گوناگون

سرنوشت نهاد انگلی

مجلس خبرگانی که ۲۱ درصد اعضای آن فوت کرده و۲۳درصد دیگر بالای ۷۵ سال دارند، ولی فقیه را چه کسانی انتخاب خواهند کرد؟آنان در تولید سهمی دارند و نه برای پیشرفت جامعه فکری! ….

به گزارش سایت خبری “دیده بان ایران” مجلس خبرگان رهبری که به گفتۀ این منبع از ستون‌های اصلی حکومت ” اسلامی” فرتوت به شمار می رود با معضل مرگ و میر و کهولت سن اعضای خود روبرو شده است. سایت دیده بان ایران نوشته است که تنها در دورۀ فعلی ٢١ درصد اعضای مجلس خبرگان فوت کرده‌اند و ٢۳ درصد دیگر اعضای آن بالای ۷۵ سال سن دارند.

سایت “دیده بان ایران” سپس نوشته است : معلوم نیست چنین مجلسی در “بزنگاه‌های سیاسی” [ آمیخته به ایدئولوژی ” فقه سنتی”] (نظیر مرگ علی خامنه‌ای و یافتن جانشین او)، “چابکی لازم را برای اتخاذ تصمیمات حیاتی” داشته باشد. با این پرسش، سایت “دیده بان ایران” تلویحاً این پرسش را مطرح کرده است : رهبر آیندۀ جمهوری اسلامی را چه نهادی انتخاب خواهد کرد : مجلس خبرگان رهبری غیرچابک که ۴۴ درصد اعضایش یا فوت کرده اند یا در سن مرگ اند و یا احتمالاً نهادی دیگر که لابد چابک هم باشد؟ در این پرسش آیندۀ نهاد روحانیت که با بحران بی سابقۀ روبرو است نهفته است. با اینکه خامنه ای خود در این ۳۰ سال ایران را ویران کرد!

سایت “دیده بان ایران” نوشته است که شمار نمایندگان متوفی مجلس خبرگان رهبری در دورۀ حاضر بیش از هر دورۀ دیگراست، در حالی که این مجلس با معضل کهولت سن اعضای خود روبرو است. به نوشتۀ سایت “دیده بان ایران” “در حال حاضر احمد جنتی ٩۶ ساله و موحدی کرمانی ٩١ ساله رئیس و نایب رئیس دوم این مجلس هستند”[ که حتی خود را نمی توانند اداره کنند] و پر کردن جای خالی “نمایندگان مجلس خبرگان در آینده از چالش‌های جدی” نظام خواهد بود.

همین منبع نوشته است که بیش از ٢۳ درصد اعضای این مجلس بالای ۷۵ سال سن دارند، در حالی که شورای نگهبان افراد بالای ۷۵ سال را از نامزدی در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری منع کرده است.

جوانترین عضو همۀ ادوار مجلس خبرگان رهبری محمدعلی موسوی جزایری با ٧٨ سال سن است که پس از سفر جنجالی اش به منچستر “به دلیل ضعف جسمانی از نمایندگی ولی فقیه در استان خوزستان کناره‌گیری کرد.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا