بین‌المللی

تلاش دیپلمات استرالیایی برای متقاعد کردن جزایر سلیمان به لغو توافق با چین

یک مقام استرالیایی در دیدار امروز (چهارشنبه) خود با رهبر جزایر سلیمان از او خواست تا توافقنامه امنیتی پیشنهادی چین را امضا نکند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزرای رویترز، به رغم اینکه یک کارزار انتخابات ملی دولت استرالیا را در وضعیت «دولت موقت» قرار داده است و معمولا وزیران در این وضعیت از تعامل دیپلماتیک با دولت‌های خارجی خودداری می‌کنند، اما وزیر «توسعه بین المللی و اقیانوس آرام» استرالیا با حمایت حزب اپوزیسیون کارگر این کشور، به جزایر سلیمان سفر کرد.

این دیپلمات استرالیایی پس از دیدار با نخست‌وزیر و دیگر وزرای جزایر سلیمان گفت: محترمانه از جزایر سلیمان خواستیم تا به گزینه امضا نکردن این توافق هم فکر کرده و با خانواده اقیانوس آرام به شکلی آشکار و با شفافیت منطقه‌ای مشورت کند که در راستای چهارچوب امنیتی منطقه ماست.

مقامات چین و جزایر سلیمان کار بر روی توافقنامه‌ای امنیتی را آغاز کرده‌اند که مورد انتقاد استرالیا، نیوزیلند، آمریکا و برخی جزایر اقیانوس آرام قرار گرفته و آن را تضعیف‌کننده ثبات منطقه خوانده‌اند. این توافقنامه هنوز امضا نشده است.

این دیپلمات استرالیایی گفت: استرالیا مهم‌ترین شریک توسعه جزایر سلیمان بوده و در سال جاری قرار است ۱۱۹ میلیون دلار کمک مالی کند.

وی افزود: ما از اظهارات نخست‌وزیر جزایر سلیمان استقبال می‌کنیم که گفت استرالیا شریک امنیتی منتخب این کشور می‌ماند و متعهد شد که این جزایر هرگز میزبان پایگاه‌های نظامی قدرت‌های خارجی نخواهد بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا