بین‌المللی

مقام آمریکایی: آتش سوزی در ناو روسیه همچنان خاموش نشده است

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا ادعا کرد طبق ارزیابی های این کشور ناو روسیه موسوم به “مسکوا” همچنان در تلاش برای خاموش کردن آتش سوزی در داخل کشتی است، اما آمریکا هنوز نمی تواند دلیل وقوع این حادثه را تایید کند.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که رزم‌ناو پرچمدار نیروی دریایی این کشور موسوم به «مسکوا» غرق نشده و انفجارها در آن متوقف شده است.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: منبع آتش در این کشتی مهار شده، هیچ شعله‌ای وجود ندارد و انفجار مهمات متوقف شده است.

این مقام ارشد پنتاگون که نامش بیان نشده است، روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که این ناو جنگی در حال حرکت به سمت شرق است و آمریکا ارزیابی می کند که برای تعمیر به بندر سواستوپل خواهد رفت.

به گفته این مقام، آمریکا مشاهده کرده است که سایر کشتی‌های روسیه در شمال دریای سیاه  که در نزدیکی ناو جنگی مسکوا حضور داشتند به سمت جنوب حرکت کرده اند.

پیش از این، جان کربی سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که آمریکا نمی تواند برخورد موشک به این ناو را تایید کند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه به وقت محلی به شبکه سی ان ان گفت که  پس از وقوع انفجار در قسمت مهمات این ناو، این کشتی غرق نشده است.

مقامات اوکراینی ادعا کرده اند با یک موشک ضد کشتی موسوم به نپتون این ناو را هدف قرار داده اند و باعث غرق شدن آن شده اند.

مقامات اوکراینی مدعی هستند که موشک های هدایت شونده ضد کشتی مستقر در ساحل، به مسکوا که از مقر ناوگان دریای سیاه در سواستوپل کریمه عملیات می‌کرد، اصابت کرده است.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید وقوع این انفجار در ناو جنگی نیروی دریایی روسیه موسوم به “مسکوا” را ضربه بزرگی به مسکو دانست و گفت که این حادثه یا به خاطر بی کفایتی خدمه و یا حمله موفق اوکراینی ها رخ داده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: اوکراینی ها شب گذشته با ما در تماس بودند و گفتند که ناو روسیه را با موشک های ضد کشتی هدف قرار داده اند. درحال حاضر ما ظرفیت تایید مستقل این حمله را نداریم، اما بدون شک نحوه وقوع این حادثه یک ضربه بزرگ به روسیه است.

سالیوان ادامه داد: این پیشرفته ترین کشتی روسیه است و اکنون آنها مجبور شده ان آسیب جدی در آن را تایید کنند. آنها مجبور بوده اند بین دو روایت یکی را انتخاب کنند. اول اینکه دلیل این حادثه بی کفایتی بوده و دوم اینکه به این ناو حمله شده است. در هر صورت نتیجه خوبی برای آنها نیست.

بنا به گزارش تاس، ناو مسکوا در سال ۱۹۸۲ به نیروی دریایی شوروی اضافه شد و یکی از سه رزمناو موشک هدایت شونده کلاس اسلاوا است. دو اسلاوای دیگر مارشال اوستینوف و واریاگ هستند که در مدیترانه فعالیت می‌کنند.

مسکوا نخستین کشتی جنگی روسیه نیست که در طول نبرد ۵۰ روزه اوکراین آسیب دیده است.

پیش از این گزارش شده بود که یک کشتی دیگر روسی در نزدیکی بندر بردیانسک اوکراین پس از حمله نیروهای اوکراینی غرق شد.

آتش‌سوزی این کشتی جنگی در نهایت به یک کشتی تجاری در بندر بردیانسک آسیب رساند و باعث خسارت شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا