بین‌المللی

رئیس‌جمهور چین خواستار یک “ابتکار امنیتی جهانی بر مبنای اصل امنیت تفکیک ناپذیر” شد

رئیس‌جمهور چین یک “ابتکار امنیتی جهانی” را پیشنهاد کرد که اصل “امنیت تفکیک ناپذیر” را حفظ می‌کند؛ مفهومی که روسیه نیز آن را تصویب کرده است هر چند که وی جزئیات بیشتری درباره نحوه اجرای آن ارائه نکرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین طی یک سخنرانی ویدئویی خطاب به مجمع سالانه اقتصادی آسیا موسوم به مجمع “بوائو آسیا” گفت که جهان باید به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها احترام بگذارد و در عین حال به نگرانی‌های امنیتی “مشروع” همه توجه کند.

شی جینپینگ در این گردهمایی برگزار شده در محل جزیره هاینان در جنوب چین گفت: ما باید اصل تفکیک ناپذیری امنیت را حفظ کنیم، یک معماری امنیتی متعادل، موثر و پایدار بسازیم و با ایجاد امنیت ملی بر اساس ناامنی در سایر کشورها مخالفت کنیم.

روسیه در مذاکرات درباره اوکراین تاکید کرده دولت‌های غربی به یک توافقنامه سال ۱۹۹۹ مبتنی بر اصل “امنیت غیرقابل تفکیک”  ، اینکه هیچ کشوری نمی‌تواند امنیت خود را به قیمت ضرر رساندن به دیگران تقویت کند، احترام بگذارند.

چین و روسیه هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شده‌اند در حالی که پکن از محکوم کردن حمله ۲۴ فوریه روسیه به اوکراین که از سوی مسکو به عنوان یک عملیات ویژه برای غیرنظامی کردن این کشور یاد می‌شود خودداری کرد. چین توسعه ائتلاف ناتو به سمت شرق را مقصر بحران اوکراین خوانده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره سخنرانی شی جین‌پینگ طی یک نشست مطبوعاتی عادی در واشنگتن اظهار کرد، چین “به تکرار طوطی وار برخی از چیزهایی که ما از سمت کرملین شنیده‌ایم” از جمله مفهوم “امنیت غیر قابل تفکیک” ادامه می‌دهد.

پرایس تاکید کرد که چین در صورت حمایت مادی از جنگ روسیه در اوکراین با تبعات جدی مواجه خواهد شد اما واشنگتن هنوز شاهد آنکه پکن آن نوع کمک را به مسکو بدهد نبوده است.

پرایس گفت که آمریکا به حمایت از نظام بین‌المللی مبتنی بر قوانین که با شرکای همفکر خود بر اساس احترام به حقوق بشر، حاکمیت و حق تعیین سرنوشت ساخته، ادامه خواهد داد.

وی گفت: ما متعهد به حمایت از سیستم‌های مختلفی هستیم که برخی کشورهای سراسر جهان کته روسیه و جمهوری خلق چین در میان آن‌ها هستند – به دنبال به چالش کشیدنشان و در مواردی خاص به دنبال تخریب و حتی نابود کردن آن‌ها هستند.

تحلیل‌گران خاطرنشان می‌کنند که این اولین بار است که چین در راستای دفاع از مفهوم “امنیت غیرقابل تفکیک” خارج از بافت بحران روسیه و اوکراین و همراه با پیامدهایی بر اقدامات آمریکا در آسیا، استدلال می‌کند.

لی مینگ‌جیانگ، یک استاد دانشکده مطالعات بین الملل راجاراتنام سنگاپور گفت: اگر چین اقدامات آمریکا و متحدانش در مورد تایوان یا دریای چین جنوبی را به عنوان بی اعتنایی به نگرانی‌های امنیتی خود تلقی کند می‌تواند مفهوم “امنیت غیرقابل تفکیک”  را برای آنکه مدعی جایگاه اخلاقی برتر در تلافی جویی شود، مورد استناد قرار دهد.

شی جین‌پینگ همچنین بر مخالفت چین با تحریم‌های یکجانبه و “اعمال اختیار قضایی خارج از حوزه اختیار” بدون اشاره مستقیم به مجازات‌های غرب علیه روسیه به دلیل حمله این کشور به اوکراین، تاکید کرد.

چین بارها از تحریم‌های غرب از جمله تحریم‌ها علیه روسیه انتقاد کرده است.

شی جین‌پینگ تاکید کرد، برای تثبیت زنجیره تامین جهانی به تلاش‌هایی نیاز است، اما همچنین گفت که اقتصاد چین انعطاف‌پذیر است و روند بلندمدت آن تغییر نکرده است.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گفت که دولتش از گفتگوها برای حل و فصل مناقشه‌های بین‌المللی حمایت می‌کند اما مخالف استفاده از «اهرم تحریم» علیه کشورها است.

رئیس جمهوری چین گفت: «ما متعهد به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها میان کشورها از طریق گفتگو و مذاکره هستیم. از همه تلاش‌هایی که برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران‌ها انجام می‌شود، حمایت می‌کنیم. با استانداردهای دوگانه و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه مخالف هستیم.»

با وجود این شی جین پینگ گفت که چین همچنان متعهد به احترام به استقلال و تمامیت ارضی همه کشورها است و مسیر مداخله نکردن در امور داخلی کشورها را دنبال می‌کند.

البته رئیس جمهوری چین در این سخنرانی اشاره مستقیمی به اقدامات تنبیهی غرب علیه روسیه نکرد.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که چین در حال بررسی بحران اوکراین است تا دریابد که در خصوص موضوع تایوان باید چگونه عمل کند. تایوان و چین در پی یک جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ از هم جدا شدند اما چین این جزیره را بخشی از خاک خود می‌داند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا