اخبار

گرانی نان:‌ فاجعه ای برای زحمتکشان و محرومان جامعه

تشدید بحران ژرف اجتماعی‌اقتصادی و تضادهای طبقاتی در جامعه زائیدۀ خاستگاه طبقاتی و سیاست‌های خانمان‌سوز جمهوری اسلامی ایران است. اولین بار نیست که نان گران می‌شود، اما گران کردنِ دوبارهٔ آن در این مقطع زمانی، دلایل متعددی دارد، و در فشار قراردادن محروم‌ترین قشرهای جامعه نتیجه فاجعه‌بار آن است. واقعیت‌های دهشتناک این سیاست‌های ضد مردمی آن چنان انکارناپذیر است که بازتاب آن‌ها را حتی در لابه‌لای گزارش‌های پرشمار رسانه‌های داخلی که اتفاقاً با سیاست‌های نولیبرالی همسو هستند می‌توان مشاهده کرد. …

روزنامه همشهری، در قسمتی از گزارش مربوط به گران شدن نان، می‌نویسد:  اعلام رسمی قیمت گندم برای صنف و صنعت، پیش‌بینی‌ها درخصوص رشد قیمت محصولات وابسته به آرد را تأیید کرد. روز گذشته نایب‌رئیس بنیاد ملی گندمکاران از قیمت ۱۲ هزار تومانی هر کیلو گندم برای اصناف و صنایع وابسته به گندم خبر داد.
نرخ تعیین شده برای گندم، قیمت هر کیلو آرد را برای صنایع و اصناف مصرف‌کننده این محصول تا کیلویی ۱۶ هزار تومان افزایش می‌دهد. رقمی که به‌گفته کارشناسان، قیمت ماکارونی را تا ۲ برابر و قیمت نان را تا ۴ برابر افزایش خواهد داد.
سال ۱۴۰۰ آرد ۳‌نرخی بود و اصناف و صنایع این محصول را با نرخ‌های متفاوتی دریافت می‌کردند. نانوایی‌های یارانه‌ای، آرد را کیلویی ۶۶۵ تومان، نانوایی‌های فانتزی ۹۰۰ تومان و صنایع آرد را کیلویی ۲.۷۰۰ تومان از دولت تحویل می‌گرفتند و این در شرایطی بود که هر کیلو گندم از کشاورزان با قیمت ۵ هزار تومان خریداری می‌شد.
امسال، اما خرید تضمینی هر کیلو گندم از کشاورزان برای دولت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه داشته و این افزایش ۲ برابری قیمت اگرچه به سود کشاورزان است، اما به‌طور قطع با رشد هزینه تولید محصولات وابسته به آرد همراه خواهد شد.
به‌گفته رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، به‌دنبال افزایش نرخ فروش گندم دولتی صنف و صنعت از کیلویی ۲۷۰۰تومان به کیلویی ۱۲هزار تومان، قیمت آرد نیز روند صعودی به‌خود گرفته و به کیلویی ۱۶هزار تومان رسیده است.محمدرضا مرتضوی با اشاره به تبعات افزایش نرخ گندم بر محصول ماکارونی، افزود: اگر ماکارونی کیلویی ۱۲ هزار تومان باشد با تغییر نرخ گندم، قیمت آن به کیلویی ۲۵ هزار تومان می‌رسد.
افزایش ۲ برابری قیمت ماکارونی در حالی است که قیمت برنج نیز در ۶‌ماه گذشته ۲ برابر شده و به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت نان نیز با توجه به رشد قیمت آرد، حتمی خواهد بود.
رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با بیان اینکه قیمت آرد اصناف هنوز ابلاغ نشده، گفت: تا امروز آرد حاصل از گندم ۶۶۵ تومانی نانوایی‌های یارانه‌ای کیلویی ۸۰۰ تومان و آرد حاصل از گندم ۹۰۰ تومانی برای دیگر نانوایی‌ها کیلویی یک‌هزار و ۲۰۰ تومان تمام می‌شد، حالا با قیمت جدید گندم، برآورد‌ها نشان می‌دهد که قیمت آرد حاصل از گندم ۱۱ هزار تومان کمتر از ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان نیست.
به‌گفته بیژن نوروز مقدم، “این رقم‌های هزینه تولید و در نتیجه قیمت نان را تا ۴ برابر بالا خواهد برد، به‌طور مثال، هزار و ۶۰۰ تومان فقط به واسطه قیمت آرد به قیمت نان لواش اضافه خواهد شد.”
عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر در جهت تقویت قدرت مالی کلان‌سرمایه‌داران، به‌ویژه تجار بزرگ، واسطه‌ها، دلالان، سلف‌خرها، و انواع و اقسام نهادهای غارتگر حکومتی مانند آستان قدس و بنیاد به‌اصطلاح مستضعفان و سپاه پاسداران و انواع “هلدینگ”ها بوده است که ثروت ملی را چپاول کرده و می‌کنند. برای اینکه تصوری روشن از این امر در دست باشد کافی است خاطرنشان کنیم که تورم سالانه در اسفندماه ۱۴۰۰ اندکی بیش از ۴۰ درصد بوده است. بر این اساس، بهای کالاها و خدمات اصلی موردنیاز مردم طی سال گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. باوجوداین رئیس دولت سیزدهم در نشست ۱۷ اسفندماه ۱۴۰۰ مجلس خبرگان ریشه‌کن کردن فقر مطلق تا آخر سال ۱۴۰۰ را وعده داد که روشن است دروغ و فریبی بیش نبود. این وعده را حسن روحانی هم در سال ۱۳۹۶ داده بود. سیر صعودی قیمت‌ها و پایین بودن درآمد مزدبگیران و حقوق‌بگیران فقر مطلق میلیون‌ها ایرانی طی سال‌های اخیر را موجب گردیده است.. فقر برای زحمتکشان تنها به‌معنی محرومیت مادی نیست، بلکه در طرز زندگی، صحت و سلامتی و مناسبات خانوادگی آنان تأثیری مخرب دارد. پیامدهای مخرب اجتماعی‌روانی فقرِ فراگیر، هم‌اکنون در کشور ما در مقیاسی گسترده آشکار شده است. تصادفی نیست که تعداد خودکشی‌ها و ازهم پاشیدن خانواده‌ها در کشور رو به‌فزونی است. در وضعیت فاجعه‌بار کنونی، فقر مسبب اصلی است. فقر آن‌هم در ابعادی گسترده همراه با معضل‌های عظیم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی، خیانت عمدهٔ رژیم جمهوری اسلامی به توده‌های مردم میهن ما است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا