گوناگون

فانتزی سیسمونی و فساد ساختاری!

اخبار متواتری که این روزها از فساد مقامات و مسئولان منتشر می شود باردیگر نشان می دهد که فساد ساختاری است. فساد ساختاری محصول روابط و مناسبات تو در توی نهادها و نیروهای حاضر در ساختار و نظام حکمرانی است….

سعید مدنی: فساد ساختاری انسانها را تسلیم خود می کند و به همین دلیل گفته شده در ساختار فاسد انسانهای شریف به احتمال زیاد فاسد می شوند و در نظام سالم انسانهای فاسد به احتمال زیاد پس زده شده یا ناچار می شوند به روابط و مناسبات سالم پای بند بمانند.

خرید سیسمونی توسط خانواده قالیباف از ترکیه را نباید به منزله یک مورد خاص در نظر گرفت، یا آن را رفتاری استثنایی قلمداد کرد. بی ارزش ترین نتیجه افشای این حادثه نسبت پدر و فرزندی فساد است. هم چنان که ماجرای مهرشاد سهیلی، نوجوان ۱۷ ساله ایلامی و به گفته رسانه های اصول گرا ”جوان‌ترین فرمانده کشور” و یکی از اولین کسانی که پیروزی رییسی را در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت و اخیرا به جرم سوء استفاده مالی و برخی اتهامات دیگر محاکمه شد را نیز نباید موردی بررسی کرد. عکس های متعدد مهرشاد سهیلی با مقامات و روحانیون پر نفوذ حکایت از رویه های نهادینه شده در نظام حکمرانی دارد که راز فساد ساختاری است.

فساد در فدراسیون فوتبال و نام های شهره موسوی ، فریدون قربانی و هلدینگ «شبکه تجارت بادران» هم مصادیق فساد ساختاری هستند که یک به یک رمزگشایی می شوند.

افراد در فساد ساختاری اهمیت چندانی ندارند، آنها تنها نمودها و مصادیق فساد در لایه های پیچیده قدرت هستند که هرگاه نتوانند از لابلای مافیای فساد در ساختار به سلامت عبور کنند و گرفتار تعارض منافع با دیگر باندها شوند ، سلطنت شان به پایان می رسد و از زباله دان ساختار فاسد به زباله دان مفسدین ساختار پرتاب می شوند. همه اسامی که این روزها در اخبار متواتر خبر بازداشت یا برخورد با آنها را می شنویم فرزندان فساد ساختاری هستند.

نادیده گرفتن یا تقلیل نقش ساختار در وضعیت کنونی ایران و بی توجهی به موانع ساختاری توسعه، دمکراسی و عدالت بزرگترین خطایی است که در تحلیل وضعیت کنونی و راه برون رفت از آن می توان تصور کرد.

وقتی ساختار دچار بحران است، نهادها و افراد را نیز در گرداب بحران عدم مشروعیت، ناکارآمدی و تبعیض و فساد فرو می برد. از همین رو راه حل برون رفت از بحران نیز نمی تواند با پیش فرض حفظ و تداوم ساختار جستجو شود. هر راه حلی برای برون رفت از بحران های ریز و درشت کنونی به ویژه فساد مستلزم تغییر و اصلاح ساختاری است.

عذرخواهی قالیباف و خانواده اش، بازداشت مهرشاد سهیلی و محکمه شهره موسوی ، فریدون قربانی و دهها و صدها مفسد دیگر کمترین دردی از دردهای جامعه ایران را حل نخواهد کرد و چه بسا اصلا این اقدامات پوششی باشد برای تداوم غارتگری دیگر باندهای قدرت در ساختاری که دایم فساد و خشونت را باز تولید می کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا