گوناگون

انتخابات فرانسه؛ ماکرون و لوپن به دور دوم راه یافتند

دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه در حالی برگزارشد که تخمین اولیه از نتیجه رای‌گیری از راهیابی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی و مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به دور دوم حکایت دارد….

بنا به تخمین اولیه شبکه دوم تلویزیون فرانسه امانوئل ماکرون با ۲۸.۴ درصد و مارین لوپن با ۲۳.۴ درصد به دور دوم راه یافتند.یپیش‌بینی‌های اولیه حاکی است که میزان مشارکت در این رای‌گیری کمترین میزان از سال ۲۰۰۲ تاکنون بود.

میزان مشارکت در رای‌گیری تا ساعت ۱۷ به وقت اروپای مرکزی (۱۹:۳۰ به وقت تهران) ۶۵ درصد بود. این رقم از میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۷ کمتر است.

آخرین تخمین شبکه دوم تلویزیون فرانسه از نتیجه انتخابات:

 • امانوئل ماکرون (جمهوری به پیش) ۲۸.۴٪
 • مارین لوپن (اجتماع ملی) ۲۳.۴٪
 • ژان لوک ملانشون (فرانسه تسلیم‌ناپذیر) ۲۱.۱٪
 • اریک زمور (فتح دوباره) ۷.۰٪
 • والری پکرس (جمهوریخواهان) ۴.۷٪
 • یانیک ژادو (سبزها) ۴.۵٪
 • ژان لاسال (مقاومت) ۳.۲٪
 • فابین روسل (کمونیست) ۲.۴٪
 • نیکولا دوپون تنیان ۲.۱٪
 • ان هیدالگو (سوسیالیست) ۱.۸٪
 • فیلیپ پوتو ۰.۸٪
 • ناتالی آرتو ۰.۶٪

اریک زمور از نامزدی مارین لوپن در دور دوم حمایت کرد

اریک زمور، نامزد راست افراطی از حزب تازه تاسیس «فتح دوباره» پس از ناکامی در راهیابی به دور دوم انتخابات اعلام کرد که از مارین لوپن، نامزد حزب «اجتماع ملی» حمایت می‌کند. او از هواداران خود خواست تا برای جلوگیری از انتخاب دوباره امانوئل ماکرون در دور دوم به مارین لوپن رای بدهند.

نیکولا دوپون تنیان، نامزد راستگرا و مخالف اتحادیه اروپا نیز در صفحه توئیتر خود از هوادارانش خواست تا مانع از انتخاب مجدد امانوئل ماکرون شوند.

نامزدهای حزب جمهوریخواهان و حزب سوسیالیست کمترین آراء را در تاریخ خود کسب کردند

والری پکرس، نامزد حزب «جمهوریخواهان» و ان هیدالگو، نامزد حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات روز یکشنبه کمترین آرای تاریخ این دو حزب را کسب کردند. این در حالی است که هر دو حزب به مدت چند دهه دو حزب اصلی فرانسه بودند. والری پکرس، نامزد «جمهوریخواهان» ۴.۷ درصد و ان هیدالگو  ۱.۸ درصد را براساس تخمین اولیه از نتیجه انتخابات کسب کرده‌اند.

حزب «جمهوریخواهان» اصلی‌ترین جریان راست سنتی در فرانسه است و حزب «سوسیالیست» نیز تا پنج سال پیش مهمترین حزب چپگرا در این کشور محسوب می‌شد.

لوپن از همه افرادی که به ماکرون رای ندادند خواست به او بپیوندند

مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی «اجتماع ملی» پس از راهیابی به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه از همه افرادی که در دور اول به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی رای نداده‌اند خواست تا به جبهه او بپیوندند.

ژان لوک ملانشون: حتی یک رای ما هم نباید به لوپن برسد

ژان لوک ملانشون، نامزد اصلی چپگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در سخنرانی خود پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات در جمع هوادارانش تاکید کرد که «حتی یک رای» هم نباید در دور دوم به مارین لوپن برسد. وی گفت: «ما می‌دانیم به چه کسی هرگز رای نخواهیم داد.»

چند نامزد ناکام انتخابات از ماکرون در دور دوم حمایت می‌کنند

چند نامزد ناکام انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه به دنبال اعلام تخمین اولیه از نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کردند که در دور دوم انتخابات از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فعلی در برابر مارین لوپن حمایت می‌کنند. پالری پکرس، نامزد حزب «جمهوریخواهان»، ان هیدالگو، نامزد حزب سوسیالیست و یانیک ژادو، نامزد سبزها از جمله این نامزدها هستند. نامزد حزب کمونیست فرانسه هم از مکرون در دوم انتخابات حمایت کرده است. مکرون در نخستین سخنرانی خود بعد از انتخابات از این جهار نفر تشکر کرد.

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا