گوناگون

چرا این همه کشتار در جاده های میهن ما رخ می دهد؟

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی به ترتیب خودروهای پژو، پراید و سمند را رکورددار بیشترین تصادف جرحی و فوتی نوروز گذشته اعلام کرد. سردار سید کمال هادیانفر بااشاره به اینکه بر اساس تازه‌ترین آمار ۸۳۸نفر در حوادث رانندگی در نوروز امسال جان خود را از دست دادند اعلام کرد: علیرغم تمام اقدامات انجام‌شده در نوروز امسال ساعتی ۱.۶نفر از هم‌وطنان براثر تصادف جان باختند….

به گزارش ایسنا، هادیانفر در نشست خبری دیروز خود گفت: امسال بعد از دو سال که با محدودیت‌های مربوط با کرونا مواجه بودیم، سفرها در ایام نوروز افزایش چشمگیری داشت. هادیانفر با بیان اینکه ۵۸درصد از کل خدمات نیروی انتظامی به مردم مربوط به پلیس راهور است، گفت: در سال گذشته مجموعاً ۶۸میلیون خدمت از سوی پلیس راهور به مردم ارائه شد که خدمات مربوط به شماره‌گذاری، گواهینامه و … را شامل می‌شود.
ثبت روزی ۴/۳میلیون تردد جاده‌ای در نوروز
او با بیان اینکه طرح نوروزی پلیس از دهم اسفندماه در شهرها و از ۲۵اسفند در جاده‌ها آغاز شد، گفت: بیش از ۷۶هزار نفر از دستگاه‌های مختلف شامل پلیس راهور، هلال‌احمر، اورژانس و … با ۲۶هزار خودرو و هفت هزار پایگاه ثابت و سیار و غیره در اجرای این طرح مشارکت داشتند. در این طرح پلیس راهور بیش از ۱۹هزار نیرو داشت.
رئیس پلیس راهور ادامه داد: در مجموع بیش از ۸۶میلیون و ۷۱۵هزار تردد بین استانی در ایام نوروز ثبت شد که می‌شود روزانه حدود چهار میلیون و ۳۰۰هزار تردد. بیشترین تردد هم مربوط به پنجم فروردین با بیش از پنج میلیون و ۲۹۳هزار تردد بود.
به گفته هادیانفر، امسال ۵۰درصد نسبت به سال گذشته، ۲۴۲درصد نسبت به سال ۹۹ و بیش از ۲۰درصد نسبت به ۹۸ افزایش تردد داشتیم.
۶۲درصد تهرانی‌ها نوروز امسال به سفر رفتند
او اضافه کرد: از هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت تهران بیش از پنج میلیون و ۵۰۰هزار نفر سفر کردند که معادل جمعیت ۶۲درصد از کل مردم تهران است. ۳۶درصد از کل سفرهای کشور مربوط به تهرانی‌ها بوده است.
او با بیان اینکه پس از تهران، استان‌های البرز، خراسان رضوی، فارس و مازندران بیشترین مسافر خروجی را داشتند، گفت: کمترین سفر هم با ۶۶هزار از ایلام و ۷۹هزار از خراسان جنوبی بوده است.
به گفته هادیانفر، در نوروز امسال مازندران، گیلان، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، خوزستان و هرمزگان بیشترین ورودی مسافر و استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی هم کمترین ورودی مسافر را داشتند.
او با اشاره به حوادث ترافیکی نوروز اظهار کرد: علیرغم تمام اقداماتی که انجام شد، متأسفانه در ایام نوروز به ازای هر ساعت ۱.۶نفر از هم‌وطنان را براثر تصادف از دست دادیم که البته نسبت به سال قبل کاهش داشته است.
او تعداد اعمال قانون انجام‌شده در ایام نوروز را ۳۳۵هزار مورد اعلام کرد و گفت: بیش از ۳۵هزار وسیله نقلیه نیز توقیف شدند که عمده این توقیف‌ها به شکل ساعتی بود.
هادیانفر با بیان اینکه در ۹۶درصد معابر هیچ مشکل و گره ترافیکی نداشتیم، گفت: در برخی از محورها ازجمله چالوس، قزوین رشت و … بعضاً تراکم داشتیم، اما این تراکم با اقدامات انجام‌شده روان بود و رضایتمندی مردم افزایش پیدا کرد.
مرگ ۸۳۸نفر در تصادفات در نوروز امسال
رئیس پلیس راهور به تازه‌ترین آمار قربانیان حوادث رانندگی در ایام نوروز نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس تازه‌ترین آمار ۸۳۸نفر در حوادث رانندگی ایام نوروز جان خود را از دست دادند. این آمار در مقایسه با پارسال۲۲۳نفر یا به عبارتی با ۲۱درصد کمتر شده است.
به گفته او در سال گذشته روزانه ۵۳نفر و در سال ۱۴۰۱ روزانه ۴۱.۹نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند.
هادیانفر افزود: در تعداد مصدومان نیز ۵۹۰نفر کاهش با ۳.۳درصد را تجربه کردیم.
او درباره تردد بین‌شهری نیز گفت: علاوه بر آمار تردد بین استانی که اعلام کردم، یک تردد بین‌شهری هم داریم که در نوروز امسال ۵۰۹میلیون تردد بین‌شهری داشتیم. طبق برآورد انجام‌شده با این تعداد سفر و تردد تا مرگ ۱۵۴۲نفر در تصادفات امسال پیش‌بینی‌شده بود.
هادیانفر به شاخص سنجش تصادفات نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس شاخص‌های مختلف، آمار «کشته‌ به کشته» در ایام نوروز ۲۱درصد کاهش داشت؛ آمار قربانیان به ازای ۱۰هزار وسیله ۳۳.۳درصد کاهش، به ازای صدهزار نفر جمعیت ۲۳.۱درصد و به ازای یک میلیارد کیلومتر پیمایش ۳۴.۱درصد کاهش داشته است.
وقوع ۵۳درصد از کل تصادفات فوتی کشور در هفت استان‌
به گفته او ۵۳درصد از کل تصادفات فوتی کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، مرکزی و خوزستان در این استان‌ها رخ می‌دهد.
او افزود: در تصادفات نوروزی ۷۰درصد سواری‌ها، ۲۰درصد موتورها، شش درصد وانت‌بار، چهار درصد کامیون و یک درصد اتوبوس‌ها بودند. هادیانفر با بیان اینکه ۳۵درصد تصادفات ما در ایام نوروز واژگونی بود که خستگی و خواب‌آلودگی و عدم توجه به جلو و … باعث آن شد، گفت: ۵۴درصد تصادفات در ۳۰کیلومتری شهرها بود که شش درصد کاهش داشته است.
پژو، پراید و سمند دارای بیشترین تصادف جرحی و فوتی
هادیانفر در پاسخ به سؤالی درباره پر تصادف‌ترین خودروها در ایام نوروز گفت: در این آمار توجه داشته باشید که اکثر خودروهای کشور تولید داخل است و همین هم در آمار مؤثر بوده است؛ اما در مجموع در حوادث جرحی و فوتی نوروز امسال ۸۶درصد خودروها تولید داخل و ۱۴درصد خارجی بود. او ادامه داد: در این میان انواع پژو دارای بیشترین تصادف جرحی و فوتی بود و پس‌ازآن هم پراید و سمند قرار داشتند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا