فرهنگی

پافشاری قالیباف بر ساخت پروژه ضد محیط زیستی پتروشیمی میانکاله

مراسم کلنگ‌زنی مجتمع پتروشیمی میانکاله ۲۳ اسفندماه سال گذشته توسط وزیر کشور انجام شد. در این مراسم وزیر کشور عنوان کرد که موافقت محیط زیست برای ساخت پتروشیمی در منطقه اخذ شده است، اما مدتی بعد علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مجوز داشتن این پروژه را رد کرد…..

جامعه ۲۴ :سلاجقه ضمن انتقاد از اجرای این پروژه گفته بود: «گاهی فشار نمایندگان مجلس برای ما عجیب است، مجوز محیط زیستی این طرح گرفته نشده، اما نماینده محترم از من می‌خواهد که کلنگ‌زنی انجام شود، به هر شکل کلنگ زده شد، اما از دید ما کلنگی که برای این پروژه به زمین زده شد مورد تایید نیست؛ در واقع معتقدیم کلنگی به زمین زده نشده است. ما در زمینه اجرای طرح پتروشیمی در میانکاله کوتاه نخواهیم آمد.»

حمایت قالیباف از پروژه ضد محیط‌زیستی پتروشیمی میانکاله
انتقاد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست البته همراهی فعالان و علاقه‌مندان به محیط زیست کشور را نیز به دنبال داشت. علت این مخالفت‌ها آن بود که این مجتمع درست در ۵ کیلومتری تالاب میانکاله، یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده محیط زیست کشور در حال احداث است، پروژه‌ای که به طور قطع با تخریب گسترده طبیعت آن منطقه همراه خواهد بود تا بار دیگر محیط زیست کشور و میراث مهم نسل‌های آینده به نفع فرد یا افرادی خاص و با امتیازات ویژه مصادره و تخریب شود.

مخالفت‌ها با اجرای این پروژه که گفته می‌شود بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری ۸۰ هزار میلیارد تومانی به آن مشغول است به قدری بالا گرفت که سرانجام دستور توقف اجرای این پروژه تا زمان اخذ مجوز‌های لازم توسط دادستان کل کشور صادر شد.

این دستور، اما عصبانیت و انتقاد شخص رئیس مجلس را برانگیخت. قالیباف روز چهارشنبه ۲۴ فروردین در صحن علنی مجلس ضمن اظهار نگرانی بابت فضای ایجاد کسب و کار و امنیت اقتصادی گفت: «به عنوان مثال در بیست روز گذشته در یک سرمایه گذاری که مسیر اداری حل شده و تا بالاترین سطوح رفته و در دولت مجوز گرفته و زمین به او واگذار شده و چند ده میلیارد سرمایه گذاری کرده، بعد یکی پیدا می‌شود و می‌گوید که فلان موضوع دوباره بررسی شود و کار متوقف می‌شود.»

او همچنین ضمن حمایت تمام قد و عجیب خود از سرمایه‌گذار بخش خصوصی پروژه پتروشیمی میانکاله افزود: «این چه معنی دارد؟ کدام سرمایه گذار در چنین شرایطی می‌آید همه مراحل را طی می‌کند و بعد بگوییم کار متوقف شود؟ اگر مشکلی بوده چرا زمین پروژه را به نام او کرده‌اید؟ چرا سند به او دادید؟ جریان‌هایی بحث را به صورت سیاسی دنبال می‌کنند.»

این حمایت قالیباف از پروژه میانکاله بدون آنکه مستقیما نامی از آن به میان آورد دقیقا یادآور سخنان سلاجقه درخصوص فشار برخی نمایندگان مجلس برای اجرای این پروژه است. (مطمئن باشید موضوع رشوه گیری در میان است)
این در حالی ایت که صدها تن از دانشگاهیان و فعالان محیط زیست خواستار توقف طرح پتروشیمی میانکاله شدند.
۳۰۵ تن از دانشگاهیان و فعالان محیط زیست با امضای نامه ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی خواستار توقف طرح پتروشیمی میانکاله شدند.

در بخشی از نامه آمده است: «در حالی که بیش از ۹۰ پروژه پتروشیمی ناتمام در کشور به حال خود رها شده و ۴۰ مورد از مجوزهای احداث آن به دولت قبل برمی‏‌گردد، متاسفانه در واپسین روزهای اسفند سال گذشته در اقدامی عجولانه و با استفاده از سکوت خبری نوروز ۱۴۰۱ کلنگ پروژه‌‏ای فاقد مجوزهای لازم تحت عنوان پتروشیمی مازندران در مرتع حسین آباد واقع در ذخیرهگاه جهانی زیستکره میانکاله بر زمین زده شد. هدف پروژه احداث واحد GTP به منظور تولید پروپیلن در واحدهای دیگر است در حالیکه حجم انبوهی از این ماده اولیه هم اکنون در انبارهای کشور بلااستفاده باقی مانده است.

احداث کارخانه پتروشیمی در میانکاله همواره انتقاد بسیاری از فعالان محیط زیست و دیگر شهروندان را در پی داشته است. این پروژه اسفند ماه سال گذشته در حالی با حضور وزیر کشور کلنگ خورد که سازمان محیط زیست صراحتا مخالفت خود را در این خصوص اعلام داشت و از صدور مجوز برای احداث این کارخانه امتناع کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا