از هر دری سخنی

قیمت کالاهای اساسی در فروردین‌ماه چقدر تغییر کرد؟

همدلی| سایه تورم در بازار کالاهای اساسی در اولین ماه امسال سنگین‌تر بود. بررسی قیمت کالاهای اساسی در پایان فروردین نسبت به اسفند سال قبل نشان می‌دهد که گوجه‌فرنگی با ۲۳درصد و خرما، قند و شکر هر کدام با ۱۲درصد افزایش قیمت در صدر افزایش قیمت قرار دارند و بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به موز بوده است. به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پرمصرف بازار کشور منتهی به ۳۰فروردین‌ماه که از سوی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان منتشرشده، ‌ قیمت مرغ گرم، گوسفند زنده، انواع لبنیات، انواع روغن خوراکی، برنج وارداتی، سیب زرد و قرمز، رب گوجه‌فرنگی، سیمان خاکستری پاکتی، انواع تایر سواری، پودر شوینده و دستمال‌کاغذی تقریباً نسبت به ماه قبل از آن تغییری نکرده است….

در پی بازگشایی مدارس، کاغذ هشت درصد گران شد
اما در این زمان قیمت گوشت گوسفندی و گوساله، گوساله زنده، شکر بسته‌بندی، انواع چای، برنج ایرانی، ماکارونی، حبوبات، پیاز، گچ سفید، مقاطع فولادی، روغن‌موتور و کاغذ یک تا ۱۰درصد افزایش‌یافته است.
بر این اساس میانگین کشوری قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله با چهار و سه درصد افزایش نسبت به ماه قبل به حدود ۱۵۳ و ۱۶۱هزار تومان و هر کیلو گوساله زنده با سه درصد افزایش به ۶۱هزار تومان رسیده است.
میانگین قیمت برنج ایرانی در فروردین؛ ۸۴هزار تومان!
همچنین قیمت هر کیلو چای با دو و سه درصد افزایش به حدود ۱۳۹ و ۱۳۴هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو برنج ایرانی طارم و هاشمی با دو و چهار درصد افزایش نسبت به اسفند سال قبل به ۸۴هزار تومان رسیده است. در مدت یادشده ماکارونی ۵۰۰گرمی نیز شش درصد گران شده و در فروردین امسال به قیمت ۹۴۰۰تومان فروخته‌شده است.
در بین انواع حبوبات نیز در فروردین امسال، قیمت هر کیلو نخود با پنج درصد، عدس با سه درصد و لوبیاچیتی و لپه هر کدام با دو درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ترتیب به ۴۷، ۴۸، ۴۹ و ۴۷هزار تومان رسیده است. قیمت پیاز هم در مدت یادشده سه درصد افزایش داشته و قیمت آن به حدود ۹۰۰۰تومان رسیده است.
همچنین در این مدت گچ سفید چهار درصد، مقاطع فولادی دو درصد، روغن‌موتور دو درصد و کاغذ هشت درصد گران شده است. در حاشیه این گزارش علت افزایش قیمت کاغذ، افزایش تقاضا در پی بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها عنوان و همچنین به محدود شدن عرضه روغن‌موتور و فروش اجباری آن اشاره‌شده است.
قیمت شکر به بیش از ۲۲هزار تومان رسید
در این میان قیمت شکر فله، قند شکسته، گوجه‌فرنگی و خرما مضافتی نسبت به ماه قبل، یعنی اسفند سال قبل، بیش از ۱۰درصد افزایش‌یافته است.
بر این اساس قیمت هر کیلو شکر و قند در فروردین با ۱۲درصد افزایش به ۲۲هزار و ۵۰۰ و ۲۵هزار تومان رسیده است. خرمای مضافتی نیز در مدت یک ماه موردنظر ۱۲درصد افزایش‌یافته و قیمت هر کیلو از این محصول در پایان فروردین به ۵۲هزار تومان رسیده است.
گوجه‌فرنگی هم که اخیراً وضعیت بازار آن به دلیل مشکلات کامیون داران خبرساز شده بود در فروردین صدرنشین افزایش قیمت بوده، به‌طوری‌که با ۲۳درصد افزایش، هر کیلو از این محصول نزدیک به ۱۵هزار و ۸۰۰تومان فروخته‌شده است.
قیمت کدام اقلام کاهش یافت؟
البته بر اساس گزارش کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پرمصرف بازار کشور منتهی به ۳۰فروردین‌ماه، قیمت تخم‌مرغ، موز، پرتقال تامسون، سیب‌زمینی و آب‌معدنی یک تا ۱۰درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. بیشترین افت قیمت معادل هفت درصد و مربوط به موز بوده که قیمت هر کیلو از آن بیش از ۳۴هزار تومان رسیده است.
همچنین در فروردین امسال قیمت تخم‌مرغ ۶ درصد، پرتقال تامسون۵، آب معدن۴ و سیب‌زمینی سه درصد نسبت به اسفند سال قبل کاهش یافته است.

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا