زنان

درها را به روی زنان نبندید

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی با اشاره به حوادث اخیر در شهر مشهد و توهین به زنانی که قصد تماشای مسابقه فوتبال را داشتند، آن را مورد نگرانی بخش‌های عظیمی از جامعه دانستند….

به گزارش روزنامه همدلی، در بخشی از این نامه با طرح این سؤال که «چرا باید تماشای مسابقه در ورزشگاه برای زنان به بحرانی در کشور بدل شود؟» آمده است: «چرا باید وزارت کشور که به دستور جنابعالی قرار بود ابعاد این حادثه تلخ را موردتحقیق قرار دهد، بجای رسیدگی جدی و بی‌طرفانه به مسئله و حل آن با گزارشی مبهم درصدد پاک‌ کردن صورت‌مسئله برآید و تازه، زنان را مقصر جلوه دهد؟! این چه منطق ناصوابی است که به بهانه عدم توانایی مردان در کنترل احساساتشان اعمال محدودیت نسبت به زنان را موجه جلوه می‌دهد؟ چرا باید آمار افسردگی و خودکشی در زنان جامعه رو به افزایش برود؟ چرا تصمیم‌گیری درباره زنان به صلاحدید و سلیقه اشخاص غیرمسئول وانهاده شده است؟ مگر رئیس‌جمهور سکان‌دار امور اجرایی کشور نیست؟ مگر مسئولیت اجرای قانون اساسی و صیانت از حرمت و حقوق جمهور ملت بر عهده رئیس‌جمهور نیست؟ این چه زنجیری است که باوجود وعده‌های مکرر انتخاباتی دست همه رؤسای جمهور را بسته و اجازه نمی‌دهد مسائل و مشکلات زنان در کشور، از راه قانون حل شود؟»
در بخش دیگری از این نامه آمده است: «هشدار می‌دهیم در شرایطی که منطقه آبستن حوادث خون‌باری ناشی از درگیری‌های جدی قومی، مذهبی و محلی است، حادثه‌ای مانند آنچه در ورزشگاه مشهد رخ داد اقدامی آگاهانه یا ناآگاهانه در خدمت دست‌های بیگانه است که می‌خواهند با حذف اصلی‌ترین نیروی ایجادکننده و توسعه‌دهنده تفاهم، صلح و آرامش در جامعه گسل نابرابری زنان و‌ مردان را در کنار سایر گسل‌ها فعال کنند. از جنابعالی انتظار می‌رود در ایفای وظیفه‌ای که برای پاسداری از قانون اساسی و حقوق مردم به عهده دارید، مسائلی از این قبیل را ساده نگیرید تا جریان‌های متحجر و افراطی ضد زن و ضد اندیشه‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی نتوانند کشور را با بحران‌های جدید، مواجه سازند.»
در بخش پایانی این نامه آمده است: «انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها ضمن توجه دادن به اینکه مطالبه حضور در ورزشگاه‌ها از مطالبات شهروندی برحق زنان است و به‌هیچ‌وجه نفی شدنی نیست، مؤکداً، یادآور می‌شود که زنان ایران به‌عنوان نیمی از پیکره جامعه از دوران مشروطیت تا کنون با مطالبات جدی و اساسی خود در زمینه‌های امنیت، آزادی، استقلال و حفظ حرمت همه‌جانبه زنان، همواره، خواهان به رسمیت شناخته شدن توانمندی‌هایشان در جهت انجام رسالت‌های مادی و معنوی خود در خانواده و اجتماع و در فرایند توسعه همه‌جانبه و متوازن کشور بوده‌اند. درها را به روی زنان نبندید و بگذارید آنان نقش برجسته‌ و بی‌بدیل خود در ایجاد شادی، آرامش، امنیت، صلح و رفاه برای فرزندان و اجتماع و تربیت نسل فردا را، بدون دغدغه، ایفا نمایند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا