اجتماعی

احتمال شیمیایی بودن ریزگردهای خوزستان

یک فوق تخصص خون و سرطان با اشاره به تأثیر آلودگی هوا بر بروز سرطان‌ها، گفت: با توجه به اینکه بیشتر ریزگردهای با منشأ خارجی از کشور عراق به سمت خوزستان می‌آیند و این کشور در معرض جنگ بوده و در محیط آن انواع مواد شیمیایی و غیرشیمیایی استفاده شده است بنابراین اینکه بگوییم حتماً این ریزگردها شیمیایی نیستند، حرف غیرمعمولی است.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد احمدزاده دیلمی با اشاره به عوامل مؤثر در بروز سرطان، گفت: عوامل زیادی ازجمله عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی که عوامل ژنتیکی را تحریک می‌کنند بر بروز سرطان تأثیرگذار هستند؛ عوامل محیطی شامل عوامل مختلفی ازجمله سموم مورداستفاده در کشاورزی، کارخانه‌ها و آلودگی هوا، رژیم غذایی ناسالم مانند فست فودها و چاقی برخی از عوامل مؤثر در این زمینه هستند.

او افزود: با توجه به اطلاعات جدید، تأثیر اکثر آلودگی‌های هوا بر بروز سرطان‌ها به‌ویژه برخی سرطان‌ها به‌صورت واضح مشخص‌شده است. آلودگی‌ها بیشتر بر بروز سرطان ریه، سرطان پروستات و حتی سرطان‌های خونی تأثیر دارند. البته آلودگی هوا با بروز سرطان‌های دیگر مانند سرطان سینه نیز ارتباط دارد.

این فوق تخصص خون و سرطان گفت: اثر آلودگی هوا حتی بر زایمان زودرس تأییدشده است؛ زایمان زودرس نیز بر نوزاد نارس از نظر عصبی و ریوی تأثیر می‌گذارد.

احمدزاده دیلمی افزود: آلودگی‌هایی که منجر به بروز سرطان می‌شوند بسیار بر شیوع سرطان‌ها به‌ویژه سرطان ریه تأثیر می‌گذارند. در صورت طولانی شدن مدت آلودگی هوا، این مسئله می‌تواند حتی بیشتر از دخانیات بر بروز سرطان تأثیر بگذارد.

او در خصوص تأثیر آلودگی هوا بر تشدید آمار مبتلایان به سرطان در خوزستان بیان کرد: تا سال‌ها قبل جمعیت جوانی داشتیم و مسلماً میزان ابتلا به سرطان در جوانان کمتر از سنین بالاست اما به‌تدریج در دهه‌های اخیر میزان امید به زندگی بالاتر رفته و جمعیت مسن افزایش‌یافته و مسلماً شرایط بروز سرطان‌ها در سنین بالا بیشتر شده است بنابراین طبیعی است در این شرایط میزان بروز و شیوع سرطان افزایش‌یافته باشد اما با توجه به وجود عوامل مؤثر در بروز سرطان در منطقه، میزان مراجعه‌کنندگان مبتلابه سرطان نسبت به سال‌های گذشته افزایش‌یافته که این مسئله نشان می‌دهد میزان عوامل ژنتیک و محیطی بیشتر شده است بنابراین علاوه برافزایش سن، عوامل محیطی نیز موجب افزایش بروز سرطان شده‌اند.

این فوق تخصص خون و سرطان با اشاره به دیگر اثرات آلودگی هوا بر بروز بیماری‌های خونی افزود: بیشترین عواملی که موجب غلظت خون می‌شوند مصرف دخانیات و حضور افراد در محیط شغلی بسیار آلوده، مراکز صنعتی و شهرهای پرترافیک هستند. غلظت خون نیز شانس بیماری‌های قلبی، مغزی، تنگی نفس و حملات لخته خون را بیشتر می‌کند. گردوخاک نیز بیشتر موجب مشکلات ریوی و آسم می‌شود.

احمدزاده دیلمی در پاسخ به اینکه آیا ریزگردهای خوزستان شیمیایی و عامل تشدید بروز سرطان هستند؟ گفت: با توجه به اینکه بیشتر ریزگردهای با منشأ خارجی از کشور عراق به سمت خوزستان می‌آیند و این کشور در معرض جنگ بوده و در محیط آن انواع مواد شیمیایی و غیرشیمیایی استفاده شده است بنابراین اینکه بگوییم حتماً این ریزگردها شیمیایی نیستند، حرف غیرمعمولی است.

او افزود: در خوزستان نیز گردوخاک عموماً از مناطق دارای مواد مختلف پتروشیمی و نفتی بلند می‌شود که می‌تواند بروز سرطان را تشدید کنند اما برای متوجه شدن میزان غلظت مواد سمی که از طریق ریزگردها منتقل می‌شود نیاز به پژوهش است.

این فوق تخصص خون و سرطان تصریح کرد: فرضیه این است که ریزگردها معمولی نیستند و به نظر می‌رسد عوامل شیمیایی در آن‌ها دخیل‌اند.

او با اشاره به چگونگی کاهش خطرات آلودگی هوا، بیان کرد: بهترین راهکار برای مقابله با آلودگی هوا، قرار نگرفتن در محیط آلوده به‌ویژه در محیط کارخانجات و اماکن پرترافیک است در غیر این صورت باید از ماسک و در صورت امکان ماسکN۹۵ استفاده شود تا میزان نفوذ ریزگردها و این عوامل سرطان‌زا به ریه کاهش داده شود.

احمدزاده دیلمی افزود: در موارد آلودگی زیاد و گردوخاک نیز باید از خروج از منزل پرهیز کرد. در صورت امکان برای تصفیه هوا باید از تصفیه‌های هوای خانگی استفاده شود.

او بیان کرد: موادی که در محیط‌های صنعتی به‌ویژه در جنوب و جنوب شرق استان خوزستان که پالایشگاه‌های مختلفی وجود دارد، آزاد می‌شوند سمی هستند و می‌توانند زمینه بروز سرطان را ایجاد کنند بنابراین باید از حضور در این محیط‌ها پرهیز شود.

او افزود: در محیط‌های پرترافیک نیز مواد بنزن از اگزوز خودروها آزاد می‌شود که بروز سرطان به‌ویژه سرطان ریه و مثانه در پی این مسئله تأییدشده است بنابراین تا حد امکان باید از حضور در این محیط‌ها پرهیز شود. این فوق تخصص خون و سرطان با اشاره به تشدید عوامل آلودگی هوا در پی استفاده از دخانیات بر لزوم پرهیز از مصرف دخانیات به‌ویژه در شرایط آلودگی هوا تأکید کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا