دیدگاه‌ها

مکرون پیروز انتخابات ۲۰۲۲ ریاست جمهوری فرانسه شد

بر اساس نخستین نتایج شمارش آرا آقای ماکرون بیش از ۵۸ و رقیبش، مارین لوپن از حزب راست افراطی اجتماع ملی ۴۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

امانوئل ماکرون روز یکشنبه ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) توانست با کسب اکثریت آرا در انتخابات فرانسه بار دیگر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

بر اساس نخستین نتایج شمارش آرا آقای ماکرون بیش از ۵۸ و رقیبش، مارین لوپن از حزب راست افراطی اجتماع ملی ۴۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

حدود ۴۸.۷ میلیون نفر در این انتخابات واجد شرایط رای دادن بودند که از این میان ۶۲ درصد در انتخابات شرکت کردند.

میزان آرای سفید در دور دوم انتخابات نیز به ۲۸ درصد رسید که این میزان از سال ۱۹۶۹ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

تبریک صدراعظم آلمان به ماکرون

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در پیامی توییتری، پیروزی دوباره امانول ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را تبریک گفت و اعلام کرد که با این رای، فرانسوی‌ها «پیامی قوی به نفع اروپا ارسال کردند».

تبریک بوریس جانسون به امانوئل ماکرون

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا با انتشار پیامی توییتری به دو زبان انگلیسی و فرانسه پیروزی امانوئل ماکرون را در این انتخابات تبریک گفت و از فرانسه به عنوان «یکی از نزدیک‌ترین و مهم‌ترین متحدان» بریتانیا یاد کرد.

واکنش اریک زمور به نتایج انتخابات فرانسه

اریک زمور، کاندیداهای راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در دور اول این انتخابات شکست خورد و از طرفداران خود خواسته بود تا در دومین دور به خانم لوپن رای دهند، طی سخنانی اعلام کرد:

«می خواهم در این لحظه، غم و ناامیدی خود را اعلام کنم. با وجود آنکه ما میلیونی بودیم و تمام سعی خود را کردیم، بار دیگر ماکرون انتخاب شد؛ آنهم در حالی که برای اولین بار در جمهوری پنجم فرانسه این پیروزی بدون ائتلاف ممکن شد.

متاسفم، این هشتمین بار است که خانواده لوپن [مارین لوپن و پدرش] در انتخابات شکست می‌خورند. من هر کاری که می‌توانستم برای جلوگیری از رسیدن به این نتیجه انجام دادم.

اما نباید متوقف شد، من با اتکا به میلیون‌ها جوانی که در سراسر فرانسه از دیدگاههای ما برای حفظ فرانسه دفاع می کنند، به مبارزه ادامه خوهیم داد.

این مبارزه را در هر شهر و روستا به پیش می‌بریم تا آرمان‌های محافظت از فرانسه زنده بماند و تحقق بیابد.»

اریک زمور هشدار داد که در انتخابات پیش‌روی پارلمانی دو بلوک بزرگ ماکرونیست و ملانشونیست وجود دارد که پیروزی هر کدام از آنها به معنای نابودی آینده فرانسه است. به همین دلیل باید یک بلوک ملی‌گرای قوی نیز شکل بگیرد. او خطاب به خانم لوپن گفت که ملی‌گراها باید اختلافات را کنار بگذارند و به اتحاد بگذارند و اینکه اتحاد میان ملی‌گراها یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.

واکنش ژان لوک ملانشون به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

ژان لوک ملانشون، رهبر چپ افراطی فرانسه که توانسته بود در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیش از ۲۰ درصد آراء را از آن خود کند و در جایگاه سوم بود، در اولین واکنش به نتایج اعلام شده گفت:

خانم لوئپن شکست خورد. فرانسه بطور روشن مخالفت خود را با دیدگاههای او اعلام کرد که خبر خوبی است«.

امانوئل ماکرون بار دیگر به عنوان رئیس جمهور فرانسه انتخاب شد؛ اما در حالی که شمار قابل توجهی از رای دهندگان بار دیگر آرای سفید یا باطله را به صندوق‌ها انداختند.

در این  دقایق به تمام قربانیان سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون که عمدتا از طبقات پایین، کارگر و آسیب پذیر هستند فکر می‌کنم.

به آنها می گویم که تسلیم نشوید؛ دموکراسی ابزارهای لازم را برای این کار در اختیار ما قرار داده است. در انتخابات پارلمانی ۱۲ و ۱۹ ژوئن شرکت کنید و با دادن یک رای حداکثری، قدرتی قوی در مقابل ماکرون ایجاد کرده و او را متوقف کنید.

با دادن یک رای قوی در انتخابات پارلمانی و با فرستادن نخست‌وزیری به دولت او که همراه باشماست، می‌توانید سرنوشتی متفاوتی برای خود رقم بزنید.

آنچه مهم است اینکه تسلیم نشوید، قوی باشید و مصمم به جلو حرکت کند.»

رئیس پارلمان اروپا: با پیروزی ماکرون، اروپا ۵ سال دیگر می‌تواند روی فرانسه حساب کند

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در واکنش به انتخاب دوباره مکرون به ریاست جمهوری فرانسه گفت که اروپا می‌تواند «۵ سال دیگر روی فرانسه حساب کند.»

وی با انتشار توییتی ضمن تبریک به آقای ماکرون گفت که «در این دوران طوفانی» به یک «اروپای محکم و یک فرانسه کاملا متعهد» نیاز داریم.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز انتخاب دوباره آقای مکرون را تبریک گفت و نسبت به ادامه «همکاری فوق العاده» با وی ابراز خرسندی کرد.

امانوئل ماکرون یکی از پرنفوذترین رهبران اروپایی و یکی از مهمترین هواداران تقویت سازوکارهای اروپا است.

مارین لوپن؛ خود را شکست خورده نمی‌دانم، برای مبارزه‌ای بزرگ علیه دولت ماکرون از مسیر انتخابات پارلمانی آماده می‌شوم

مارین لوپن در اولین واکنش‌ها به نتایج انتخاب اعلام کرد که کسب بیش از ۴۲ درصد از آراء در این انتخاب را به نوعی یک پیروزی برای خود می‌داند.

او از تمام کسانی که در دوران کارزار انتخاباتی از او حمایت کرده‌اند، همچنین از کسانی که تنها در دور دوم انتخابات به او رای داده‌اند، سپاسگزاری کرد.

خانم لوپن افزود که این رای بزرگ نشان داد که بر شمار طرفداران ایده‌های او در فرانسه افزوده شده است و به همین دلیل به هیچ وجه خودش را شکت خورده نمی‌داند.

او اعلام کرد که اکنون به عنوان یک «اپوزیسیون قوی» در مقابل دولت ماکرون فعالیت خواهد کرد و قویا به مبارزه با آن دست از دیدگاههای ماکرون خواهد پرداخت که معتقد است بر خلاف منافع فرانسوی‌ها ترسیم شده است؛ از جمله افزایش سن بازنشستگی، بی‌عدالتی‌های قضایی و سیاستهایی که قدرت خرید فرانسوی‌ها را کاهش داده است.

او تاکید کرد که از همین امشب، مبارزه‌ای بزرگ برای پیروزی در انتخابات پارلمانی را آغاز خواهد کرد تا در پارلمان پیش‌روی فرانسه بتوان جبهه‌ای قوی علیه دولت ماکرون ایجاد کرد./یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا