بین‌المللی

مخالفت آمریکای لاتین با تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر

اکثر کشورهای آمریکای لاتین با تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل مخالفت و آن را استفاده ابزاری از حقوق بشر برای اهداف سیاسی اعلام کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری روسی اسپوتنیک، وزارت خارجه نیکاراگوئه تلاش ها برای تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل را نقض حقوق بین الملل و اقدامی تجاوزکارانه علیه مردم روسیه توصیف کرد.

ماناگوا روز چهارشنبه علیه قطعنامه مورد حمایت آمریکا برای اخراج روسیه از شورای حقوق بشر رای داد و روز پنج شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که چنین اقدامی با منشور سازمان ملل مطابقت ندارد.

به گزارش خبرگزاری افه اسپانیا، کوبا به تعلیق عضویت مسکو در شورای حقوق بشر سازمان ملل رای منفی داد و میگل دیاز کانل رئیس‌جمهوری کوبا، تعلیق عضویت روسیه در این شورا را غیرقابل قبول دانست.

رئیس جمهوری کوبا هشدار داد این تصمیم «مسابقه خطرناکی» ایجاد می‌کند که «به درگیری‌های مسلحانه در اوکراین دامن می‌زند».

وی تصریح کرد: اروپا برای دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک، عادلانه و مسالمت‌آمیز برای بحران کنونی به روسیه نیاز دارد.

برزیل و مکزیک دو قدرت بزرگ آمریکای لاتین هم به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

سفیر مکزیک در نشست سازمان ملل، اخراج روسیه را راه حل ندانست و سفیر برزیل نیز خواستار پرهیز از تکرار اشتباهات کمیسیون پیشین حقوق بشر سازمان ملل به ویژه در حوزه سیاسی سازی و برخوردهای دوگانه شد.

سفیر ونزوئلا در سازمان ملل نیز تاکید کرد که موضوع حقوق بشر نباید ابزاری برای حمله به کشورهای مستقل شود. ونزوئلا به خاطر تحریم های آمریکا نتوانست حق عضویت خود را بپردازد و به همین خاطر نتوانست در رای گیری شورای حقوق بشر شرکت کند.

سفیر سوریه نیز اقدام هماهنگ غرب برای اخراج روسیه از شورای حقوق بشر را با وضعیت حقوق بشر در اوکراین یا هر نقطه دیگر دنیا مرتبط ندانست و آن را تلاش غرب برای تحمیل هژمونی خود بر جهان از طریق منزوی کردن سیاست خارجی مستقل روسیه ارزیابی کرد.

سفیر چین در سازمان ملل نیز اخراج روسیه از شورای حقوق بشر را ریختن بنزین روی آتش ارزیابی کرد و گفت: این اقدام، تقابل در حوزه حقوق بشر را تشدید می‌کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا