گوناگون

رئیس مرکز ملی اقلیم سازمان هواشناسی: کشاورزی در ایران به زودی تعطیل می‌شود

رئیس مرکز ملی اقلیم سازمان هواشناسی گفت: کشور دچار تنش آبی شده است و احتمال بروز بحران وجود دارد….

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم سازمان هواشناسی به همشهری‌آنلاین گفت: زمانی که ذخیره آب از ۱۵۰۰ مترمکعب در سال برای هر نفر کمتر شود، به معنای تنش آبی است.
تنش آبی وضعیتی است که کشور به آن دچار است و اگر رعایت نشود تبدیل به بحران می‌شود. قضایایی که در اصفهان و خوزستان پیش آمد، نشان‌دهنده همین موضوع است.
وظیفه می‌گوید: کشاورزی بالاترین مصرف آب را در کشور دارد.
بیش از ۸۸ درصد آب تجدیدپذیر کشور برای شرب و صنعت و کشاورزی مصرف می‌کنند در حالی‌که در دنیا می‌گویند ۴۰ تا ۴۵ درصد نباید بیشتر مصرف شود.
همین امر باعث تخریب سرزمین می‌شود و کشاورزی اگر با همین وضعیت ادامه یابد، مجبور به تعطیلی خواهد شد.
به هرحال وقتی که آبی نیست، میزان برداشت محصول کم می‌شود. بارندگی نباشد، دیم از بین می‌رود. اگر به همین روند پیش برویم، شاید به یکی دو دهه نرسد که کشاورزی را در برخی مناطق تعطیل کنیم.
در چنین شرایطی است که تجمع اعتراضی در شهرکرد در اعتراض به طرح‌های انتقال آب مجددا شروع شده است.

گروهی از شهروندان استان چهارمحال و بختیاری با در دست داشتن پلاکارد‌هایی از جمله «مرگ بر مافیا»، در شهرکرد تجمع کردند و شعارهایی در اعتراض به طرح‌های انتقال آب از این استان سر دادند.

در این تجمع که روز یکشنبه ۲۸ فروردین برگزار شد، معترضان همچنین شعارهایی از جمله «وای اگر دست به برنو شویم» و «این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی» سر دادند.

مرتضی درخشان، رییس صنف کشاورزان چهارمحال و بختیاری، گفت که این تجمع در اعتراض به آبگیری تونل گلاب برگزار شده است.

هفته پیش فیلم‌هایی از آبگیری طرح انتقال آب گلاب ۲ منتشر شد. این در حالی است که پیش از این، نامه‌ مخالفت سازمان محیط زیست با این طرح منتشر شده بود.

طرح تونل گلاب قرار است آب سرشاخه‌های زاینده‌رود در استان چهارمحال بختیاری را به کاشان منتقل کند.

طرح‌های انتقال آب از استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری به اصفهان و همچنین پروژه‌های انتقال آب از استان اصفهان به یزد اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

هفته گذشته اعلام شد که در پی شکایت قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران و وزارت نیرو، ۲۲ نفر از معترضان به پروژه انتقال آب سبزکوه به بروجن در استان چهارمحال و بختیاری، در مجموع به ۱۶۰ سال زندان، ۱۴۸۰ ضربه شلاق و جریمه محکوم شدند.

متهمان و محکومان این پرونده از جمله کسانی بودند که در اعتراض به این پروژه انتقال آب، در سال ۹۴ با تجمع در اطراف «چشمه آلوقره» که در اثر حفر تونل انتقال آب سبزکوه خشک شده بود به صورت نمادین مراسم عزاداری بختیاری برگزار کردند.

پس از این مراسم، حمله‌ای به کارگاه تونل سبزکوه توسط عوامل ناشناس صورت گرفت؛ متهمان، مشارکت در این اقدام را تکذیب کرده‌اند.

قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران که از این معترضان شکایت کرده، مجری این پروژه و اکثر طرح‌های بزرگ انتقال آب در ایران است.

آبان ۱۴۰۰ کشاورزان اصفهان در اقدامی بی‌سابقه به مدت دو هفته در بستر زاینده‌رود تحصن کردند اما این تحصن با یورش نیروهای امنیتی و آتش زدن چادرهای کشاورزان به زور خاتمه داده شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا