جوانان

افزایش نگرانی از بازگشایی حضوری مدارس ایران بدون فاصله‌گذاری

با گذشت چهار روز از بازگشایی حضوری مراکز آموزشی ظاهرا بسیاری از خانواده‌ها از این تصمیم استقبال نکرده‌اند و شماری از دانش‌آموزان هم رغبتی به‌حضور در کلاس‌های درس ندارند! این بازگشایی بدون رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی با انتقادهایی روبرو شده است و به‌گفته‌ی یک اپیدمیولوژیست این بازگشایی در زمان نامناسب و بدون در نظر گرفتن تدبیرهای لازم انجام شده…..

بر پایه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مراکز آموزشی ایران از روز ۱۴ فروردین و پس از خاتمه تعطیلات نوروز می‌بایست کار خود را مانند دوره قبل از پاندمی از سرگیرند و کلاس‌های درس را به صورت حضوری برگزار کنند.

این تصمیم با عدم استقبال برخی دانش‌آموزان و خانواده آنها روبرو شده و شماری از کارشناسان نیز به زمان آغاز و نحوه اجرای آن انتقاد دارند.

یک اپیدمیولوژیست درباره زمان بازگشایی حضوری مراکز آموزشی می‌گوید: «در این زمینه به شدت نگرانم. باید برای بازگشایی‌ها تا دو هفته بعد از تعطیلات صبر می‌کردند تا ببینیم آیا در جامعه افزایش انتقالی رخ می‌دهد یا خیر و اگر شواهدی از افزایش انتقال شاهد می‌بودیم، نباید بازگشایی را انجام می‌دادیم.»

بازگشایی مدارس پس از افزایش سفرهای نوروزی

خبرگزاری ایسنا چهارشنبه، ۱۷ فروردین از قول مسعود یونسیان نوشت، با توجه به بازگشایی زودهنگام اگر در هفته‌های آینده شاهد افزایش موارد ابتلا باشیم نمی‌توان دریافت که علت آن سفرهای نوروزی بوده یا برگزاری مجدد کلاس‌های درس حضوری.

حسین اشتری، فرمانده کل نیروی انتظامی هشتم فروردین اعلام کرد سفرهای نوروزی تا آن زمان به نسبت سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشته است. در برخی استان‌ها افزایش سفرها بیش از این برآورد شده است.

یکی دیگر از مسائلی که موجب افزایش نگرانی‌ها شده عدم نظارت بر شرط واکسینه بودن یا داشتن تست pcr منفی برای سفرهای نوروزی است که ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین کرده بود.

همچنین مسئولان وزارت آموزش و پرورش با این توجیه که اغلب دانش‌آموزان، به خصوص در دوره متوسطه واکسینه شده‌اند اعلام کردند که در کلاس‌های درس نیازی به رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی نیست.

فراهم نبودن زیرساخت‌های فاصله‌گذاری

یونسیان با اشاره به تاکید سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی به ایسنا گفت: «باید توجه کرد که رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی برای پیشگیری از انتقال کووید ۱۹ بسیار کلیدی است و باید در این دو سال تمهیداتی در مدارس کشور اندیشیده می‌شد. نمی‌توان گفت که نمی‌توانیم فاصله‌گذاری فیزیکی را انجام دهیم، اما شما نکات بهداشتی را رعایت کنید.»

با گذشت چهار روز از بازگشایی حضوری مراکز آموزشی ظاهرا بسیاری از خانواده‌ها از این تصمیم استقبال نکرده‌اند و شماری از دانش‌آموزان هم رغبتی به حضور در کلاس‌های درس ندارند.

محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران به ایسنا می‌گوید بررسی‌ها نشان می‌دهند که برخی از دانش‌آموزان با از سر گیری آموزش حضوری دچار “اضطراب ورود به مدرسه” شده‌اند و این امر نگران‌کننده است.

از روزهای پایانی اسفند ماه به این سو شمار مبتلایان جدید و موارد بستری با نوسان‌هایی رو به افزایش بوده است. با این حال آمار رسمی در این زمینه به دلیل تعطیلات نوروزی زیاد قابل اتکا نیستند.

چشم‌انداز افزایش موارد ابتلا

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ۱۷ فروردین اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته چهار هزار و ۲۲۸ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شده که نزدیک به ۵۰۰ نفر آنها بستری شده‌اند.

شمار مبتلایان به نسبت روز گذشته حدود ۴۰۰ نفر کمتر و در قیاس با دو روز پیش حدود ۷۰۰ مورد بیشتر است. با این حال برخی کارشناسان معتقدند هنوز گزارش و آمار مستندی درباره تاثیر سفرهای نوروزی بر افزایش موارد ابتلا ارائه نشده است.

بنابر تجربه دو سال گذشته درباره تاثیر برخی رفتارهای اجتماعی توده مردم در گسترش پاندمی، طی دو هفته پس از پایان تعطیلات نوروزی آمار نشان می‌دهد که روند ابتلای جدید تغییر می‌کند یا خیر و در صورت تغییر، میزان افزایش آن چگونه خواهد بود.

در این ارتباط با بازگشایی مراکز آموزشی پس از تعطیلات نوروزی، تفکیک دقیق تاثیر سفرهای نوروزی و این بازگشایی‌ها به سادگی میسر نخواهد بود. به رغم این گمان می‌رود افزایش موارد ابتلا در روزهای باقیمانده این هفته و هفته آینده مشهود باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا