زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

خبر دیگر در مورد اقدام عجیب شهرداری بجنورد است: شورای شهر بجنورد پل بوستان و پارک گردشگری آفرینش این شهر را با دیواری بلند زنانه مردانه کرد. این اعتراض مردم و گردشگران را برانگیخت.

اخبار زنان در فروردین ۱۴۰۱

فتانه عبدالحسینی- کانال علمی مطالعات زنان

🌻 با تبریک سال نو و قرن نو، بشنوید از  اخبار این ماه:

🔸 راهیابی زودهنگام ایران به جام جهانی و بازی ایران در تعطیلات نوروز اتفاقی بود که می-توانست به کام ورزش‌دوستان ایرانی شیرین باشد، ولی تلخی آن دامن زنانی را گرفت که برای دیدن مسابقه بلیت خریدند و به جای ایستادن در جایگاه تماشاگر پشت درهای بسته ورزشگاه مشهد ماندند. زیرا این بار سیاست فروش گزینشی بلیت به بانوان کنار گذاشته شده بود، اما از زنان با اسپری فلفل استقبال شد. در حدی که حتی انسیه خرعلی هم به نحوه‌ی برخورد با زنان اعتراض کرد. چند ورزشکار و هنرمند از زنان حمایت کردند و فیفا دستور پیگیری رفتارهای دور از مبادی ورزشی و تبعیض آمیز را صادر کرد. اکنون این سؤال پیش می‌آید  چرا عده‌ای برای ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه در حد خطر حذف ایران از بازی‌های جام جهانی هزینه می‌کنند و چه مزیتی در حذف تیمی می‌بینند که دل مردم ایران از راهیابی قدرتمندانه و پیروزی‌های آن چنین شاد می‌شود؟

🔸حاشیه‌های ایام نوروز با بیانیه‌ی سینماگران زن ادامه پیدا کرد. آن‌ها که جانشان از خشونت‌های جنسی آشکار و پنهان به لب آمده است بیانه‌ای اعتراضی برای توقف و پیگیری خشونت‌های اتفاق افتاده صادر کردند و به امضای بیش از  سیصد نفر از آن‌ها رسید. در نتیجه، کمیته‌ای پنج نفره از بازیگران زن برای پیگیری مطالباتشان تشکیل شده است و بحث و گفتگوها در مورد آنچه هنرمندان انجام دادند همچنان ادامه دارد.

▪️ شیرینی نوروز امسال نه تنها به جان بخشی از زنان ننشست، بلکه با تداوم قتل‌های ناموسی جان عده‌ای از زنان نیز به دست خویشان نزدیکشان گرفته شد. مردی در ملایر با آتش زدن خانه همسرش را به قتل رساند. در روستای زیلای کهکیلویه و بویراحمد نیز حلیمه پرهیز زن بیست و هفت ساله را شوهرش در آتش انداخت. او که فرزند چهارمش را باردار بود، به جرم امتناع از سقط جنین، به دست همسرش به قتل رسید. زینت مزیدی ساکن استان دهنو استان فارس بعد از اعلام تقاضای طلاق با ضربات میله آهنی بر سرش کشته شد. این زن بیست ساله، که از ترس جانش به دست همسر به خانه‌ی پدری پناه برده بود، به دست پدرش به قتل رسید.

▪️دو زن‌کشی دیگر نیز در مشهد روی داد: دو مرد که زن‌هایشان را خفه کرده بودند به قتل آن‌ها اعتراف کردند. بدین معنی که با اعتراف مرد مشخص شد زن بیست و دوساله‌ای که قبلا همسرش ادعا کرده بود خودکشی کرده کشته شده بوده و زن ۴۵ ساله نیز به دست همسرش به قتل رسیده است. متاسفانه نام برخی از این زن‌ها فاش نشده است.

♠️  خبر دیگر در مورد اقدام عجیب شهرداری بجنورد است: شورای شهر بجنورد پل بوستان و پارک گردشگری آفرینش این شهر را با دیواری بلند زنانه مردانه کرد. این اعتراض مردم و گردشگران را برانگیخت.

♠️تفکیک جنسیتی در برخی از پارک‌های تهران: به گفته‌ی عضو شورای شهر تهران، در پارک‌ها مردان غریبه و جوانان نامحرمی حضور دارند که به صلاح بانوان نیست. تفکیک پارک‌ها از ایده پردازی‌های آقای زاکانی است و اما واکنش علیرضا خمسه به زنانه مردانه شدن پارک‌ها: من چون نمی‌توانستم پارکم را عوض کنم جنسیتم را عوض کردم.

🎶دو خبر از رقص و آواز در ایام نوروز: لغو کنسرت در اردکان یزد چند دقیقه قبل از اجرا به دلیل حضور سه نوازنده‌ی زن و دستگیری سه دختر در گلزار شهدای نیشابور به جرم رقص و پایکوبی.

🏵️خبرهای ورزشی:

🥈 اولین طلای آسیا برای هندبال دختران رقم خورد: این دختران نوجوان اولین مدال طلا را برای کشورمان به ارمغان آوردند.

⁉️به دستور مدیرکل ورزش و جوانان استان خوزستان، کارت مربیگری آسیه دنیاری و آمنه کعبی تعلیق و کارت مربیگریشان گرفته شد. دلیل آن اجرای جامپینگ فیتنس زنان ماهشهری بود که در کلیپی در فضای مجازی منتشر شده بود.

⛔️نگاهی به فهرست ورزش‌های ممنوعه برای زنان: در صدر آن می‌توان به دوچرخه سواری اشاره کرد. صخره نوردی زنان نیز از ورزش‌هایی است که دولت برای آن مجوز صادر نکرده است. بدنسازی، که به تازگی جزو فهرست ورزش‌های ممنوعه قرار گرفته است و ورزش‌های زورخانه‌ای و بوکس هم مجوز ندارند. بادی بیلدینگ به گفته معاون ورزش زنان به طور کامل در ایران ممنوع شده است. فعالیت مچ اندازی و پاورلیفتینگ و فیتنس چلنج برای گرفتن مجوز در حال بررسی هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا