حقوق بشر

زخمی شدن دست‌کم چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی

تیراندازی نیروهای نظامی، سقوط از ارتفاع، گیر افتادن در برف و سرما، رفتن روی مین، غرق شدن در آب و… از جمله خطراتی که جان کولبران را تهدید می‌کند و سالانه شمار زیادی از کولبران به دلیل این حوادث جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش آزانس خبری کُردپا، در روزهای گذشته دست‌کم چهار کولبر به دلیل تیراندازی نیروهای نظامی و مرربانی در مناطق مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه زخمی شدند. شامگاه سه‌شنبه ۲۳ فروردین‌ ۱۴۰۱، سه کولبر در پی شلیک مستقیم نیروی‌های نظامی در مناطق مرزی نوسود زخمی شدند که هویت آنها آرمان مصطفی‌زاده، سلام اعظمی و فرزاد امام عنوان شده است. روز چهارشنبه ۲۴ فروردین نیز یک کولبر دیگر به نام یحیی رستم‌‌زاده از اهالی روستای «دهتوت» از توابع شهرستان جوانرود، به دنبال تیراندازی نیروهای نظامی دچار مصدومیت شد. تیراندازی نیروهای مرزبانی و نظامی به سمت بدون اخطار قبلی صورت گرفته است.

کولبری یکی از راه‌های امرار معاش شهروندان کُرد در مرزهای غربی و شمال‌غربی کشور که با خطرات بسیاری همراه است. ضمن زیر پا گذشتن کرامت انسانی کولبران، آنها به دلیل نبود کار و عدم توسعه این مناطق به این شغل کاذب روی می‌آروند. تیراندازی نیروهای نظامی، سقوط از ارتفاع، گیر افتادن در برف و سرما، رفتن روی مین، غرق شدن در آب و… از جمله خطراتی که جان کولبران را تهدید می‌کند و سالانه شمار زیادی از کولبرتن به دلیل این حوادث جان خود را از دست می‌دهند. بیشتر عامل مرگ کولبران تیراندازی‌های بدون اخطار قبلی و کور نیروهای نظامی به سمت آنها است. بر اساس گزارش سالانه کولبرنیوز که اخبار مرتبط با کولبران را جمع‌آوری و منتشر می‌کند، در سال ۱۴۰۰، عمدتا در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی دستکم ۴۹ کولبر کشته و ۱۷۶ کولبر نیز زخمی شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا