اخبار

ادامه بن بست برجام؛ همراه با خبر منفی برای بازار ارز در کشور

از سوی وزارت خارجه آمریکا سخنانی مطرح می شود که هرگونه تحول در خصوص پول‌های بلوکه شده ایران رد شده است. از طرف دیگر، به تعویق افتادن سفر وزیر خارجه عمان به تهران و عدم ارائه توضیحی در خصوص آنکه چرا این سفر انجام نشد، به ابهامات و گمانه‌زنی‌ها دامن می زند. در این راستا، قیمت دلار همان ۱۰۰ تومانی که دیروز افت کرده بود را امروز پس گرفت و به ۲۸۱۶۰ تومان رسید…..

این در حالی است که خامنه ای با ابراز رضایت از «مقاومت» در مقابل آنچه که «زیاده‌خواهی» طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای خواند، خواستار ادامه این روند شد و گفت: «آن‌ها به بن‌بست رسیده‌اند، ما به بن‌بست نرسیده‌ایم».
از کدام” بن‌بست ” علی خامنه ای سخن میگوید؟ او که در دیدار با مسئولان جمهوری اسلامی سخن می‌گفت، مقام‌های آمریکایی را متهم کرد که به ادعای او، «بدعهدی کرده‌اند» و از مقامات خواست که «مطلقا معطل مذاکرات هسته‌ای» نشوند و کار خودشان را پیش ببرند.
خامنه ای همچنین بدون اشاره به پیامدهای تحریم بر اقتصاد، زندگی و معیشت مردم رنج کشیده ایران،(تورم افسارگسیخته و بی‌ارزش شدن پول ملی، سیر صعودی هزینۀ زندگی، افزایش بی‌سابقۀ بیکاری و پراکنده کاری به‌ ویژه در میان جوانان،کاهش تولید صنعتی و کشاورزی) گفت: «تاب‌آوری اقتصاد کشور در برابر تحریم‌های بی‌سابقه است» و دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف باعث شده است که در بین دیگر کشورها به «یک نمونه جذاب» تبدیل شود.
این سخنان در حالی مطرح می شود که مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند ایران «درخواست‌های غیرمرتبط با برجام داشته» و باعث به بن‌بست رسیدن مذاکرات شده است. مقصر دانستن همدیگر از هر دو طرف و ارائه ندادن اسناد روشن بر مردم، عدم شفافیت و پنهان کاری در مذاکره را به طرز عریان نشان می دهد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز با تاکید بر این که درخواست ایران برای «تضمین‌هایی در مورد سپاه پاسداران» که «ربطی به برجام ندارند»، باعث ایجاد مشکل در روند مذاکرات شده‌اند.
درخواست حذف سپاه ازلیت تحریم ها با مخالفت جدی و علنی اسرائیل نیز مواجه شده است و در آمریکا نیز روند مخالفت‌ها رو به افزایش است..
در تازه‌ترین واکنش مخالفان، ۱۴ سناتور جمهوری‌خواه کنگره روز ۲۲ فروردین در مورد عواقب خروج سپاه از این لیست به دولت جو بایدن هشدار دادند و آن را «خیانت به متحدان» ایالات متحده در منطقه خاورمیانه توصیف کردند.
اما در این ارتباط ،نامه نیوز، به توافق وین در معرض امضاست اشاره کرده و اما و اگرها را نیز مطرح می کند که: ” هنوز هیچ جزئیاتی از آن منتشر نشده است و تا این جای کار مقامات ایرانی حاضر به ارائه توضیح نیستند اما چرا؟…آقایان توضیح دهند اختلاف میان آقای باقری کنی و آقای جلیلی بر سر چه بود؟ بگویند آقای جلیلی چه مشکلی با روند مذاکرات دارد؟ آقای نبویان که روزگاری منتقد تیم مذاکره قبلی بود چرا اکنون هم انتقاد می‌کند؟ آقایان چرا شفاف‌سازی نمی‌کنند؟ دوستان می‌گویند ۹۸درصد موارد نهایی شده و فقط دو درصد باقی مانده؛ خب صریح بگویند آن دو درصد چیست که ۹۸درصد را معطل نگه داشته است؟ چرا توضیح نمی‌دهند تکلیف سانتیفورژها چه می‌شود؟ آیا جمع‌آوری می‌شوند و در انبار نگه داشته می‌شوند یا به خارج از کشور فرستاده می‌شوند؟ تکلیف اورانیوم غنی‌شده بیش از ۳۰۰کیلوگیرم چه می‌شود؟ آیا به روسیه می‌رود یا نه؟ تکلیف آب سنگین چه می‌شود؟ یا آنکه دوستان گفته‌اند باید راستی‌آزمایی شود، حالا بگویند مگر توافق در معرض امضا نیست، خب تکلیف راستی‌آزمایی چه‌ می‌شود؟ از سوی دیگر سرنوشت FATF چه می‌شود؟ اگر به فرض همه تحریم‌ها هم رفع شد و ایران توانست آزادانه نفت خود را بفروشد، پولش را چه‌طور دریافت می‌کند؟” از این جراها و پرسش ها بارها ارائه داده شده است، با کمال تاسف همه پرسش‌های بی‌پاسخ مانده است.
ماهیت ارتجاعی و ضد مردمی حکومت اسلامی ایران و کوشش آن در اجرای سیاست‌های نولیبرالی و نسخه‌های صندوق بین‌المللی پول، هم‌پیوندی نامتعادل اقتصادی آن با انحصارهای فراملیتی قدرتمند به‌منظور حفظ و تقویت نظام استبدادی قرون وسطائی‌اش به‌لحاظ سیاسی از سوئی و ادامۀ تحریم‌های ضد انسانی امپریالیسم آمریکا و کارایی نداشتن دستگاه دولتی در تأمین منافع ملی از سوی دیگر، شیرازۀ اقتصاد کشور را از هم پاشانده است و دره میان فقر و ثروت را ژرف‌تر کرده و میلیون‌ها انسان را با فقر و مسکنت و بی‌خانمانی و انواع آسیب‌های اجتماعی روبرو ساخته است.
بهای کالاها و خدمات اصلی موردنیاز مردم طی سال گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. سیر صعودی قیمت‌ها و پایین بودن درآمد مزدبگیران و حقوق‌بگیران فقر مطلق میلیون‌ها ایرانی طی سال‌های اخیر را موجب گردیده است. فقر برای زحمتکشان تنها به‌معنی محرومیت مادی نیست، بلکه در طرز زندگی، صحت و سلامتی و مناسبات خانوادگی آنان تأثیری مخرب دارد. پیامدهای مخرب اجتماعی‌روانی فقرِ فراگیر، هم‌اکنون در کشور ما در مقیاسی گسترده آشکار شده است. تصادفی نیست که تعداد خودکشی‌ها و ازهم پاشیدن خانواده‌ها در کشور رو به‌فزونی است. در وضعیت فاجعه‌بار کنونی، فقر مسبب اصلی است. فقر آن‌هم در ابعادی گسترده همراه با معضل‌های عظیم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی، خیانت عمدهٔ رژیم جمهوری اسلامی به توده‌های مردم میهن ما است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا