حقوق بشر

احضار خانواده محمد درفشی و محرومیت وی از ادامه درمان متعاقب رسانه‌ای شدن خبر خودسوزی

در پی خودسوزی یک زندانی در زندان ماکو و رسانه‌ای شدن این خبر توسط هه‌نگاو، کمال درفشی پدر این زندانی به اطلاعات این شهر احضار و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت.

بر اساس اطلاع هه‌نگاو، روز شنبه ۲۷ فروردین ١۴٠١ (۱۶ آوریل ۲۰۲۲)، محمد درفشی زندانی ۳۸ ساله اهل ماکو که چهارشنبه هفته گذشته به نشانه اعتراض به ۸ سال بلاتکلیفی خود اقدام به خودسوزی نموده و به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان خمینی منتقل شده بود، به زندان مرکزی ماکو بازگردانده شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده درفشی در اینباره به هه‌نگاو گفت: ” خانواده درفشی تاکنون موفق به دیدار با محمد نشده و به نشانه اعتراض روز گذشته به زندان ماکو رفته‌اند که مسئول زندان به آنها گفته‌ است ادامه روند درمان وی در بهداری زندان پیگیری‌ خواهد شد و علی‌رغم درخواست‌های مکرر خانواده اجازه ملااقات به آنها داده نشده و همین منجر به نگرانی خانواده درفشی نسبت به وضعیت سلامتی فرزندشان شده است”.

این منبع در ادامه گفت: کمال درفشی پدر محمد نیز روز گذشته به اطلاعات ماکو احضار و نسبت به رسانه‌ای کردن این موضوع به آنها هشدار و وی را تهدید کرده‌اند که اجازه گفتگو با هیچ رسانه‌ای را ندارد و از آنها خواسته‌اند که عامل رسانه‌ای کردن این خبر را به اطلاعات معرفی کنند.

محمد درفشی روز چهارشنبه هفته گذشته پس از یک هفته اعتصاب غذا به نشانه اعتراض به ۸ بلاتکلیفی قضایی خود در زندان ماکو اقدام به خودسوزی نمود.

محمد درفشی ۳۸ ساله، متاهل و پدر دو فرزند و اهل روستای “ملا حسن” از توابع ماکو، ۸ سال پیش در پرونده‌ای مشترک همراه با دو شهروند دیگر که نسبت برادری با هم دارند به نام‌های فرزنده شمس و صدیق شمس به اتهام مرتبط با قاچاق انسان بازداشت و از آن زمان بلاتکلیف و بدون حق استفاده از حق مرخصی در زندان مرکزی ماکو محبوس هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا