گوناگون

بالاترین تورم ایران در چه سالی ثبت شد؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به تحلیل و بررسی شاخص تورم در اقتصاد ایران پرداخته و عملکرد چهار دهه گذشته را بررسی کرده است….

به گزارش ایسنا، تورم بالا یکی از اصلی‌ترین معضلاتی است که در دوره‌های گذشته، تقریباً تمامی دولت‌ها با آن روبه‌رو بوده‌اند و با وجود وعده‌هایی که در این زمینه ارائه‌شده، بسیاری از آن‌ها در پایین آوردن این نرخ با مشکل مواجه شده‌اند.
در سال‌های اخیر نیز در دولت روحانی تنها برای مدتی کوتاه تورم تک‌رقمی شد اما پس‌ازآن بار دیگر به روند صعودی خود ادامه داد.
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی اتاق بازرگانی تهران، از سال ۱۳۵۷ تا ۱۴۰۰ اقتصاد ایران همواره با نرخ تورم دورقمی دست و پنجه نرم کرده است. بر اساس آمارها، در طول این ۴۳سال، اقتصاد ایران تنها در چهار سال تورم تک‌رقمی را تجربه کرده و در دیگر سال‌ها این نرخ بالا بوده است. بر این اساس، تورم در ۲۰سال، بین ۱۰ تا ۲۰درصد، در ۱۳سال بین ۲۰ تا ۳۰درصد، در پنج سال بین ۳۰ تا ۴۰درصد و در دو سال بیش از ۴۰درصد بوده است.
بررسی نرخ تورم در ۱۰سال گذشته نشان می‌دهد که نرخ تورم در دو سال تک‌رقمی بوده اما در دیگر سال‌ها همچنان اعدادی دورقمی را ثبت کرده است. در سال ۱۳۹۱، تورم سالانه ۲۹.۵درصد، در سال ۱۳۹۲، ۳۲.۸درصد، در سال ۱۳۹۳، ۱۴.۶درصد و در سال ۱۳۹۴، ۱۱.۱درصد بوده است.
این نرخ در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ تک‌رقمی شده به ۶.۹ و ۸.۲درصد رسیده اما مجدداً از سال ۱۳۹۷ صعودی شده و با عبور از اعداد ۲۶، ۳۴ و ۳۶درصد، سرانجام در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۴۰درصد رسیده است. به‌این‌ترتیب بالاترین تورم سالانه ثبت‌شده در ۱۰سال گذشته به سال گذشته اختصاص دارد.
همچنین پس از سال ۱۳۷۴ و ثبت تورم ۴۹درصدی، سال ۱۴۰۰ دومین سالی است که اقتصاد ایران در آن تورم بالای ۴۰درصد داشته است.
بر اساس برآوردهای صورت‌های گرفته، در ثبت این نرخ تورم، گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، بالاترین نقش را داشته‌اند و پس‌ازآن مسکن و حمل‌ونقل قرار دارد.
در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز نان و غلات، گوشت قرمز و گوشت ماکیان، سبزیجات و لبنیات و تخم‌مرغ بیشترین تأثیر را در ثبت این تورم داشته‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا