جوانان

ثبت احوال ایران: سال گذشته حدود ۱۵۰۰ نوزاد از مادران زیر ۱۴ ساله متولد شدند

سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد طی سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۷۰ هزار نوزاد از مادران گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال – که گروه سنی پرخطر محسوب می‌شوند – متولد شده‌اند. بر اساس اعلام این سازمان در این یک سال، ۱۴۷۴ نوزاد نیز از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شده‌اند….

به نوشته شورای بازنشستگان ایران، این وضعیت نتیجه فرودستی اجتماعی و تعرض به زندگی انسان هائی ست که در مناسبات نابرابر و تبعیض آمیز متولد شده و محروم از نیازهای طبیعی رشد میکنند. موقعیت فرودست زنان و مصائب ناشی از آن در همه زمینه های اقتصادی و اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و جنسیتی تاریخی هزاران ساله به قدمت همه جوامع طبقاتی دارد.

زنان در زیر لوای ساختارهای تاریخی مردسالار و نیز مناسبات سرمایه داری ،علیرغم همه تلاشها و مبارزات پرشکوه و کسب دستاوردهای بی بازگشت بشر در زمینه تساوی حقوقشان ، اما هنوز نتوانسته اند به برابری واقعی در زندگی اجتماعی دست یابند. برای ایجاد چنین جامعه برابری ، مردان بسیاری همراه و دوشادوش زنان در این مبارزات بی وقفه، مشارکت وتلاش میکنند.

موانع اقتصادی ، سیاسی ، قانونی و سنن و آیینهای اجتماعی جان سخت، آشکار ونهان بر موجودیت زنان چنگ انداخته و موقعیت فرودست نیمی از جامعه را در ساختار طبقاتی مبتنی بر روابط کالائی و مالکیتی تداوم می بخشند. این وضعیت، زنان را در پیشاپیش صف مبارزات اجتماعی برای تغییر وضعیت موجود قرارداده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا