیمارستان منتقل شدند.

در این حادثه یکی از مبلغان به نام حجت‌الاسلام محمد اصلانی کشته شد و دو نفر دیگر به شدت مجروح شدند. خبرگزاری تسنیم غروب سه‌شنبه حال یکی از مجروحان را “به شدت نامناسب” گزارش کرد.

محمدحسین درودی، دادستان مشهد چند ساعت پس از حمله اعلام کرد ضارب این حادثه که یک “تبعه خارجی” بوده و چهار نفر دیگر به ظن همکاری با او بازداشت شدند.

یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی غروب سه‌شنبه با استناد به اظهارات مسئولان امنیتی استان به خبرنگاران گفت: «ضارب دارای تفکرات غیر اسلامی و استکبار جهانی بوده است و این مسئله محرز است و به نظر می‌رسد با توجه به اندیشه و افکارش اقدام را با برنامه‌ریزی قبلی انجام داده، اما مشخص نیست عواملی در پشت صحنه به او کمک می‌کردند یا نه.»

در همان حال رسانه‌های داخلی هویت ضارب را علنی کردند. بر این اساس، ضارب، فردی ۲۱ ساله، به نام عبداللطیف مرادی، ازبک‌تبار است که یک سال پیش به صورت غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده و سپس در مشهد اقامت گزیده است. او به همراه برادرش در یک باربری در مشهد کار می‌کردند و در منطقه مهرآباد مشهد سکونت داشتند.

او ساعت ۱۳ روز گذشته با یک چاقوی نسبتاً بزرگ وارد حرم رضوی شد و در صحن منتظر ماند تا به افراد معمم حمله کند. بدین ترتیب او ساعت ۱۴ و ۱۶ دقیقه به سمت سه روحانی حمله کرد.
نکته دیگری که بسیاری از مسئولان، از جمله رئیس دولت سیزدهم، ابراهیم رئیسی به آن اشاره کرده‌اند فعالیت این “مبلغان جهادی” در میان حاشیه‌نشینان کلانشهر مشهد است اما تاکنون درباره ارتباط احتمالی این فعالیت‌ها و حمله به آنها چیزی به زبان نمی آورد.
شش متهم به همکاری با ضارب، از جمله دو برادر عبداللطیف مرادی نیز توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند و تحقیقات از آنها ادامه دارد.

سناریو امنیتی: محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور هم در نامه‌ای از دادستان مشهد و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی خواست “تعقیب و ریشه‌یابی دست‌های پشت پرده و پنهان این اقدام” و برخورد قاطع با عامل و یا عوامل آن را هر چه سریع‌تر در دستور کار قرار دهند.

محمد حسین دورودی، دادستانی مشهد از بازداشت پنج نفر در ارتباط با این حادثه خبر داد. به گفته دورودی، یکی از آن‌ها ضارب و چهار نفر دیگر همکاران او بوده‌اند.

 هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوء قصد قرار گرفتند از فعالان و ساکنان حاشیه شهر مشهد منطقه قلعه ساختمان بوده‌اند.

 دادستان کل کشور روز گذشته در نامه‌ای به دادستان مشهد و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی دستور داد ضمن برخورد قاطع با عامل و یا عوامل این حادثه، «ریشه‌یابی و کشف دست‌های پشت پرده این اقدام» را در دستور کار فوری قرار دهند.

روزنامه کیهان، رسانه ولی فقیه حادثه مشهد را «بخشی از یک پازل امنیتی طراحی شده از سوی توطئه‌گران» برای بحران‌سازی در حوزه امنیت ملی جلوه داد.

سه روز قبل از این حادثه  دو روحانی اهل سنت در گنبدکاووس به نام‌های گل محمد آخوند پژمان و عبدالرحمان آخوند خوجه با سلاح گرم کشته شدند. هیچ نشانه‌ای از ارتباط این حوادث با هم در دست نیست.

 سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نظر به اهمیت و حساسیت‌های موجود در پرونده و ادامه بازجویی‌های تخصصی» از ضارب بهتر است از هرگونه «گمانه‌زنی‌های نامعتبر» در این خصوص پرهیز شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور صبح چهارشنبه خود با اشاره به حمله به سه طلبه در مشهد تاکید کرد مسئولان باید چنین اتفاقاتی را با جدیت پیگیری و ریشه‌یابی کنند.

او با اشاره به این که ضارب ظاهرا مهاجر افغان بوده هشدار داد که “فرصت‌طلبان نباید بتوانند از چنین اتفاقاتی برای بر هم زدن برادری بین ملت‌ها استفاده کنند”.

قالیباف افزود: «بسیاری از برادران افغان ما در راه دفاع از ایران در میدان‌های جنگ حضور داشتند و به شهادت رسیدند.» ظاهرا اشاره او، از جمله به اعزام برخی مهاجران افغان به جبهه‌های جنگ در سوریه است.
بازهم دخالت خارجی:محمد علی ابطحی، روحانی اصلاح‌طلب و معاون اول رئیس جمهوری در دولت اول محمد خاتمی هم در یک پیام توئیتری می‌گوید حمله به طلبه‌ها در مشهد را “نباید در چارچوب مسایل داخلی دید”.

به باور رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان و عضو مجمع روحانیون مبارز، پیامد تقویت اختلاف‌‌های مذهبی می‌تواند شروع “جنگ‌های داخلی با رنگ‌ افراطی مذهبی” از مشهد باشد.

با این حال روزنامه کیهان می‌گوید: “با افزایش حمله‌های رسانه‌ای “به سیل مهاجرت برخی اتباع خارجی به ایران و تمرکز برخی رسانه‌های ضد انقلاب و برجسته‌سازی تجمع ضد مهاجران در چند نقطه از کشور” به نظر می‌رسد حادثه دیروز مشهد بخشی از ” پازل امنیتی طراحی شده از سوی توطئه‌گران” باشد.”
اما تحلیلگران سیاسی می گویند: علت بروز این حادثه ریشه در ضد ظلم و بی‌عدالتی‌های رژیم ولایت ‌فقیه، دارد که سال هاست مردم ستم دیده ایران با آن دست گریبان است. حل مسائل اقتصادی، معیشتی، و ملی مردم در سراسر کشور بخشی جدا‌ناپذیر از مبارزهٔ همگانی و ملی بر ضد حکومت استبدادی حاکم است، با اینکه هر نوع ترور و قتل را نادرست دانسته و راه مبارزۀ مشترک همه مردم و خلق‌های میهن را راه درست و اصولی و اثربخش می دانند. تلاش در راه سازمان‌دهی مبارزه مشترک مردم، کارگران و زحمتکشان، زنان، جوانان و دانشجویان که همگی به‌طورمشترک از سیاست‌های ضد مردمی و ضد ملی رژیم حاکم زجر می‌کشند، یگانه راه در حذف نظام سیاسی حاکم بر میهن ما و راه‌گشایی به سمت ایرانی آزاد، مستقل، و دموکراتیک است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا