از هر دری سخنی

ایران بالاترین نرخ تورم در میان کشورهای خاورمیانه

بانک جهانی روز گذشته نرخ تورم ایران در سال ۲۰۲۲ را ۳۷.۶ درصد و در سال ۲۰۲۳ میلادی ۳۴.۸ درصد پیش‌بینی کرد. بر اساس این گزارش، ایران بالاترین نرخ تورم در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد. به گزارش این بانک بالاترین پیش‌بینی تورم برای سال ۲۰۲۲ پس از ایران مربوط به مصر با ۱۰ درصد است. بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ را برابر با ۳.۷ درصد و برای سال ۲۰۲۳ معادل۲.۷ درصد پیش‌بینی کرده است….

این در حالی است که ابراهیم رئیسی وعده داده که تا پایان سال جاری رشد اقتصادی به ۸ درصد خواهد رسید و تورم به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. البته بازار همچنان تحت تأثیر اخبار سیاسی پیرامون مذاکرات برجام و انتشار اخباری مبتنی بر آزادسازی منابع مالی ایران دچار نوسان است. دلار آزاد روز پنجشنبه گذشته، معاملات را باقیمت ٢٧ هزار و ۶٧٠ تومان به پایان رساند. دلار در اولین روز معاملاتی هفته گذشته با ١٠٠ تومان افزایش خریدوفروش شد. روز بعد نیز با اندکی افزایش قیمت به پله آخر کانال ٢٧ هزار تومان رسید و ۲۷ هزار و ٩٨٠ تومان معامله شد. اما در سومین روز هفته گذشته، قیمت این ارز با افزایش ناامیدی‌ از روند احیای برجام، وارد کانال ٢٨ هزار تومان شد و روز بعد تا پله اول این کانال افزایش داشت. اما در ادامه معاملات ،هم‌زمان با انتشار اخباری مبتنی بر آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی صعود قیمت دلار متوقف شد به‌طوری‌که تا روز پنجشنبه نه‌تنها به کانال ٢٧ هزار تومان بازگشت،بلکه به نیمه‌های این کانال عقب‌گرد کرد. این در حالی است که روز گذشته‌ «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: تمامی تحریم‌های ایران هنوز پابرجا و فعال هستند. اگر بانک جهانی نسبت به کاهش نرخ تورم در ایران در سال جاری و آینده ابراز امیدواری می کرد باعث تاثیر مثبت آن در بازار می شد اما این بانک در عین حال پیش بینی کرده که ایران در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بالاترین تورم را خواهد داشت که خبر خوبی برای مردم ایران که زیر ضرب تورم قرار دارند،نیست.

دلار و طلا در هفته گذشته
در شرایطی که اخبار ضدونقیضی از مذاکرات برجام طی چند هفته اخیر منتشر می‌شود، همگام با نشر اخبار مثبت با افزایش امیدواری‌ها از برجام بازار شاهد افت قیمت ارز می‌شود و با بی‌خبری از مذاکرات صعودی عمل می‌کند. هرچند که خبر آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی که توسط وزارت امور خارجه اعلام شد سبب کاهش قیمت‌ها در بازار ارز شد اما کارشناسان معتقدند توافقات وین در ثبات قیمت بازار ارز سرنوشت‌سازتر از تأثیرات آزادسازی‌های منابع مالی هستند. از سوی دیگر نظر برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی مبنی بر این است ازآنجاکه در بودجه ١۴٠١ که توسط مجلس به دولت ارائه‌شده، کف قیمت دلار ٢٣ هزار تومان تعیین‌شده است، این کاهش قیمت‌ها طولانی‌مدت‌ نخواهد بود. بنابراین باید دید با اعلام نتیجه مذاکرات به‌طور مشخص و رسمی چه اتفاقاتی در بازار ارز و طلا رخ خواهد داد. اونس جهانی افزایش قیمتی در حدود ۲۵ دلار داشت.

سیگنال دلار به بازار طلا
در بازار طلا نیز به دنبال نوسانات قیمت دلار متأثر از اخبار سیاسی و آزادسازی منابع ارزی و افزایش قیمت اونس جهانی، شاهد نوسانات قیمت‌ها بودیم؛ به‌طوری‌که قیمت انواع سکه با اندکی افزایش همراه بود و سکه امامی وارد کانال ١٣ میلیون شده و در آخرین روز معاملاتی هفته معادل ١٣ میلیون و ٩٢ هزار تومان و خریدوفروش شد. آخرین قیمت معاملاتی نیم‌سکه نیز ۷ میلیون و ٣۶۵ هزارتومان بود. همچنین ربع‌سکه در آخرین معاملات دیروز این سکه ۴ میلیون و ٢٨۵ هزارتومان خریدوفروش می‌شد. هر سکه یک گرمی نیز روز گذشته ۲ میلیون و ۵٨٠ هزارتومان معامله می‌شد.
آمریکا: گزارش‌ها درباره آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران صحت ندارند
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوا لاتی درباره وضعیت مذاکرات وین و صحت برخی گزارش‌ها درباره آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های خارجی به دلیل تحریم‌های واشنگتن، پاسخ داد.
آفتاب‌گیر: ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که چه اطلاعات جدیدی از مذاکرات وین وجود دارد که مدتی پیش به دلایلی تا اطلاع ثانوی متوقف‌شده است، آیا به‌زودی جلسه‌ای تشکیل خواهد شد یا نه، همچنین در پاسخ به این‌که آیا آمریکا پول‌های بلوکه‌شده ایران را آزادکرده است و آیا در جریان است که هر یک از متحدان آمریکا مبالغی از پول‌های بلوکه‌شده ایران را آزادکرده باشند، گفت: تمامی تحریم‌های ما هنوز پابرجا هستند و پابرجا و فعال خواهند ماند، مادامی‌که بتوانیم به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام دست پیدا کنیم. شنیدن برخی گزارش‌هایی که صحت نداشته‌اند و به‌کلی نادرست هستند، تأسف‌بار بوده است، نه‌تنها در زمینه مسئله تحریم‌ها یا لغو تحریم‌ها بلکه باید بگویم در زمینه این مسئله مربوطه و تلفیق آن با ادعا‌هایی غلط درباره توافقی در زمینه [آزادی] زندانیان. پرایس ادامه داد: واقعیت این است که، متأسفانه ما هیچ خبری برای اعلام کردن درباره یک گشایش [در مذاکرات] نداریم. به گزارش وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، وی بابیان این‌که هرگونه اطلاعات مربوط به زندانیان ما که در ایران در زندان به سر می‌برند، مستقیماً از سوی وزارت امور خارجه ارائه خواهد شد، اظهار کرد: ما در جریانیم که اطلاعات نادرست زیادی پخش‌شده است. از همه می‌خواهیم در زمینه این گزارش‌ها احتیاط کنند. اما الآن آنچه مسلم است، این است که دو مسیر موازی در قبال ایران وجود دارد، یکی در چارچوب مذاکرات وین برای بازگشتی دوجانبه به اجرایی شدن کامل برجام و دیگری آزادسازی تمام چهار شهروند آمریکایی که در ایران زندانی‌شده‌اند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین بیان کرد: متأسفانه در این مرحله، هیچ‌یک از این مذاکرات به‌طور موفقیت‌آمیز به نتیجه نرسیده است. هرگونه گزارش خلاف این، مثل همان موردی که اشاره کردید، گزارش‌ها درباره این‌که پول‌های ایران در حساب‌های مسدود شده در کشور‌های طرف سوم [طرف سوم تحریم‌های آمریکا] نادرست هستند، نه شرکای ما این پول‌ها را به ایران داده‌اند و نه آمریکا انتقال این پول‌های بلوکه‌شده را مجاز یا تائید کرده است. او در پایان گفت: ما با نهایت فوریت به پیش‌برد این مذاکرات ادامه می‌دهیم. از ایران هم می‌خواهیم همین کار را بکند. از ایران می‌خواهیم بگذارد باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز که شهروندان آمریکا هستند به کشورشان و نزد عزیزانشان بازگردند. اظهارات پرایس درباره آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های خارجی در پی این مطرح می‌شود که اخیراً اخباری درباره احتمال آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه‌شده ایران منتشرشده و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که قرار است دارایی‌های ایران در کره جنوبی آزاد و به‌حساب بانک مرکزی ایران منتقل شود.
چند میلیارد دلار از پول‌های ایران در بانک‌های کره جنوبی بلوکه‌شده است و سئول می‌گوید به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند این پول را به ایران بازگرداند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اخیراً در مورد اخبار منتشرشده درباره آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه‌شده ایران، با تائید این خبر گفت: اصل آزادسازی انجام می‌شود. مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته‌ای، توافقی که ایران درازای لغو تحریم‌های آن برنامه هسته‌ای‌اش را محدودتر می‌کرد، در پی برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین‌المللی روسیه با اوکراین، اعمال تحریم‌های متعدد واشنگتن علیه روسیه و کشمکش‌های تهران-واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی‌مانده در مذاکرات، اخیراً تا اطلاع ثانوی متوقف شد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دراین‌باره در نشست خبری اخیرش گفت: آنچه در وین هست به خاطر رویکرد آمریکا در نقطه توقف قرار دارد.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا