گوناگون

جزئیات تازه از مالک پتروشیمی میانکاله

ماجرای پرجنجال پتروشیمی میانکاله از حدود یک ماه پیش شروع شد. زمانی که وزیر کشور کلنگ احداث مجتمع پتروشیمی حسین آباد در پنج کیلومتری تالاب میانکاله را به زمین زد. با وجود آنکه در آن زمان اعلام شد موافقت محیط زیست برای ساخت این مجتمع پتروشیمی اخذ شده، چیزی نگذشت که رئیس سازمان محیط زیست این ادعا را رد کرد و به انتقاد از آن پرداخت….

با بالا گرفتن انتقادها و مخالفت‌ها از سوی کارشناسان و فعالان محیط زیست و افزایش مخالفت عمومی و پیوستن سلبریتی ها به صورت ویژه هدیه تهرانی که با در دست گرفتن پلاکارتی با هشتگ نه به پتروشیمی میانکاله ،به ماجرای تاسیس پالایشگاه پتروشیمی میانکاله در توابع شهرستان بهشهر، سرانجام دادستانی کل کشور با دستور مستقیم ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، دستور داد تا مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی‌ها از ادامه فعالیت این طرح جلوگیری شود. اما گزارش‌ها حاکی از آن است که با وجود دستور قضایی دادستانی کل کشور، پروژه احداث پتروشیمی میانکاله متوقف نشده و به‌صورت شبانه در حال انجام است. فعالان محیط زیستی که روزهای گذشته در محل حضور داشتند می‌گویند اجرای این طرح شتاب بیشتری گرفته و بر حجم تخریب‌های محیط زیستی افزوده شده است. به همین علت رئیس کل دادگستری استان مازنداران یک تیم انتظامی قضایی را برای بررسی‌های بیشتر، شبانه به محل این پروژه اعزام کرد و گفت در صورت مشاهده نادیده گرفتن دستورات قضایی از سوی مسئولان پروژه، با قاطعیت با آنها برخورد قانونی و قضایی صورت خواهد گرفت.

مقامات حامی اجرای پروژه میانکاله
با توجه به آن حالا این سئوال در ذهن کاربران رسانه‌های اجتماعی مطرح می‌شود که در پشت پرده احداث پروژه پتروشیمی میانکاله، چه کسی قرار دارد، که دارای چنان قدرتی است که می‌تواند فرمان رئیس جمهوری و حکم دادستانی کل ایران را نادیده بگیرد؟

واکنش استاندار مازندران
سید محمود حسینی پور که با صدا و سیما گفتگو کرده گفت: سند داریم که محیط زیست مجوز داده است.محیط زیست می‌گوید تحت فشار قرار گرفته؛ تحت فشار چه کسی هستید؟ وی افزود:هنرمندان در مسئله پتروشیمی میانکاله اصلا اطلاع ندارند. پشت صحنه‌ی برخی سلبریتی‌ها و NGO ها، فساد، رانت و پول است . این هنرمندان که می‌روند میانکاله چه می‌دانند ماجرا چیست؟

واکنش امام جمعه بهشهر
حجت الاسلام سید عربعلی جباری امام جمعه بهشهر در خطبه‌های نماز جمعه این شهر به انتقاد از مخالفان ساخت پروژه پتروشیمی میانکاله پرداخت و گفت: «مخالفین بصورت مخفیانه مانند شب‌پره در فضا‌های مجازی باب مخالفت گذاشتند. مخالفان پتروشیمی میانکاله خائن و مخالف رهبری هستند. همه کشور به این پروژه امید بستند. این‌ها با حرف، ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای مخالفند. کور خوانده‌اید ما پای این مجتمع پتروشیمی ایستاده‌ایم و از هیچ چیزی نمی‌هراسیم ولو تظاهرات کنیم و به تهران برویم پتروشیمی حق مسلم ماست.»
واکنش رئیس مجلس
قالیباف در اعتراض به توقف پروژه پتروشیمی میانکاله روز ۲۴ فروردین در اظهاراتی انتقاد‌آمیز از تریبون علنی مجلس گفت، مسیر اداری این سرمایه‌گذاری تا بالاترین سطوح طی شده و در دولت مجوز گرفته و زمین به آن واگذار و چند ده میلیارد در این زمینه سرمایه‌گذاری شده، بعد یکی پیدا می‌شود و می‌گوید که فلان موضوع دوباره بررسی شود و کار متوقف می‌شود.

ابهامات محیط زیست بر اجرای پروژه پتروشیمی میانکاله
در همین خصوص خبرگزاری تسنیم در گزارشی از پشت پرده طرح احداث پتروشیمی میانکاله پرده برداشت و نوشت: سازمان محیط زیست در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ضمن بر شمردن ۴ ابهام در ساخت پتروشیمی در ۵ کیلومتری میانکاله، هرگونه عملیات اجرایی قبل از مطالعات تکمیلی را ممنوع اعلام کرد؛ با این اوصاف، علت اصرار حامیان این پروژه بر اجرای آن چیست؟! اصرار متولیان پروژه پتروشیمی میانکاله بر ادامه ساخت و ساز‌ها در صورتی است که حتی پیش از نظر دادستان، سازمان محیط زیست به دلیل ابهاماتی که در پروژه بوده هرگونه عملیات اجرایی قبل از مطالعات تکمیلی را ممنوع اعلام کرده بود. در حال حاضر نیز متولیان ساخت پتروشیمی در ۵ کیلومتری میانکاله برای ادامه ساخت و ساز‌ها به این دستور جلسه استناد می‌کنند در حالی که تاریخ این جلسه مربوط به بهمن‌ماه ۱۴۰۰، اما نامه‌ای که در آن هر گونه ساخت وساز تا زمان اتمام مطالعات را ممنوع کرده است، مربوط به ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ است.

عبدالله عبدی مالک پتروشیمی میانکاله کیست؟
پس از انتشار اسامی ابر بدهکاران بانک توسعه صادرات توسط رسانه‌ها مشخص شد سر لیست بدهکاران این بانک که تسهیلات کلان ارزی دریافت ‌ کرده شرکت فولاد البرز ایرانیان یا همان مالک پتروشیمی میانکاله است. در حالی که برخی از بانک‌ها از معرفی ابربدهکاران بانکی امتناع می‌کردند اما بالاخره مدیران ارشد بانک‌ها با دستور صریح ریاست محترم جمهور در جمع مدیران بانکی و وزیر اقتصاد در ۲۳ آبان مجبور شدند که تن به اجرای قانون انتشار لیست ابر بدهکاران بانکی دادند. پس از انتشار اسامی ابر بدهکاران بانک توسعه صادرات توسط رسانه‌ها مشخص شد سر لیست بدهکاران این بانک که تسهیلات کلان ارزی دریافت ‌ کرده شرکت فولاد البرز ایرانیان بوده که فقط در ۲ فقره تسهیلات یورویی که با نرخ دولتی ۳۳۸۳ تومان در بهمن ماه ۱۳۹۴ به آن پرداخت شده است بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات بدهکار می باشد. همچنین با توجه به اسنادی که به دست خبرگزاری تسنیم رسیده مشخص شد که ضامن تسهیلات شرکت فولاد البرز ایرانیان عبدالله عبدی سهامدار اصلی خود شرکت و شرکت سازه های فلزی آسماش یا همان شرکت سازه های سنگین مازندارن که تغییر نام داده است و شرکت تولیدی ساریه شمال بوده که با بررسی بیشتر مشخص شد همه در اصل‌ سهامدار مشترک دارند و آن آقای عبدی همان شخصی که چندی قبل در رسانه ها به عنوان فردی با ۲ کد ملی از آن یاد شده بود است. از همه مهم‌تر این است که میزان وثائق تسهیلات حدود ۴۳۱ میلیارد تومان بوده که بر فرض اقدام جهت اجرای وثائق و تملک آن توسط بانک حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بدون تکلیف خواهد ماند و در نهایت کارخانه فولاد البرز ایرانیان به تملک بانک توسعه صادرات در می آید و در آخر تعطیل می شود در حالی که آن شخص به منافع خود رسیده است و دیگر آن کارخانه ارزشی برای او ندارد. همچنین نامبرده در حال حاضر به فکر دریافت تسهیلات و گشایش LC از بانک‌ها جهت احداث شرکت پتروشیمی میانکاله است. برخی از رسانه‌ها هم عنوان کرده‌اند که پتروشیمی میانکاله یا همان پتروشیمی امیرآباد مازندران در مهرماه ۹۹ بدون تایید سازمان محیط زیست مجوز تاسیس گرفت و معاونت وقت برنامه ریزی وزارت نفت در دی ماه ۹۹ موافقت نامه مقدماتی اجرای این طرح را امضاء کرد. مالک این پتروشیمی عبداله عبدی است گفته می‌شود هزینه تاسیس پتروشیمی میانکله ۲ برابر مجموع بودجه سازمان محیط زیست (۲۱۵۷ میلیارد تومان)، سازمان بهزیستی (۱۷۰۰۰ میلیارد تومان) و وزارت راه و شهرسازی (۲۰۶۰۰ میلیارد تومان) است. شرکت سیمان نائین که با بررسی بیشتر اسم عبدالله عبدی در ریاست هیئت مدیره آن با ۲ کد ملی مختلف به چشم می خورد. همچنین سهامدار دیگر این پتروشیمی شرکت تولیدی ساریه شمال است که در آن هم وی سهامدار اصلی هستند و چندین سال به عنوان ریاست هیئت مدیره در آن حضور داشتند این همان شرکتی است که ضامن تسهیلات وی در فولاد البرز ایرانیان شده است و در پایان شرکت مرغ امین مازندران که این شرکت هم وابسته به آقای عبدی هست و چندین سال همسر وی خانم گیتا شوکتی به عنوان عضو هیئت مدیره در این شرکت حضور فعال داشته اند. احداث پتروشیمی در میانکاله و مازندران (هر ۳ استان شمالی کشور) بی‌عدالتی بزرگ مسئولین محلی به نظام و مردم محسوب می‌شود زیرا پتروشیمی، صنعت سبز نیست و آلودگی آن به مراتب بیشتر از صنایع دیگر است. مشخص نیست در حالی که احداث واحدهای صنعتی در ۳ استان شمالی ممنوع است چگونه مجوز احداث پتروشیمی صادر شده است ؟!
به گزارش انصاف نیوز نامبرده طی رای بدوی در شعبه ۱۰۴۵ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی شهید قدوسی تهران به جرم کلاهبرداری به ۷ سال زندان محکوم شده است و حتی با توجه به مجهول المکان بودن وی که در رای بدوی آمده است حتی ممنوع الخروج نشده است؟! گویا قدرت به حدی است که همچنان به ساخت پتروشیمی در میانکاله ادامه می‌دهد پرسش این است که حامیان ویچه کسانی هستند که با این همه تخلفات مشغول فعالیت اند؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا