اخبار

کدامین خواست ها در بر جام مطرح می شود؟

به‌نظر می‌رسد که آمریکا درخواست کلیدی جمهوری اسلامی ایران برای احیای توافق برجام را رد کرده است. یکی از نکات کلیدی، اصرار رژیم ایران بر حذف لیست‌گذاری تروریستی آمریکا از سوی ترامپ در مورد سپاه پاسداران است… .

در این راستا، خبرگزاری فرانسه در گزارشی از بن‌بست مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی ایران نوشت: به‌نظر می‌رسد که ایالات متحده درخواست کلیدی ایران برای احیای توافق برجام را رد کرده است. تهران واشنگتن را مسئول این بن‌بست طولانی‌مدت می‌داند.
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سؤالی درباره قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی گفت: «اگر ایران خواهان لغو تحریم‌هایی است که فراتر از برجام است، باید به نگرانی‌های ما که فراتر از برجام است بپردازد».
پرایس به خبرنگاران گفت: «اگر آنها نمی‌خواهند از این گفتگوها برای حل و فصل دیگر مسائل دوجانبه استفاده کنند، ما مطمئن هستیم که می‌توانیم خیلی سریع درباره برجام به تفاهم برسیم و اجرای مجدد خود توافق را آغاز کنیم».
بر این اساس، وی با انداختن مجدد توپ به زمین ایران، افزود: «این تهران است که باید این تصمیم را بگیرد. هر طرف، هر کسی که مستقیماً در این گفتگو‌ها شرکت داشته است، می‌داند که کدام طرف پیشنهاد‌های سازنده را روی میز گذاشته است، می‌داند کدام طرف مذاکره کرده و با حسن نیت انجام داده است، و می‌داند کدام طرف این مذاکرات را انجام نداده است».
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره جو مذاکرات وین، گفت: «من فکر نمی‌کنم توصیف محیط مذاکرات برای ما مفید باشد. واقعاً فقط یک عنصر مهم است، و آن این است که آیا می‌توانیم به یک بازگشت متقابل به انطباق برسیم یا نه، آیا می‌توانیم از خط پایان عبور کنیم یا نه. در حال حاضر برای ما مشخص نیست که آیا می‌توانیم به آنجا برسیم یا خیر. ما در مورد پیشرفت قابل توجهی که در هفته‌های اخیر به دست آمده بود صحبت کرده‌ایم. بدیهی است که ما اکنون چندین هفته است که در موقعیت متفاوتی قرار داریم».
فعالان سیاسی و حتی مردم عادی‌ای که مسائل ایران را پیگیری می‌کنند، واقف‌اند که دولت های برگمارده چه دولت احمدی نژاد باشد و یا روحانی ، و یا چه دولت  رئیسی، مطلقاً در روند شکل‌گیری مذاکرات برجام هیچ نقشی نداشته و ندارند. دولت های بر گمارده تنها نقش بیرونی را در مذاکراتی که از قبل و به‌طور پنهانی بین ایران و آمریکا در جریان بوده و هست، به‌ عهده دارند. مهره‌های فاسد و سر سپرده ای همچون ولایتی، نمونه‌یی مشمئزکننده از تبار سیاست‌گذارانی‌اند که باید برای ۸۰ میلیون ایرانی تصمیم بگیرند، تصمیماتی که منافع گروهی خاص در حاکمیت را تأمین کنند. رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، به‌رغم گزافه گویی‌های متداولش، دوران استیصال را تجربه می‌کند. در این رهگذر، مهره‌های ثابت و مورد اعتماد حاکمیت، با استتار نقش مخرب‌شان در روندهایی که به فجایعی بسیار در میهن و وضعیت مردم منجر شده است، بار دیگر در قامت یک قهرمان، به انتقاد از رویکردی پرداخته‌اند که خود بانی، دست‌اندرکار و پشتیبان آن بوده‌اند.  رژیم حاکم در نهایت و به‌ منظور حفظ خود، ‌عقب‌نشینی‌هایی تا به امروز کرده و آن را همچنان ادامه  خواهد داد. اما این بدان معنا نخواهد بود که میهن ما مخاطراتی جدی‌ را پشت سر خواهد گذاشت. تنها وجود دولتی مردمی است که می‌تواند سیاست‌های مخرب آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن همچون اسراییل و عربستان را خنثی کند، نه شعارهای دروغین و عملکردهای مخرب و ماجراجویی های حکومت “اسلامی” حاکم بر مین ما!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا